JustPaste.it

Baterie trochę inne i trochę inaczej ładowane

Kojarzą się na raczej z małymi "paluszkami" jednak coraz częściej w domach spotyka się ich znacznie większych kuzynów.

Kojarzą się na raczej z małymi "paluszkami" jednak coraz częściej w domach spotyka się ich znacznie większych kuzynów.

 

zbiornik buforowy do solarów

Zbiornik akumulacyjny (zbiornik wody użytkowej, bufor lub ich połączenie czyli zbiornik kombinowany) służy do magazynowania energii cieplnej. Najprościej rzecz ujmując działają one tak jak baterie gromadząc energię w postaci ciepła z możliwością późniejszego jej wykorzystania. Często zdarza się, że ilość energii jaką w danym momencie dostarcza źródło ciepła przewyższa możliwości ''przerobowe''. Innymi słowy wytwarzane jest więcej niż w danej chwili można wykorzystać i właśnie w takich przypadkach zastosowanie znajdują zbiorniki akumulacyjne. Współpracują w połączeniu z instalacjami grzewczymi takimi jak systemy solarne, pompy ciepła, kotły na paliwa stałe czy kominki z płaszczem wodnym a także ich połączenia w różnych konfiguracjach.


W przypadku solarów słonecznych zastosowanie zbiornika akumulacyjnego jest wręcz niezbędne. Umożliwia zmagazynowanie wytworzonej przez kolektor słoneczny energii i użycie jej np. wieczorem, w nocy lub wczesnym rankiem w chwili ,gdy solary już nie pracują . Wynika to z typowej dla urządzeń przetwarzających promieniowanie słoneczne charakterystyki pracy. Szczyt produkcji energii cieplnej z instalacji solarnej przypada w dzień, około południa. Natomiast największe zużycie ciepłej wody notuje się w godzinach wieczornych po zachodzie słońca. Popyt i podaż nie pokrywają się zatem w czasie a wniosek jest prosty: instalacja solarna nie miała by praktycznego i ekonomicznego zastosowania bez zbiornika akumulującego ciepło. Rodzaj i wielkość zbiornika dobierana jest indywidualnie w zależności od potrzeb użytkowników.


Pompa ciepła w połączeniu z buforem stanowi bardzo ekonomiczne rozwiązanie nie jest on wprawdzie niezbędny do jej pracy, ale dzięki buforowi pompa włącza się rzadziej a kumulacja energii możliwa jest w okresie tańszych taryf zakupu prądu. Proste zasady ekonomi. Zakup prądu następuje w chwili jego najniższej ceny. Wytwarza się więcej niż wynika to z zapotrzebowania a nadprodukcję magazynuje. Następnie korzysta się z ''tańszego'' ciepła zgromadzonego w wodzie kotłowej wewnątrz bufora, kiedy prąd jest droższy. Wymaga to dobrego planowania, znajomości posiadanego (lub planowanego systemu grzewczego) oraz doboru odpowiedniej taryfy zakupu prądu. Jednak cały wysiłek i dodatkowy wkład finansowy może zaowocować jeszcze większymi oszczędnościami co w dzisiejszych czasach nie pozostaje bez znaczenia.



Zbiornik akumulacyjny okaże się też przydatny w tradycyjnych kotłach na paliwa stałe (węgiel, drewno) oraz kominkach z płaszczem wodnym zwłaszcza w budynkach dobrze izolowanych. Sprawność kotła na paliwo stałe podawana przez producenta obliczana jest przy temp. ok 80 st. C , co w warunkach rzeczywistych jest raczej mało realne. Warunki jakie panowały by w pomieszczeniu przy utrzymywaniu takiej temperatury wody grzewczej byłyby ekstremalne, nawet dla największych amatorów ciepła w domu. Obniża się temp. wody grzewczej jednak kosztem sprawności kotła, bufor tak jak i we wcześniejszych przypadkach rozwiązuje ten problem. Dodatkowym atutem jest to, że zgromadzony nadmiar ciepła ''oddać'' do instalacji gdy piec czy kominek już wygaśnie. Zmniejsza to znacząco wahania temperatur w pomieszczeniach zapewniając bardziej komfortowe warunki mieszkalne.



Dobór zbiornika akumulacyjnego powinien być dobrze przemyślany a w razie wątpliwości co do jego pojemności czy modelu skonsultowany z fachowcem lub producentem. Należy pamiętać, że zły dobór modelu lub wielkości może spowodować efekt odwrotny do planowanego. Spadnie sprawność poszczególnych źródeł ciepła a czasem wręcz uniemożliwi ich efektywne wykorzystanie. 

 

 

Źródło: http://www.depsol.pl/pl/technika-solarna/wiedza/42-solary/306-zbiorniki-akumulacyjne.html

Licencja: Creative Commons