JustPaste.it

Kij czy marchewka – słowo o motywacji

Truizmem będzie stwierdzenie, że najważniejszym elementem każdej firmy są ludzie.

Truizmem będzie stwierdzenie, że najważniejszym elementem każdej firmy są ludzie.

 

Nikt jednak nie zaprzeczy, że to oni decydują o sukcesie firmy, dostarczając jej swoją pracę, twórczość, uzdolnienia i energię. Zasadnicze pytanie, jakie tkwi w głowach menadżerów, szefów i przełożonych brzmi: „Jak odpowiednio zmotywować pracowników?”. Jak zaprojektować systemy motywacyjne, by pracownicy chętnie i w pełni wykorzystywali swoją wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje?

ZZL- potrzeba wyższego rzędu

Zarządzanie zasobami ludzkimi (ZZL) nabrało w ostatnim czasie dużego znaczenia. Przedsiębiorstwa kładą coraz większy nacisk na odpowiedni dobór, szkolenie oraz motywowanie ludzi, którzy pomagają firmie w realizacji jej celów biznesowych. Oczywistym jest to, że w zasobach firmy ważne są maszyny, materiały czy środki finansowe, jednak prawidłowe dysponowanie nimi nie jest możliwe bez pracowników. Dlatego też odpowiedzialne zarządzanie pracownikami i ich motywowanie jest niezbędne do osiągnięcia biznesowego sukcesu.

O systemach motywacji oraz związanych z nimi instrumentami napisano już wiele. Na pewno większość osób zna tradycyjne podejście do motywacji w postaci teorii hierarchii potrzeb i związaną z nią „słynną” piramidę Maslowa. Według teorii Maslowa ludzie muszą zaspokajać pięć następujących kolejnych grup potrzeb: fizjologicznych, bezpieczeństwa, przynależności, szacunku i samorealizacji.

W praktyce, chodzi o to, że podstawową motywacją pracownika jest zaspokojenie potrzeb niższego rzędu np. żywność, schronienie. Dopóki nie zostaną one zaspokojone – są jego główną troską. Gdy te potrzeby zostaną zaspokojone, osoba zaczyna się troszczyć o zaspokojenie potrzeb bezpieczeństwa a dalszym procesie również o potrzeby samorealizacji. Jaki z tego wniosek? Dobry pracodawca rozumie, że pracownik nie będzie odczuwał satysfakcji z samej tylko płacy czy świadczeń. Najczęściej pracownik odczuwa także potrzebę ambitnych zadań w pracy, które pozwolą mu rozwijać się.

Money, money, money

Najważniejszą rolę pełni motywacja finansowa. Wynagrodzenie jest źródłem utrzymania pracowników oraz ich rodzin. Zbyt niskie wynagrodzenie prowadzi do wielu negatywnych skutków: spada wydajność pracy, pracownik poszukuje dodatkowych źródeł dochodu, pogarsza się atmosfera w pracy. Z drugiej strony, zrozumiałe jest dążenie firm do minimalizacji kosztów pracy. Rozwiązaniem tego „konfliktu” jest próba zachowania równowagi oraz badanie zależności między wysokością wynagrodzenia a efektywnością w pracy. Płaca pełni funkcję motywacyjną, jednak jej motywacyjna siła nie jest jednoznaczna.

Każdy zapewne przyzna, że najbardziej doceniane są nagrody pieniężne. Temat jednak nie jest tak oczywisty i prosty. Znaczny procent pracodawców stosuje w praktyce pozapłacowe formy premiowania swoich podwładnych. Jakie są to formy? Najczęściej spotykane to: telefon komórkowy oraz laptop, samochód służbowy. W dzisiejszych czasach często traktowane są przez pracowników jako oczywistość. Ponadto można wymienić: dodatkowe ubezpieczenia, bony towarowe, imprezy/wyjazdy integracyjne, dopłaty do posiłków, zapewnienie dostępu do kawy/herbaty/napojów, gadżety z logo firmy i inne. Wiele znanych firm stosuje niestandardowe formy motywowania pracowników. Do lamusa odchodzą karnety na siłownię, basen, itp. Jednak wielu pracowników je docenia. Na świecie istnieją firmy, które wysyłają pracowników na roczne płatne urlopy. Bynajmniej nie dla podratowania zdrowia. Pracownicy mogą ten czas wykorzystać na podróże, pasje, naukę. W firmie Sagmeister & Walsh każdy ma do tego prawo co siedem lat. Parkowanie na odśnieżonym miejscu parkingowym prezesa dla pracownika miesiąca? Wolne w dniu imienin? Na ile te formy są skuteczne? Jakie są Wasze doświadczenia?

Opracował zespół tomastest.eu

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.tomastest.eu