Login lub e-mail Hasło   

Kompromitacja państwa

Opublikowanie prywatnych rozmów knajpianych polskich polityków nie tyle pogrążyło państwo w chaosie, co poświadczyło, w jakim chaosie to państwo jest. Lukrowana me...
Wyświetlenia: 3.389 Zamieszczono 22/06/2014

Opublikowanie prywatnych rozmów knajpianych polskich polityków nie tyle pogrążyło państwo w chaosie, co poświadczyło, w jakim chaosie to państwo jest. Lukrowana medialnie polityka objawiła swoje drugie dno - prymitywne, wulgarne, pospolite, obskurne i obłudne. Mnie nie oburza fakt, o czym i jak mówią wybrańcy narodu przy wołowych policzkach i wódce. Musiałbym być skończonym idiotą wierząc, iż gładkie słowa wypowiadane w oficjalnych sytuacjach są normą w codziennej, pozapublicznej komunikacji. Nawet nie obrusza mnie gadanie o długości przyrodzenia, bo to może być wynik kompleksów względnie tendencja do rubasznych zachowań. Nie! Oburzającym jest fakt pojawiających się w pogawędkach wątków dotyczących działań pozakonstytucyjnych: Narodowy Bank Polski nie jest, jak się okazuje, niezależny i narodowy, ale prywatny i partyjny. Jego prezes nie ucina natychmiast sugestii o finansowanie przed wyborami, lecz chętnie ten wątek podejmuje twierdząc, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko dotychczasowy minister finansów zostanie zdymisjonowany, a jego partnerem do rozmów będzie Donald. Jest oczywiście Rada Polityki Pieniężnej, ale...ale można z nią zagrać. Oburzającym jest fakt, że po ujawnieniu takiej rozmowy prezes NBP nie podaje się do dymisji. Co więcej, reaguje w wywiadzie dla jakiejś telewizji tak, jakby nic się nie stało, a szczytem hipokryzji było sugerowanie publiczności, że to działanie patriotyczne. Pomyśleć, że ten człowiek onegdaj stał na czele rządu III RP!

Kolejne pytanie, jakie ciśnie się na usta, dotyczy reakcji premiera Tuska na ujawnione nagrania. Standardowym działaniem w każdym demokratycznym państwie byłaby dymisja ministra, który w rozmowie konstatuje, że państwo działa teoretyczne i fragmentarycznie, który negocjuje deal z prezesem NBP, który pozwoliłby sypnąć groszem przed wyborami. Jak zachowuje się premier przynajmniej nominalnie demokratycznego kraju? Pozostawia ministra na stanowisku, dając mu dodatkowo zadanie wyjaśnienia sprawy nagrywania. Na efekty długo nie trzeba było czekać! Minister gorliwie zabrał się do realizacji tegoż zadania. Niezależna prokuratura (niezależna od kogo? czego?) zleca ABW, której przełożonym jest premier rządu, aby zarekwirowała materiały pozostające w dyspozycji tygodnika "Wprost". Tam dochodzi do skandalicznych scen, nagrywanych na żywo przez kamery różnych stacji. Naczelny bohatersko broni swojego laptopa jak niepodległości. Zwraca się do braci dziennikarskiej z orędziem, aby za wszelką cenę bronili wolności słowa. Heroiczny dziennikarz obnaża w ten sposób słabość państwa, potwierdzając jednocześnie słowa ministra Sienkiewicza. Czwarta władza kompromituje na oczach widzów władzę wykonawczą. Czwarta władza staje się oto władzą pierwszą. Jeden dziennikarz jest zdolny zachwiać całą powagą państwa, zresztą na życzenie tegoż państwa.

Dlaczego premier nie dymisjonuje swojego skompromitowanego urzędnika? Istnieją, według mnie, trzy zasadnicze hipotezy. Albo szantaż i szef rządu boi się kwitów, które ma na niego minister spraw wewnętrznych, albo dała o sobie znać największa słabość Donalda Tuska, to znaczy lenistwo, albo wreszcie strategia polegająca na tym, że opozycja i dziennikarze nie będą dyktować takiemu mężowi stanu, co ma robić.

Koalicja rządowa stworzyła zamulającą narrację, której rdzeniem jest pytanie - kto to nagrał i na czyje polecenie. W ten oto sposób weksluje cały problem na to, komu zależało na nagrywaniu polityków, a nie co jest treścią tych nagrań. A wszak to właśnie jest najbardziej interesujące.

Jeszcze bardziej skandaliczną jest rozmowa (jeśli oczywiście jest prawdziwa) szefa MSZ Sikorskiego z Rostowskim. Minister Spraw Zagranicznych wyraźnie twierdzi, że w stosunkach z USA cechuje nas murzyńskość. Mówi to minister urzędującego rządu, którego oficjalne polityka zmierza do utrwalenia strategicznego sojuszu z Ameryką. Ja nie twierdzę, że Sikorski nie ma racji. Od lat bowiem w polskiej polityce mamy do czynienia z odwróconą regułą Palmerstona mówiącą o tym, że stała jest racja stanu, a sojusze są zmienne. W Polsce to racja stanu jest zmienną, a sojusz ze Stanami stałą. Jednakże Sikorski mógłby wygłaszać takie poglądy jako publicysta i nic nie byłoby w tym zdrożnego. Jutro okaże się, czy premier i jemu każe wypełniać w dalszym ciągu swą misję.

***

Trudno wyrokować, czym jeszcze dysponuje Latkowski. Pewne jest jednak, że w kolejnych numerach pojawiać się będą następne rozmowy nagrane w zaprzyjaźnionej restauracji. W tej sytuacji, by uniknąć dalszej kompromitacji państwa na arenie międzynarodowej, rząd premiera Tuska powinien podać się do dymisji. Skoro opozycja nie potrafi się w tej jakże trudnej sytuacji porozumieć, niech inicjatywę w swoje ręce weźmie Prezydent RP. Im dłużej będzie trwać ta chora sytuacja, tym gorzej dla państwa i jego obywateli. Nowy rząd niech administruje krajem do czasu wyborów, a sejmowa komisja śledcza do tego momentu niech zajmuje się wyjaśnianiem spraw podsłuchu polityków. Problem jest zbyt poważny, by nie dowiercić się do samego rdzenia. Nie może być bowiem tak, że naczelny jednego tygodnika w Polsce (zresztą dosyć paskudnego) trzyma za gardło całe państwo.

Podobne artykuły


20
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10045
28
komentarze: 54 | wyświetlenia: 8318
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2116
8
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1725
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1677
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6074
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91882
20
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1644
46
komentarze: 54 | wyświetlenia: 3822
42
komentarze: 34 | wyświetlenia: 7938
37
komentarze: 32 | wyświetlenia: 12366
28
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2813
27
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2740
 
Autor
Artykuł  oculus,  22/06/2014

Już nas rozdziobały w XVIII wieku, teraz to tylko mogą nas rozdziobać teoretycznie.

  ,  22/06/2014

Jestem zdziwiony wszędzie panującym oburzeniem z powodu tej "afery".
Pokazuje to tylko w jak zakłamanej rzeczywistości żyjemy. Rzeczywistości, którą między innymi wykreowała owa czwarta władza.
P.S.
Zgadzam się z oculusem.

@Alter Ego: Ale ja właśnie o tym piszę.

  ,  22/06/2014

@Jan Stasica: Uważa Pan, że Prezydent jest w stanie cokolwiek zrobić w tej sytuacji? To naiwność. Przecież ten Pan to zwykła marionetka w rękach partii rządzącej.

@Alter Ego: W tej chwili nie jestem już tego taki pewny. Wręcz odwrotnie, prezydent poczuł krew. I to dla niego niepowtarzalna okazja wybicia się na niepodległość, czyli uniezależnienia się od Tuska.

  oculus,  22/06/2014

@Jan Stasica: Bez urazy ale gadasz pan pierdoły.

@oculus: Nie będę prowadził polemiki na takim poziomie językowym.

  oculus,  22/06/2014
  ,  23/06/2014

@Jan Stasica: Komorowski i Tusk są na siebie skazani. Pierwszy pan nie istnieje bez poparcia mafii rządzącej. Z kolei ona potrzebuje go, bo cieszy się on dużym zaufaniem społecznym w porównaniu do innych polityków. Wysoce ryzykowne byłoby wystawianie nowego kandydata. Don Donaldinio nie zaryzykuje możliwości dopuszczenia Jarosława PolskęZbawa i jego sekty do fotelu prezydenta RP.

  oculus,  22/06/2014

@oculus: To tylko dla mnie zaszczyt! Znów niestety mamy problem z czytaniem ze zrozumieniem.

  oculus,  22/06/2014

@Jan Stasica: Prezydent, to taki sam zdrajca jak Tusek. Nie przebijesz się pan z tą propagandą. http://archiwaipn.hvs.pl/broni(...)wa-ipn/

@oculus: Odczep się Pan ode mnie, z całym szacunkiem. Najśmieszniejsze jest to, że co do prezydenta ja się z Panem zgadzam.

@oculus: Myślę, że powstało niechcąco, jak sądzę, jakieś elementarne nieporozumienie. Jeśli poniosły mnie niepotrzebnie emocje - najmocniej Pana przepraszam.

  oculus,  22/06/2014

@Jan Stasica: Czasami się zdarza, proszę się nie przejmować.

Ci podsłuchiwani, żyją w stresie władzy i pieniędzy, tak samo jak w stresie ich braku żyje ubogi. Spełnia się zatem stare porzekadło, że pieniądze i (władza) szczęścia nie dają. Zatem czemu ich dobijać, za coś co jest naszą codzienną przywarą?

Czego oczekujemy od polityków? Poprawności językowej na wynos, która bierze się z hipokryzji dyplomacji? Iluż to polityków, uśmiecha się kurtuazyjni

...  wyświetl więcej

Czwarta władza staje się oto władzą pierwszą. Jeden dziennikarz jest zdolny zachwiać całą powagą państwa, zresztą na życzenie tegoż państwa.Jesteś wielki-pozdrawiam

  aldonaa93  (www),  25/06/2014

@Szymon Bachir: Nie określałabym tego tak. To nie jeden dziennikarz zachwiał powagą państwa, tylko politycy sami zachwiali swoją powagą mówiąc to co mówili i dając się przy tym nagrywać...żenada nie państwo!

  Remter,  25/06/2014

Gangi przejęły władzę w Polsce już dawno. I jest to walka między nimi. Żądają coraz więcej. Jak skorumpowana jest władza mówi człowiek, który sam uczestniczył w jej korupcji. Ośmielam się powiedzieć, iż to będzie jakaś większa akcja skoku na wielkie pieniądze... w tle ... https://www.youtube.com/watch?(...)rcgaQqM

  *Karo*  (www),  26/06/2014

powiem tak, głosowałam na PO i teraz mi wstyd, ale szczerze ja nie widzę nikogo na kogo bym mogła głosować obecnie

  oculus,  26/06/2014

Jan Stasica, 4 dni temu ukryj komentarz 0 odpowiedz

@Alter Ego: W tej chwili nie jestem już tego taki pewny. Wręcz odwrotnie, prezydent poczuł krew. I to dla niego niepowtarzalna okazja wybicia się na niepodległość, czyli uniezależnienia się od Tuska.
oculus, 4 dni temu Mnie dajecie minusy a nie czytacie co autor wypisuje na temat prezydenta Polski a przecież to szef szefów ...  wyświetl więcej

  seta1212,  27/06/2014

Janie zająłeś stanowisko, z którym trudno sie nie zgodzić- mądre i wyważone. Przebija się z Twych wypowiedzi troska i niepokój.To co się stało może dla "bohaterów" skandalu - cwanych półgłowków opętanych chęcią zysku niema większego znaczenia. Jest natomiast permanentnym poniżaniem godności Polaków. I za to ci ludzie powinni wylądować na śmietniku historii.

@seta1212: Trudno ująć to trafniej.

!7 ślepych ludzi, którzy nie widzą sprzeczności w tym arcie. Gratuluje bystrości umysłu.

"Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii że naród [Polacy] gotów do wielkiego heroicznego wysiłku, uzdolniony, waleczny, ujmujący powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów. Wspaniały w buncie i nieszczęściu, haniebny i bezwstydny w triumfie. Najdzielniejszy pośród dzielnych, prowadzony przez najpodlejszych wśród podłych."
Winston Churchill
*
Drogi Ja ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Trudno odmówić racji Twoim argumentom. Mój drogi, ja kiedy słyszę, o czym rozmawiają nasi przywódcy przy wódce (pal licho jak), to mówię dosyć. No passaran.
I naprawdę mniej istotną sprawą jest to, kto przyjdzie po nich. Gangi nie mają prawa rządzić państwem.

@Jan Stasica:
Drogi Janku,
Wrocilem wlasnie z rozjazdow. Sprawe nagran znam dosc wyrywkowo.
Moj powyzszy wpis dotyczy kompletnej kleski "naszej polityki wschodniej". Do rozmow dotyczacych sytuacji w Ukrainie Zachod nie zaprosil naszych politycznych herosow... wszyscy udaja zaskoczonych... nawet "lidr Europy" Pan Minister Sikorski... chociaz i ten mieknie przy koszernym sledzik ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: http://natemat.pl/106685,jest-(...)tekstu.
Sam zrozumiesz!

@Jan Stasica:
Dzieki... ale wyglada na to, ze podany przez Ciebie link jest juz nieaktualny.

@youngcontrarian: Sorry, nie sprawdziłem.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska