Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego urzędnicy nie płacą podatków?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.ekonomiczna.net/2014/02/dlacz(...)ow.html
Z ust polityków, urzędników i całej budżetówki (jako budżetówkę mam na myśli tych, którzy dostają pieniądze pochodzące z podatków zabra...
Wyświetlenia: 1.551 Zamieszczono 23/02/2014

Z ust polityków, urzędników i całej budżetówki (jako budżetówkę mam na myśli tych, którzy dostają pieniądze pochodzące z podatków zabranych sektorowi prywatnemu, więc na przykład spółki skarbu państwa, które przynoszą zysk wystarczający na wypłaty dla swoich pracowników i niepotrzebujące pieniędzy ze skarbu państwa nie uznam w tym przypadku za budżetówkę. Tylko pytanie, czy takie spółki w rzeczywistości istnieją) można się nieraz dowiedzieć, że płacą oni podatki. Dla przykładu zacytuję fragment wywiadu z Elżbietą Jakubiak:

Elżbieta Jakubiak: U nas uważa się, że biznes tworzy państwo, a urzędnicy państwowi je niszczą, a to oni przygotowują wielką infrastrukturę dla życia dziennikarzy, biznesu. Gdyby nie oni, gdyby nie tacy ludzie jak ja, byłby pan bez numeru dowodu, zameldowania.

Redaktor: Gdyby nie biznes, pani byłaby bez pensji.

Elżbieta Jakubiak: To nieprawda! Wypracowuję ją jako urzędnik państwowy, wydając panu zaświadczenia, by mógł pan prowadzić działalność gospodarczą, przygotowując działkę do inwestycji i tak dalej. W sumie to ja panu pozwalam pracować.

 Zastanówmy się, skąd jednak politycy dostają swoje wypłaty. Politycy dostają swoje wypłaty z budżetu. A skąd w budżecie biorą się pieniądze na wypłaty dla polityków? Oczywiście z podatków. Więc zgodnie z tezą, że pani Jakubiak też płaci podatki pracując w budżetówce, można dojść do wniosku, że sama sobie finansuje wypłatę. Wspomina ona też o tym, że politycy i urzędnicy zapewniają takie niezbędne dobra, jak numer dowodu czy zameldowanie. Aż dziw, że w Wielkiej Brytanii żyją ludzie, skoro tam nie istnieją dowody osobiste

Żeby zrozumieć, czym jest płacenie podatków przez pracowników budżetówki, posłużę się analogią domu rodzinnego: przypuśćmy istnienie pewnej rodziny (budżetówka), która nie ma żadnych dochodów z zewnątrz (sektor prywatny). Rodzina jednak nie jest samowystarczalna, więc żeby żyć wydaje część swoich pieniędzy na zewnątrz. Matka (urząd skarbowy) zajmuje się zbieraniem pieniędzy od członków rodziny i ponownym ich rozdzielaniem. Każdy członek rodziny zajmuje się innymi obowiązkami i ma inne uprawnienia. Ojciec wydaje wszystkim polecenia. Dzieci zajmują się nauką, gospodarowaniem, kulturą sportem i innymi rzeczami. W rodzinie rozdziela się dobra, ale ich produkcja nie jest wystarczająca na zaspokojenie potrzeb, dlatego trzeba je pozyskiwać z zewnątrz. Z tego powodu w domowej kasie jest coraz mniej pieniędzy.

Starożytni egipscy urzędnicy płacą starożytne egipskie podatki

Tak samo płacenie pieniędzy przez budżetówkę jest tylko przelewaniem pieniędzy z konta na konto. Samo przelewanie już ma swoje koszty, nie mówiąc już o kosztach utrzymywania urzędników skarbowych, którzy zajmują się pobieraniem podatków od osób pracujących w budżetówce, czyli przy okazji od siebie. Kolejne wydatki związane są z ulgami podatkowymi i zwrotami podatku na rzecz pracowników budżetówki. Chcę więc zaryzykować stwierdzenie, że wypłaty od wypłat budżetówki pobierane są podatki tylko dlatego, żeby zatrudniać dodatkową liczbę urzędników w urzędach skarbowych i żeby takie osoby mogły mówić, że płacą podatki.

Inna grupa, która teoretycznie płaci podatki to emeryci i renciści. Gdyby nie płacili podatków, a kwoty ich emerytur i rent brutto były równe kwotom netto, to można by zmniejszyć zatrudnienie w urzędach skarbowych. Zmniejszenie zatrudnienia powinno skutkować oszczędnościami, które mogłyby pozwolić na podniesienie rent i emerytur.

Podobne artykuły


22
komentarze: 38 | wyświetlenia: 3835
20
komentarze: 85 | wyświetlenia: 3593
18
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1450
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1510
15
komentarze: 16 | wyświetlenia: 3481
14
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2347
11
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1912
6
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4914
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 107824
31
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2381
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2854
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3494
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1951
22
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1769
21
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2217
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mugol  (www),  24/02/2014

Wszystko co wymyślił szatan jest pozbawione sensu i logiki. Przez wieki stworzył niszczący ludzkość samograj który ma zohydzić człowieka w oczach Boga, by Jego ręką zakończyć ten eksperyment z wolnością, równością i braterstwem!

  barkarz  (www),  25/02/2014

Zamotałeś się trochę z tymi przykładami i zrobiło się toto mało zrozumiałe.

@wodniak: Mam na myśli, że tak zwane płacenie podatków przez pracowników budżetówki generuje tylko dodatkowe koszty związane z rozliczaniem tego przez urzędy skarbowe. Dlatego lepiej byłoby, gdyby od wypłat pracowników budżetówki nie był pobierany podatek dochodowy, bo jest to tylko przelewanie z jednego konta na inne.

  barkarz  (www),  26/02/2014

@Łukasz Górka: Sugerujesz, że pracownicy US to nie urzędnicy?

@wodniak: W którym miejscu?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska