JustPaste.it

Innowacyjna Polska Wschodnia dzięki funduszom europejskim

Pieniądze z Unii Europejskiej pozwoliły na wiele ważnych inwestycji w Polsce. Ponadto coraz bardziej wyrównuje się poziom między wschodnią i zachodnią częścią kraju.

Pieniądze z Unii Europejskiej pozwoliły na wiele ważnych inwestycji w Polsce. Ponadto coraz bardziej wyrównuje się poziom między wschodnią i zachodnią częścią kraju.

 

W 2007 roku wszedł w życie Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej. Stanowi on dodatkowy element wsparcia z funduszy strukturalnych, który ma na celu wzmocnienie działań innych programów na obszarze następujących województw:

  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego,
  • lubelskiego,
  • podkarpackiego
  • świętokrzyskiego.

Polska jako członek Unii Europejskiej zobowiązała się do wyrównania różnic dzielących wschód i zachód. Dzięki funduszom unijnym obserwujemy wzrost inwestycji i nowoczesnych rozwiązań na terenach niechlubnie nazywanej „Polski B”. Na szczęście sytuacja znacznie ulega poprawie i wszystko wskazuje, że przy takich działaniach przez najbliższe lata podział ściany wschodniej i zachodniej zniknie, bo w naszym kraju będzie żyło się na godnym, jednakowym poziomie.

Niezbędne wsparcie

Główne różnice w naszym kraju są spowodowane wcześniejszym podziałem, który znamy z historii. Tereny obecnych wschodnich województw były pod władzą zaborów austriackich i od tamtej pory nie nadążały technologicznie za nowoczesnym wówczas Mazowszem czy Śląskiem. Niestety, te różnice zostały nie tylko na wschodnich terenach, ale też w mentalności mieszkańców. Obecnie sytuacja uległa znacznej poprawie, dzięki kapitałowi unijnemu wiele osób rozpoczęło własną działalność gospodarczą. Głównym celem unijnego programu jest „Przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju”. Jest on osiągany przez realizację celów szczegółowych, którymi są:

  • stymulowanie rozwoju konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy
  • zwiększenie dostępu do Internetu szerokopasmowego w Polsce Wschodniej rozwój wybranych funkcji metropolitalnych miast wojewódzkich
  • poprawa dostępności i jakości powiązań komunikacyjnych województw Polski Wschodniej
  • zwiększenie roli zrównoważonej turystyki w gospodarczym rozwoju makroregionu

Mieszkańcy Wschodu są teraz bardziej przedsiębiorczy, a ich pomysły doceniane i finansowane.

 

Źródło: http://www.innpuls.pl/