JustPaste.it

Rynek wtórny – jak kupić wymarzone mieszkanie?

Zakup mieszkania może wydawać się trudnym w realizacji przedsięwzięciem. Jeżeli jednak poznamy zasady jego wynajmu, to posiadanie wymarzonego "M" jest tylko kwestią czasu.

Zakup mieszkania może wydawać się trudnym w realizacji przedsięwzięciem. Jeżeli jednak poznamy zasady jego wynajmu, to posiadanie wymarzonego "M" jest tylko kwestią czasu.

 

Na własną rękę
Poszukiwania własnego lokum na rynku wtórnym możemy rozpocząć samodzielnie poprzez przeglądanie lokalnych tablic z ogłoszeniami, gazet oraz stron internetowych. Niestety ta metoda, pomimo tego, że jest bezpłatna, nie ułatwi nam znalezienia wymarzonych czterech kątów. Ofert jest mnóstwo, jednakże ich ilość nie koniecznie przekłada się na jakość mieszkań, gdyż wiele z nich jest przygotowanych typowo pod wynajem, czyli bez mebli ani niezbędnych sprzętów typu lodówka czy pralka. Podczas samodzielnych poszukiwań to my musimy przeprowadzić wstępną selekcję, a następnie obejrzeć każde mieszkanie i zdecydować, które z nich spełnia nasze wymagania. Są to bardzo czasochłonne działania, które wymagają fachowej wiedzy. Gdyż warto wcześniej sprawdzić czy instalacja elektryczna i gazowe działa bez zarzutu oraz czy płytki położone w łazience w "nowo co remontowanym mieszkaniu" nie okazały się problemem numer jeden.

Pomocna dłoń pośrednika
Z trudem znalezienia mieszkania może pomóc nam pośrednik nieruchomości. Obecnie mnóstwo ofert mieszkań pochodzi właśnie od biur nieruchomości. Kosztami zatrudnionej osoby przez sprzedawcę bardzo często zostaje obciążony kupujący. On również może wynająć pośrednika, który pomoże w znalezieniu oraz kupnie wymarzonego "M". Pośrednik świadczy usługi zgodnie z zawieraną umową o pośrednictwo w nabyciu nieruchomości i pobiera wynagrodzenie, które jest uzależnione od wartości kupowanego mieszkania.

Bez względu na to, jaką metodę poszukiwania wybierzemy, należy upewnić się, czy nasze wymarzone lokum nie posiada wad prawnych. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem jest sprawdzenie ksiąg wieczystych i zweryfikowanie, kim jest właściciel nieruchomości oraz czy mieszkanie jest obciążone prawnie. Kolejnym krokiem jest poproszenie osoby sprzedającej lokum o okazanie aktualnych dokumentów mówiących o stanie opłat za mieszkanie od wspólnoty lub spółdzielni oraz zaświadczeń o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości.

 

Źródło: http://www.real.bielsko.pl/