Login lub e-mail Hasło   

Dolina Śmierci

Jest w Bydgoszczy pewna szczególna dolinka, ot leśny parów między dwoma wzgórzami. Kiedyś położona była w pewnym oddaleniu od miasta, teraz bloki mieszkalne...
Wyświetlenia: 1.679 Zamieszczono 25/02/2014

Jest w Bydgoszczy pewna szczególna  dolinka, ot leśny parów między dwoma wzgórzami. Kiedyś położona była w pewnym oddaleniu od miasta, teraz bloki mieszkalne podpełzły  pod same wzgórza.

W 1939 roku ta miła, zaciszna dolinka stała jednym z miejsc kaźni bydgoskiej inteligencji. Po wejściu do miasta uznawanego za czysto niemieckie, hitlerowcy wyłapali wszystkich polskich nauczycieli, urzędników, dziennikarzy kupców, księży i innych polskich działaczy, a potem zabijali ich w takich miejscach jak Dolina Śmierci.

„Winnych” polskości wskazywała mieszkająca w Bydgoszczy mniejszość niemiecka, która była dobrze zorientowana kto jest kim i jakie ma przekonania.

 

Obecnie dolina spełnia także rolę drogi krzyżowej. Odbywają się tam procesje i uroczystości religijne. Stacje drogi krzyżowej zaznaczone są krzyżami z nierdzewnej stali, a na szczycie wzgórza nazwanego Bydgoską Golgotą XX wieku stoi oryginalny pomnik.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1510
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1144
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1115
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 855
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 712
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 404
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1178
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 572
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 521
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 935
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 929
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1533
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1056
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  adammm,  26/02/2014

Nie byłem jeszcze w Bydgoszczy i z miłą chęcią czytam Twoje artykuły o tym mieście...a do tego dużo zamieszczasz zdjęć. Jak każda miejscowość ma swoją historię. Bardzo ciekawe...Pozdrawiam.

  barkarz  (www),  26/02/2014

@Aramis: Może kiedyś będziesz miał okazję przyjechać:)

  eugen,  27/02/2014

Osobiście odbieram uczuciowo takie tragedie niewinnych ludzi , ale czy należy tkwić w czasie przeszłym niż działać w czasie obecnym aby takie tragedie nie nastąpiły?. To powinno być ostrzeżeniem a nie tępotą - zatrzymaniem myślenia i działania... Ucząc się na tragicznych błędach tworzymy nową doskonalszą przyszłość dla pokoleń.
Może wróćmy do bitwy pod Grunwaldem albo jeszcze do prehistorii ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  27/02/2014

@eugen: Sądzisz więc, że przypominanie do czego może doprowadzić źle rozumiany nacjonalizm jest błędem???

@wodniak: Twój artykuł jest w porządku. Odbrałem go raczej jako żal ludzi niż nienawiść do wroga. Zadumę nad ich śmiercią.

  eugen,  27/02/2014

@wodniak: kto stoi w miejscu i się ogląda do tyłu to się cofa w rozwoju i odpada. Nie uważam aby się cofać i rozpatrywać dawne wspominanki - należy iść do przodu ale uważać na błędy popełnione przez naszych poprzedników aby je nie powielić. Manipulacje oraz jak można kierować ludźmi są mi dobrze znane . Podpuścić czyli podgrzać prosty lud to żadna sztuka. Żadną sztuką jest się w porę wycofać aby s ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  27/02/2014

@Andrzej P Urbański: .... również przypomnienie. Nie tylko, że kogoś tam zabili, ale kogo i dlaczego.

  eugen,  27/02/2014

@wodniak: Artykuł na czasie i za to moja rekomendacja. Może czas wziąć się za prawdziwych oprawców a nie za ich " narzędzia"... Cwaniacy, ukrywający się za szyldem "zbałamuconego" przez nich prostego ludu powinni ponieść zasłużoną karę jako podżegacze...
Jak sterować i kierować umysłami ludzi wiadomo od wieków - to nie jest żadna szczególna sztuka...

  barkarz  (www),  27/02/2014

@eugen: To nie jest takie proste. Na przykład po rozpanoszeniu się Niemców w Bydgoszczy Polacy przestali mieć prawa obywatelskie, stali się właściwie niewolnikami Wygodnie było Niemcom mieć w fabrykach darmowych pracowników bez żadnych praw, a w domach darmową służbę. Byli więc winni czy nie?

  eugen,  28/02/2014

@wodniak: Winni są przywódcy. Kto jest winny wypadku, kierowca czy samochód? Kto jest winny morderstwa, ręka która zadała cios czy "głowa" która taką decyzję nakazała? Kto był winny zatopienia statków, morze które władca nakazał wychłostać czy bezmyślność władcy który nie uwzględnił w swojej pysze Natury?
Zabicie charyzmatycznego wodza, przywódcy na polu walki w większości przypadków decydu ...  wyświetl więcej

@eugen: *czy należy tkwić w czasie przeszłym niż działać w czasie obecnym aby takie tragedie nie nastąpiły?*

A jak sobie takie działania wyobrażasz? Co działo się w Jugosławii i na co zanosi się na Ukrainie? Jeśli ktoś chce omówić historię, to ją omawia, jeśli ktoś chce działać (jak to ujmujesz), to działa, skoro potrafi i może.

@eugen: *Kto jest winny wypadku, kierowca czy samochód? *
Mówimy o ludziach, a nie o parze człowiek-maszyna. Każdy kto czyni źle jest winny, niezależnie od tego, czy jest wodzem, czy szeregowcem lub urzędnikiem niskiego szczebla. Każdy powinien ponieść karę proporcjonalnie do swojej przewiny - wódz największą, szeregowiec znacznie mniejszą, ale nie można wszystkiego tłumaczyć wykonywaniem r ...  wyświetl więcej

@eugen: *Doświadczenie uczy, że im bardziej zacięta dyskusja tym lepsze oraz bardziej dopracowane są decyzje.*
Z doświadczenia wiem, że tu żadnych decyzji nie będzie, niezależnie od zaciętości dyskusji...

  Eryk Nowak  (www),  28/02/2014

Jeszcze zróbcie Doline Krzemowa, tego najbardziej potrzebują Polacy ;)

Ciekawe miejsce z ciekawą historią, jednak smutną. ciekawe ile ziemie polskie kryją jeszcze takich tajemnic...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska