JustPaste.it

Rodzaje kosztorysów budowlanych

Kosztorys budowlany jest bardzo ważnym dokumentem procesu budowlanego określającym koszty robót budowlanych na podstawie zakresu prac do wykonania.

Kosztorys budowlany jest bardzo ważnym dokumentem procesu budowlanego określającym koszty robót budowlanych na podstawie zakresu prac do wykonania.

 

Kosztorys budowlany jest bardzo ważnym dokumentem procesu  budowlanego określającym koszty robót budowlanych na podstawie zakresu prac do wykonania. Powinien on być zawsze wykonany w sposób czytelny i jednoznaczny dla wszystkich jego uczestników tak aby uniknąć w przyszłości możliwych różnych jego interpretacji w zależności od strony która go ocenia.

 

Ze względu na cel jakiemu ma służyć można rozróżnić:

 

Kosztorys inwestorski – sporządzany przez zamawiającego lub na jego zlecenie przez inną jednostkę w celu oszacowania kosztów robót inwestycyjnych na podstawie projektu.

 

Kosztorys ofertowy – przygotowywany przez wykonawcę biorącego udział w przetargu lub zaproszonego przez zamawiającego do złożenia oferty na wykonanie określonych robót. Kosztorys ofertowy zawiera wszystkie przewidywane do poniesienia przez wykonawcę koszty realizacji robót w określonych warunkach i w określonym czasie, często również przy określonych innych warunkach związanych np. z płatnościami bądź zastrzeżeniach związanych np. z technologią wykonywania prac (spotykane często przy braku opisanych rozwiązań w projekcie – wykonawca widząc te braki proponuje w ofercie na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia określoną technologię/ materiały)

 

Kosztorys zamienny - przygotowywany przez wykonawcę jeżeli nastąpiła zmiana zakresu prac do wykonania wskutek zmian wprowadzonych przez zamawiającego w dokumentacji.

 

Kosztorys powykonawczy - przygotowywany przez wykonawcę po wykonaniu określonych prac jeżeli na etapie podpisywania umowy/ zlecenia nie było możliwe dokładne określenie ich zakresu rzeczowego, ilościowego, lub innych warunków wykonania. Taka forma rozliczeń powinna być wpisana w umowie/ zleceniu wraz z określeniem podstaw kosztorysowych, cen czynników produkcji, kosztów pośrednich, zysku jakie zostaną przyjęte do sporządzenia kosztorysu powykonawczego.

 

Kosztorys ślepy – przygotowywany przez zamawiającego lub na jego zlecenie. Kosztorys ślepy zawiera wyszczególnienie robót do wykonania bez określenia cen jednostkowych i wartości, które to wypełnia Wykonawca/ Oferent. Ten rodzaj kosztorysu jest często stosowany w przetargach gdyż ułatwia zamawiającemu sprawdzenie kompletności oferty w zakresie prac do wykonania oraz ułatwia porównanie ofert między sobą. Wykonawcy/ Oferentowi z kolei pomaga przy przygotowaniu kosztorysu ofertowego gdyż ma on sprecyzowany rzeczowy zakres prac do wykonania.

 

Kosztorys dla banku – sporządzany na potrzeby uzyskania kredytu w banku. Jest to kosztorys szacunkowy określający koszty poszczególnych etapów robót budowlanych. Z uwagi na jego „orientacyjny” charakter nie można się na nim opierać przy określeniu realnych kosztów budowy domu.

 

Źródło: http://www.cost-plan.com.pl/aktualnosci/rodzaje-kosztorysow-budowlanych.html