Login lub e-mail Hasło   

Wiara a myślenie

krótka polemika z wyznawcami religii wszelakich
Wyświetlenia: 9.351 Zamieszczono 03/04/2014

atom

 Wiara nie może wyprzedzać ani zastępować myślenia.

Ta krótka polemika jest odpowiedzią skierowaną do "głęboko wierzących" użytkowników eioba. Posłużę się w niej matematyczną analogią, która być może przemówi do tych, którzy tu zechcą zajrzeć (o ile w ogóle zechcą).

Wyobraźmy sobie, że człowiek jest małym punktem w trójwymiarowej przestrzeni, a jego świat to kula. Człowiek porusza się w niej, jak wewnątrz dużego arbuza i ma pewną swobodę ruchu, myśli, wyobraźni. Kiedy świat ten zechcemy zredukować (zrzutować) do dwóch wymiarów, ten sam człowiek będący punktem będzie mógł się poruszać jedynie w obrębie koła. [kula trójwymiarowa zrzutowaną na płaską powierzchnię będzie miała kształt koła, efekt podobny jak w telewizorze, w którym trójwymiarowy obraz niestety jest serwowany jedynie w dwóch wymiarach]. Idąc dalej tą ścieżką, zrzutujmy trójwymiarową kulę lub dwuwymiarowe koło na jednowymiarową oś. Przy takiej redukcji świata człowiek-punkt będzie mógł poruszać się jedynie po odcinku, w lewo lub w prawo [ewentualnie w górę lub w dół]. To będzie jego nowy świat. Człowiek jednowymiarowy będzie nieświadomy swoich ograniczeń, ponieważ pozostałe dwa wymiary są poza zasięgiem jego wyobrażeń, stąd jeśli będzie słyszał o kuli, nie będzie rozumiał zupełnie czym jest swoboda poruszania się w trzech wymiarach.

Podobnie, jest z jednowymiarowością religijną. Człowiek posługujący się wiarą, ale rezygnujący z dwóch pozostałych wymiarów, przyjmijmy, że jest to wiedza naukowa (którą niemądrze jest pogardzać), oraz samodzielne myślenie (czasem na przekór księdzu), człowiek taki będzie ograniczonym jednowymiarowym punktem. Dopiero poruszanie się po wszystkich wymienionych aspektach życia (a jest ich znacznie więcej) daje pełen rozwój duchowy.

Jednocześnie muszę dodać, że nowoczesne bardzo postępowe nauki, w tym fizyka kwantowa, w dużej mierze opierają się na tzw. intuicji naukowej, czyli na przekonaniu naukowca, że podąża w słusznym kierunku formułując nowe hipotezy. Nie muszą one wynikać z badań faktów naukowych, nie wszystko można zmierzyć i zaobserwować. Wiele tez to jedynie przypuszczenia, które są później obalane, ale częściej doprecyzowywane. I tu jest również miejsce na... wiarę. Naukowiec nie wie "czemu" ale wierzy, "że tak." Przynajmniej na początkowym etapie badań.

Wiek XXI wymaga od współczesnego człowieka myślenia. Skoro duchowieństwo pozostaje  w tyle za światem nauki, jeśli chodzi o rozwój nauk teologicznych nieprzystający do myślenia XXI wiecznego, postawmy mu nową, wyższą poprzeczkę. Myślmy i wymagajmy myślenia.

Wierzę, że myślenie nas ocali.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 802
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 736
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 951
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 597
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 992
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142235
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242589
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112319
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122567
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Remter,  03/04/2014

Wiara jest Prawdą wyzwalającą nas z lęków, jeżeli tego nie czyni.. jest jedynie zniewalającym nas narzędziem w rękach tyrana. Człowiekowi nie można odebrać prawdziwej i czystej wiary, można natomiast zabrać mu jego religię i zmusić go do przyjęcia innej.
To właśnie religia, a nie wiara, wymaga obrony.
eligia to wyłącznie sposób celebrowania tradycji i lokalnie przyjętych, w dodatku c ...  wyświetl więcej

  Magda K.,  03/04/2014

@Teresa Rembielińska: Pani Tereso, polemizowanie z Panią to wyższa szkoła cierpliwości, ponieważ Pani sama sobie zaprzecza w obrębie jednego postu. :) "Wiara jest Prawdą wyzwalającą nas z lęków (...) jest jedynie zniewalającym nas narzędziem w rękach tyrana." Obawiam się, że jest Pani właśnie w piątym wymiarze, będąc nieobecna duchem w czterech wcześniejszych. Pozdrawiam z Ziemi. :)

  Remter,  03/04/2014

@Magda K.: Niekompletne czytanie... wyrzuciła pani z tekstu założenie .. to jakaś nowa retoryka , która ma za zadanie
skrzywienie ... a może to tak działa grawitacja w pani wydaniu kwantowym ?
A to założenie brzmi " jeżeli tego nie czyni... jest jedynie zniewalającym nas narzędziem w rękach tyrana " Czy zaprzeczy pani takiemu stwierdzeniu ?

  Magda K.,  03/04/2014

@Teresa Rembielińska: W zacytowaniu przeze mnie zdaniu są błędy logiczne. Wiara nie może być jednocześnie Prawdą i narzędziem. Pomijając, że nie jest ani Prawdą ani narzędziem, podobnie jak nastrój nie jest pogodą ani ogórkiem. W Pani postach jest totalny bałagan logiczno pojęciowy. Odwoływanie się do fizyki to łapanie się brzytwy przez bezrękiego. No, pozdrawiam jeszcze raz. :)

@Magda K.: Kamil Stoch jest przykładem, którego wiara w to, że zostanie mistrzem potwierdziła się Prawdą . A czekał na spełnienie się tej wiary prawie 15 lat ... tak działa wiara. Jeżeli pani uwierzy w to, że zostanie pani noblistką ... to pani nią zostanie ale jeżeli pani z lęku będzie się tego obawiać - nigdy się to nie spełni ... tylko doświadczenia osobiste wiarę pozwalają zrozumieć... a tak t ...  wyświetl więcej

  Magda K.,  03/04/2014

@Teresa Rembielińska: Tereso, mocno wierzę, że zrobisz krok do przodu w logicznym rozumowaniu. :) Pozdrawiam

@Magda K.: Wówczas zatracę wiarę ... tak też już się kiedyś stało ... logika mnie pożarła ...

@Teresa Rembielińska: Dowcip miesiąca!

Wierz abyś zrozumiał,zrozumiesz przestaniesz wieżyc innym,a tylko sobie...

  Remter,  03/04/2014

@Szymon Bachir: Oto właśnie chodzi, aby wierzyć w to, co się chce aby się spełniło ... wszystko inne sprawdzać ;)

@Magda K.: Pani Magdo, polemizowanie z Panią Teresą jest jak utrzymywanie stosunków seksualnych z wenerycznie chorym, jego się nie uzdrowi, a samemu można się zarazić( proszę uważać )
Wracając do wątku fizyki kwantowej, pamiętam fajną wypowiedź pewnego uczonego: " jeżeli ktoś twierdzi, że rozumie fizykę kwantową to znaczy, że jej nie rozumie"

  Magda K.,  03/04/2014

@Krzysztof Mrozowski: Czyli w fizykę kwantową należy bardziej wierzyć niż ją rozumieć? ;) Myślałam, że tylko ja tak mam. Pozdrawiam serdecznie!

@Magda K.: Nawet nie próbowałem "zajrzeć" do fizyki kwantowej- znając opinie naukowców o jej złożoności. Jeżeli ma to być wiara, która spowoduje, że postawisz np. swoje zdrowie, to zdecydowanie NIE, ale jeżeli ma to być wiara, że kiedyś uda Ci się zgłębić jej tajemnicę to TAK.

  ,  03/04/2014

Typowy syndrom ścisłowca ocierającego się o megalomanię. Co najgorsze, wraz z wiekiem pogłębia się.

  Magda K.,  03/04/2014

@viverti: a coś na temat artykułu?

  swistak  (www),  04/04/2014

@viverti: W komencie napisałeś o Hartmanie, że jest masonem i przestraszony przez Żydów admin usunął mój artykuł o syjonistach w internecie!

  ,  04/04/2014

@swistak: Raczej zaważyła na tym liczba odrzuceń do oddanych głosów. Komentarz był w całości zacytowany i wklejam ci go do profilu.

  swistak  (www),  04/04/2014

@viverti: lepiej pod artem o Hartmanie!

@Magda K.: Magdo, miej choć trochę litości...

  ,  04/04/2014

@Michał Aleksy Mentrak: Odpowiedziałem autorce w jej profilu, że odniosę się do artykułu na weekendzie. Nie chciałem jej "śmiecić" pod artykułem.
No, ale jak zwykle wszechwiedzący Michał brak odpowiedzi zinterpretował to po swojemu.
W sumie mógłbym klepnąć kilka jakichś bzdur ładnie ujętych w Twoim stylu, niemniej uznałem, że warto będzie napisać coś merytorycznego, bo i podobnej odpowiedzi mogę się spodziewać w przeciwieństwie do Twojej osoby.

  ,  06/04/2014

@Magda K.:
„Wiara nie może wyprzedzać ani zastępować myślenia”
W nauce (jak dobrze pamiętam) to wiara wyprzedza myślenie i jest integralną częścią myślenia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiara_(psychologia)). Oczywiście wiara nigdy nie zastępuje całkowicie myślenia. Występuje, więc tu pewna nieścisłość (błąd), bo być może chodziło ci ...  wyświetl więcej

  Magda K.,  06/04/2014

@viverti: Na wstępie dziękuję za odpowiedź. Nie bardzo rozumiem, co jest Twoim własnym poglądem a co wypisem z Wikipedii. Trudno jednak wierzyć w tym miejscu Wikipedii o wiele lepiej zdać się na samodzielne myślenie, jako, że temat jest taki, że każdy zwykły czytelnik eioba może mieć w tym względzie własne zdanie.
Piszesz: "Podobnie jest z jedno i trójwymiarowością – jedni najlepiej się czu ...  wyświetl więcej

  ,  07/04/2014

@Magda K.:
„każdy zwykły czytelnik eioba może mieć w tym względzie własne zdanie.”
Właśnie do tego zmierzałem i bez względu na to w co wierzy, należy to uszanować. Tymczasem wielu na eiobie toczy walkę o własną wiarę(w naukę, ideę, religię, etc.), którą uważa za najlepszą przy jednoczesnym zwalczaniu odmiennych wiar.
Doskonale rozumiem Twoje przesłanie, bo sam się nim kierował ...  wyświetl więcej

  Magda K.,  07/04/2014

@viverti: Nie pisałam o wszystkich ludziach na Ziemi, miałam na myśli raczej użytkowników eioba, czyli europejczyków, i to na tyle rozwiniętych technologicznie aby używać komputera i internetu. Niby każdy może lubić co mu się podoba, jeden gruszki, drugi jabłka. Gorzej jeśli te gruszki lub jabłka wciska się pozostałym, myśląc, że to dla wszystkich będzie najlepsze. I tu chodzi nam nieoczekiwanie o ...  wyświetl więcej

  ,  07/04/2014

@Magda K.:
Masz rację. W skrajnych przypadkach prowadzi to do fanatyzmu. Wierzyć można w bardzo bzdurne rzeczy i dopóki nie jest to fanatyczna wiara, dopóty mi to nie przeszkadza.
Pozdrawiam :)

Myślenie jest tylko czymś w rodzaju projekcji, która ma wytłumaczyć zachowanie naszych zmysłów. Zatem myślenie nie jest jakąś "obiektywną" prawdą a raczej błądzeniem, pomiędzy tym co chcielibyśmy uznać jako prawdę a tym co jako prawdę uznajemy, w imię podkreślenia prawdy własnej. Bo to co mówi logiczną prawdą, że śrubka musi mieć określony standard, by hak na niej zawiesić, nie ma nic wspólnego ze standardem życia, w którym śrubka może leczyć ... rany psychiczne i fizyczne.

@szczepan1981: Też tak uważam .... Pozdrawiam;)

Teiści znaleźli sobie słowo-wytrych, którym manipulują całkiem świadomie i do woli. To słowo, to "wiara".
Kiedy je słyszą, doznają religijnego amoku.
Manipulując tym słowem uznali, że wszyscy ludzie są wierzący, bo innych być nie może. Przecież każdy w coś wierzy i musi wierzyć, aby zachować równowagę psychiczną.
Dlatego też jeśli ateista powie, że wierzy w to, iż w tym roku p ...  wyświetl więcej

  Magda K.,  04/04/2014

@Michał Aleksy Mentrak: Michale, dziękuję za ten wpis. Bardzo stonowany i sporo wyjaśniający. Nie umiałabym wszystkiego tak sformułować, ale podpisuję się pod Twoim postem. Muszę jednak przyznać, że nie miałam na celu krytykować żadnej z religii, ja nawet sama jestem wierząca. Jednak jako naukowiec (po części), muszę z przykrością odrzucić wiele zabobonnych guseł i średniowiecznych nauk. Wybieram ...  wyświetl więcej

@Magda K.: Nie mam nic przeciwko wierze jako takiej, nie mam też nic przeciwko ludziom wierzącym (o ile jest to ich prywatna sprawa), ale nie toleruję głupoty.
Dlatego jestem zdecydowanym przeciwnikiem każdej religii - religii, która jest niczym innym, jak zinstytucjonalizowaną formą głupoty zbiorowej opartej o cyniczne kalkulacje ludzi z tej głupoty całkiem dostatnio żyjącym.

Gratu

...  wyświetl więcej

  Remter,  04/04/2014

@Magda K.: Nie jest pani żadnym naukowcem, dlaczego nie zna pani czegoś co uczeń z liceum wie ; "@Magda K.: wiesz, że dzwoni w kościele, ale nie wiesz w którym. Szczególna teoria względności Alberta Einsteina usunęła konieczność istnienia t ośrodka zwanego eterem. Konsekwencją teorii jest postać transformacji układu współrzędnych obowiązującej dla ciał w ruchu zamiast transformacji Galileusza – tr ...  wyświetl więcej

  ,  04/04/2014

@Michał Aleksy Mentrak:
Jak zwykle generalizujesz i wrzucasz wszystkich do jednego worka. Kierując się Twoją logiką i zniżając do Twojego poziomu, również użyję generalizowania i polecę obejrzeć filmik z marszu ateistów, gdzie prezentują wyjątkowo żałosny poziom: http://www.youtube.com/watch?v(...)uySTScg
P.S.
W zasadzie moja odpowiedz na twój komentarz powinna sprowadzać się do zaledwie dwóch słów: Nadęty Bufon.

  Magda K.,  05/04/2014

@Teresa Rembielińska: Pani Tereso, bardzo mi przykro, że nie zna Pani żadnego naukowca, który by pisywał na eioba. Za to bardzo się cieszę, że być może oni nie znają Pani. :) W każdym razie ja ich nie zdradzę i wezmę na siebie tę przyjemność.

Interesującą panią tematykę można odnaleźć w takiej oto pozycji: Alberta Einsteina koncepcja eteru relatywistycznego. L.Kostro

  Remter,  05/04/2014

@Magda K.: Obok mnie siedział fizyk i tylko mi podpowiedział kim jest naukowiec... również potwierdził to, co napisał sam Hamilton w komentarzu do pani odpowiedzi. Nikt do dzisiaj tej teorii jeszcze nie podważył. Teoria, to jeszcze nie fakt ( chociaż część tej teorii została udowodniona). A naukowcem każdy dla siebie potrafi być. Natomiast tych, których zowią naukowcami - mają swój udział w odkryc ...  wyświetl więcej

  Magda K.,  05/04/2014

@Teresa Rembielińska: Siedział koło pani fizyk? Wow, szacun. :) Ja siedziałam kiedyś koło profesora Kostro. Cieszę się, że artykuł Was zainteresował.

  Remter,  05/04/2014

@Magda K.: http://www.dzienniklodzki.pl/a(...)sa.html
to tylko link , który może panią zainteresować ... proszę spojrzeć na dokonania tego człowieka i porównać je z pani profesorem ... nawet w internecie ... natomiast jego brat również jest fizykiem i jest moim mężem.

  Magda K.,  05/04/2014

@Teresa Rembielińska: Pani Tereso, urosła Pani w moich oczach. Poprzez małżeństwo weszła Pani w fascynujący świat fizyki. Spore dokonanie! ;)

@Magda K.: Nie mam oczów fizyka i nie małżeństwo jest moim osiągnięciem a wiara - w jakiej potrafię się odnajdywać - a to również zasługa ludzi mi życzliwych i wspaniałej rodziny, która mnie akceptuje taką jaką jestem, a nie taką jaką by ktoś inny chciał widzieć ... Bardzo wiele jej zawdzięczam i mogę powiedzieć, iż czuję się szczęśliwa mając otoczenie ludzi na bardzo wysokim poziomie ... do który ...  wyświetl więcej

  Magda K.,  05/04/2014

@Teresa Rembielińska: Cieszę się, że mój artykuł Panią dowartościował. Życzę udanego wekeendu z rodziną.

@Magda K.: Uwazam ze system wartosci powinien wychodzic z postawy agnostycznej niz religijnej. Istnienie Boga lub jego brak nie powinno miec wplyw na system wartosci. Niestety systemy wartosci wyplywajace z religii stawiaja Boga wyzej niz ludzkosc co za tym idzie niebezpieczenstwo braku poszanowania czlowieka. Co miewa miejsce.

  eugen,  04/04/2014

Magda K : interesujące spojrzenie na oczywisty problem ludzi - czy wiara pozbawia myślenia? . Idź dalej do przodu ...powodzenia w nowej myśli.

  mwgdk,  04/04/2014

Magdo nauka nie wyklucza istnienia Boga a wręcz odwrotnie. Coraz więcej naukowców potwierdza, że samoistne powstanie wszechświata i tych wszystkich złożonych struktur jest niemożliwe. Trzeba rozróżnić między prawdziwą i rzetelną nauką a pseudonauką jak np. teoria ewolucji, która już dawno została obalona przez prawdziwych naukowców jak np. dr Patton. Druga zasada termodynamiki potwierdza, że niemo ...  wyświetl więcej

@mwgdk: Tiaaaa...
Złożoność struktur wszechświata wyklucza możliwość samoistnego jego powstania, druga zasada termodynamiki wyklucza powstanie czegoś z niczego, kod DNA musi mieć inteligentnego szyfranta, który go stworzył - to wszystko są oczywiste oczywistości dla "prawdziwych" naukowców pokroju dra Pattona i jego wyznawców (zwłaszcza tych z Brooklynu). I na tym ich "uczoność się kończy. ...  wyświetl więcej

  mwgdk,  04/04/2014

Jeszcze tylko dorzucę apropos religii, że Słowo Boże zawarte w Biblii jest prawdą, a Watykan je wypacza i interpretuje wedle swojego widzimisię a ludziom wmawia, że są zbyt głupi żeby je zrozumieć więc niech nie czytają Pisma Świętego bo ksiądz im wytłumaczy. A ksiądz sam dobrze nie wie co jest w Biblii, bo ich w seminariach uczą liturgii to znaczy pogańskich rytuałów a Biblię znają wyrywkowo. Póż ...  wyświetl więcej

  Magda K.,  05/04/2014

@mwgdk: Jestem już trochę zmęczona dzisiaj, ale wydaje mi się, że prawie we wszystkim się z Panem (?) zgadzam. Może poza ateistami, nie jestem pewna czy oni rzeczywiście w coś wierzą. Są tacy, którym jest prawie wszystko jedno. Wśród ateistów są chyba różne postawy, ale nie badałam tego, nie jest to moja dziedzina. Co się tyczy Boga, nauka nie wyklucza istnienia Boga. Tu pełna zgoda. Myślę osobiśc ...  wyświetl więcej

  eugen,  05/04/2014

@Magda K.: "Wykuwasz nową zbroję" Prawdziwego JEDYNEGO BOGA , który po stworzeniu naszego świata został zapomniany oraz pogrzebany przez pazernych ludzi pod stertą im wygodnych dogmatów.
Myślisz i analizujesz "świeżo" nie obciążona wiedzą z Świętych Ksiąg religii, więc możesz być Tą co może dojść do ukrywanej prawdy o Bogu. Idź dalej ale ostrożnie i nie zważaj na przycinki... to normalne u ludzi.

  Magda K.,  06/04/2014

@eugen: Nie wiem czy spełnię pokładane we mnie nadzieje, ale dziękuję za życzliwość. :) Pozdrawiam.

  eugen,  07/04/2014

@Magda K.: Moja wiara i myślenie jest "zakotwiczona" w tajemnicach natury. Mam tu swoje pole do działania-odkrywania. Sterowany zalew irytujących informacji, "brudna" polityczna przepychanka oraz problemy zagubionych ludzi z religią czy wiarą są dla mnie tylko maleńkim marginesem codzienności . Staram się w te tematy nie wgłębiać aby nie zatruwać swoich myśli. Ważniejsze dla mnie jest to jak natur ...  wyświetl więcej

Cztam, czytam i musze cos napisac, powiedzmy, aby zasnac.
Prawdziwe wydarzenie z mojego zycia.
Szedlem po chdniku z 5-cio latkiek (bardzo zdolnym do matamatyki, mistrz okregu w szchach w wieku lat 6-ciu)
ktory nagle powiedzial: "ludzie mowia, ze nie da sie przewidziec przyszlosci, i dodal, ja przewiduje, ze kiedys w przyszlosci wykonam wielki krok do przodu. Po dwoch minutach ...  wyświetl więcej

  Remter,  05/04/2014

@zakrawarski: Sprawdza się to, co powiedziałam powyżej - wiara nie ma nic wspólnego z logiką... wiara a raczej determinacja WIARY otwiera możliwości na uczynienie dla Ciebie czegoś - czego Ty nie jesteś w stanie pojąć. Dobrze to ilustruje książka http://lubimyczytac.pl/ksiazka(...)domosci

Ty natomiast jesteś szydercą

...  wyświetl więcej

@Teresa Rembielińska:
Proponuje intensywne egzorcyzmy !!!!!

Do wszystkich !!
Nie mysl o wierze !
Wierz w mysl !

  oculus,  05/04/2014

Ateiści i teiści zrobili z tego portalu szambo, rzygać się chce jak się tutaj teraz zagląda.

  ryh,  05/04/2014

@oculus: To zaglądaj jak masz kłopoty z żołądkiem. Ulży Ci.

  oculus,  05/04/2014

@ryh: : Religijni, to najgorsza grupa ludzi jakich świat zna a ateiści, to druga strona tego samego medalika. Było kilku nawiedzonych wariatów religijnych a teraz dołączyło do nich kilku ich przeciwników i zrobiło się jak na Ukrainie. Eioba nie powinna byc amboną ani dla jednych ani dla drugich. Można sobie pozakładać blogi i dyskutować tam o swoich chorych myślach z podobnymi do siebie wariatami.

  ryh,  05/04/2014

@oculus: Jeżeli marzysz o świecie w którym żyliby tylko oculusowie to mam dla Ciebie kiepskie wiadomości.A jaka jest wg Ciebie wizja idealnej eioby?

  oculus,  05/04/2014

@ryh: Wiem o tym, że tak jest, przeważnie otaczają mnie "świstaki" albo "koscielniaki", czyli "katole", których nie cierpię, sa bardzo nachalni i zarozumiali w swej głupocie. Oculus, to po łacinie oko, mam w Norwegii działkę w kształcie trójkąta, mam też jednego syna i często gołąb siada na moim dachu. :)))

  oculus,  05/04/2014

@ryh: Drugą cześć wypowiedzi dodałeś po czasie i nie odniosłem się do niej. Czynię wiec to tym razem. Myślę, że powinna być różnorodna ale nie zdominowana przez tematy o Bogu, bogach, piekłach i diabłach.

  ryh,  05/04/2014

@oculus: No to jak Twój syn znajdzie sobie dwunastu kolegów ,którzy będą w niego patrzeć jak w obrazek to przygotuj mu tron, obok Twojego, po prawej stronie...aha i uprzedź chłopaka że będzie bolało.

  oculus,  05/04/2014

@ryh: Firmę już otworzył ale z tymi 12 pracownikami to trochę potrwa. Nikt nie mówił, ze życie musi tylko cieszyć, czasami musi zaboleć.Tym razem będzie inaczej, ojciec będzie bardziej czujny i nie pozwoli zrobić ofiary z syna.

  ryh,  05/04/2014

@oculus: Jeżeli takie tematy są na topie, a portal jest społecznościowy no to nie ma co wybrzydzać i z okrzykiem kpt. Bomby na ustach napi...sać co się o tym myśli.

  Areva,  07/04/2014

rozkręciło się

Myślę więc jestem..a co potem,gdy myślenie szlak trafi....-to wszystko wam zostawiam

Madziu.... wobec powyzszego proponuje ODROBINE zmienic tytul artykulu na :
"Wiara w myslenie"

  Magda K.,  10/04/2014

Niezła myśl. :) Artykuł był nieco prowokujący, ... odrobinę. Nie było moim celem dowodzić, że myślenie jest istotniejsze niż wiara. Jedno i drugie jest wg mnie istotne. Stąd taki tytuł.

  lewi,  10/04/2014

Sceptycy uważają, że silna wiara jest ślepa na rzeczywistość. Ich zdaniem ludzie wierzący są naiwni — uciekają w religijność, ponieważ nie chcą samodzielnie myśleć ani dopuścić do siebie racjonalnych argumentów.
Oczywiście naiwność czy łatwowierność nie ma nic wspólnego z prawdziwą wiarą.Także przyjęcie jakiegoś poglądu bez sprawdzenia faktów świadczyłoby o głupocie.

@lewi: Także przyjęcie jakiegoś poglądu bez sprawdzenia faktów świadczyłoby o głupocie.

Czy w ten sposób można nazwać ludzi, którzy przyjęli poglądy Biblii, nie sprawdzając faktów świadczących o prawdziwości tego co zostało w niej napisane?

@Krzysztof Mrozowski: Tutaj masz link do ludzi, którzy badają własną wiarę , tak jak naukowiec bada daną rzecz ... to nie jest bezmyślna jak sądzisz wiara ... nie wsypuj wszystkich do jednego wora ... ludzie wierzący mają może więcej wątpliwości niż Ty ... bo w grę wchodzi własne sumienie ...
...  wyświetl więcej

  nse,  11/04/2014

@Krzysztof Mrozowski: Spróbuj podejść do tematu wiary w ten sposób ;), zbadaj czy ludzki zamiar ma wpływ na rzeczywistość i jaki w tym ma udział ludzka wiara ??
Pozdrawiam
Ps. Czy samolot latający po niebie to kompilacja ludzkiego zamiaru i praw fizyki ??

@Mariusz Kajstura: Dziękuję Panie Mariuszu, odwzajemniam pozdrowienia.
Ja tylko zadałem pytanie Lewi, na cytat, który mnie się bardzo podoba.
Samolot jest wynikiem myśli ludzkiej, która uwzględniła poznane prawa fizyki, myśl z kolei jest wynikiem procesu ewolucyjnego muzgu

  nse,  11/04/2014

@Krzysztof Mrozowski: Tylko zanim ten samolot powstał ludzie zaliczyli trochę wzlotów i upadków, jednak by nie odpuszczać w wyniku każdego bolesnego upadku potrzebna jest pewna ponadczasowa determinacja łącząca doświadczenia pokoleń, opierająca się na wierze umocnionej widokiem latającego ptactwa w przestworzach, bez tego widoku człowiek nigdy by nie wiedział ze materia cięższa od powietrza może w ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Wiara, słowo- wytrych, musiałbym poszperać w wypowiedziach Michała Mentraka- świetnie to uzasadnił, ale to może potrwać., pozdrawiam

  nse,  30/04/2014

@Krzysztof Mrozowski: Takich słów wytrychów jest więcej, a choćby takie: Miłość, przypadek, logika, itp ... Wielu tych słów używa jak hasła reklamowego nie mając o nich pojęcia :)
Przykładowo: Czym tak naprawdę jest przypadek ??

  nse,  13/11/2014

@Krzysztof Mrozowski: "Samolot jest wynikiem myśli ludzkiej, która uwzględniła poznane prawa fizyki, myśl z kolei jest wynikiem procesu ewolucyjnego muzgu " ..., a czy samolot by powstał gdyby człowiek nie wierzył w możliwość latania ... ??

Heh... trudno mi uwierzyć, aby mój post był aż tak rekomendowany...

@Magda K.: Jak miło Cię ujrzeć :))

@Michał Aleksy Mentrak: Pozdrawiam serdecznie. :)

  nse,  13/11/2014

"Wyobraźmy sobie, że człowiek jest małym punktem w trójwymiarowej przestrzeni" ..., a wyobraźmy sobie miliardy takich punkcików całkowicie od siebie oddzielonych co spowoduje że będą się poruszać całkowicie chaotycznie ..., co jest potrzebne by te chaotycznie poruszające się punkciki zaczęły poruszać się z jakimś sensem, unikając dzięki temu zderzeń i cierpień ... ??

wyobrażenie sobie miliardów punkcików ma powodowac, że będą poruszac się całkowicie chaotycznie?

  nse,  17/11/2014

@Magda K.: :)... nie zupełnie o to mi chodziło. Miliardy punkcików umieszczonych w przestrzeni 3D i brak zasad i powiązań pomiędzy nimi spowoduje że ich ruch będzie chaotyczny ( taki bezsensowny ) ... ;)

Świetny rezultat artykuł ten osiągnął... zdarzenie na miarę zanotowania wydarzenia .... mianowicie 114 rekomendacji w większości od reklamodawców eioba pl. to prawdziwy sukces ? Na coś się takie konta przydały ...

Bardzo dobry artykuł - nie można odrzucać nauki z powodu wiary ani wiary z powodu nauki. Niezależnie od tego w co człowiek wierzy - wierzyć musi, chociażby we własne umiejętności i niezależnie od tego co człowiek wie, czego się nauczył a jest to zgodne z obserwowalnymi czy zbadanymi zjawiskami nie można temu przeczyć.

Gdy odrzucimy CAŁKOWICIE wszelką wiarę lub wszelką wiedzę lub własny roz

...  wyświetl więcej

No ja jestem niestety dwuwymiarowy i żyję w okręgu. Intuicja i wiedza i to mi wystarcza. Ale przyjdzie pewnie starość i się wszystko pozmienia. Cały świat runie i znajdę nowy, którego nie rozumiałem i lekceważyłem. Jak przed tym się bronić i czy trzeba się bronić?

  Magda K.,  25/06/2015

@Mieczysław Brąba: Czasem przeżycia graniczne zmieniają nasze podejście do życia, np. śmierć bliskiej osoby. Tak więc to niekoniecznie kwestia wieku.

Kiedyś moja babcia siadywała tyłem do telewizji, szydełkowała oraz zabawiała mnie rozmową. Tłumaczyłam jej, że oglądam film, wtedy odpowiadała, że ona już wszystko widziała i że wszędzie pokazują to samo. Śmiałam się z niej, bo któregoś razu

...  wyświetl więcej

W co wierzę, a w co nie wieżę. W co mam wierzyć o w co nie wierzyć. Czy wierzyć w Boga Stwórcę Wszechrzeczy, czy może w teorię wielkiego wybuchu. Wierzyć w stworzenie życia, czy też wierzyć w to że życie powstało z zupy pierwotnej. Wierzyć w inteligentne, świadome stworzenie, czy w przypadkowość wszelkich procesów twórczych opartych na rachunku prawdopodobieństwa. Wierzyć w żywą inteligencję, czy ...  wyświetl więcej

  moloton  (www),  19/08/2016

Tak naprawdę nie wiem w jakim kierunku autor zmierza, zawsze był rozdźwięk między wiarą a nauką, chociażby dlatego, że wiara nie równa się nauka. Gdyby ktoś udowodnił istnienie Boga, nie byłaby to wiara tylko wiedza a Kościół jakikolwiek straciłby sens istnienia.

  faith,  29/11/2016


Witaj Drogi,
widzialem swój profil na tym wolnym miejscu i chcial sie przywitac, ale didn `t laczyc, wiec decyduja sie na e-maila (faithdavid @ barid.com) .I chca byc twoim przyjacielem, jesli don`t odpowiedz umyslu, wiec mozna wprowadzic siebie
odpowiednio ok? Dzieki!
Ragards.

Hello Dear,
i saw your profile on this free site and wanted to say Hi but it

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska