JustPaste.it

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych

Zapewne bardzo często wśród członków wspólnot mieszkaniowych pojawia się pytanie czy sama wspólnota może korzystać z profesjonalnej obsługi prawnej?

Zapewne bardzo często wśród członków wspólnot mieszkaniowych pojawia się pytanie czy sama wspólnota może korzystać z profesjonalnej obsługi prawnej?

 

Funkcjonowanie dużych czy też małych wspólnot mieszkaniowych napotyka często na liczne problemy prawne. Ich źródłem są przede wszystkim kwestie związane z zarządem nieruchomością wspólną. Mimo, iż bardzo często sprawy te wydają się dosyć błahe to niosą poważne konsekwencje dla całej wspólnoty.

Jednocześnie o ile w przypadku zarządu powierzonego zgodnie z art. 18 ustawy a dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (dalej. u.w.l.) można oczekiwać, iż podmiot go pełniący jest profesjonalistą w danej dziedzinie co powinno mieć swoje przełożenie na należyte prowadzenie spraw wspólnoty, to w przypadku zarządu sprawowanego przez właścicieli lokali już nie można być tego tak pewnym. Tym bardziej, iż zawiłość spraw i stopień ich skomplikowania prawnego może być w niektórych wypadkach bardzo duży, wymagający zarazem odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Wobec czego pojawia się pytanie czy w takim wypadku wspólnota może skorzystać z obsługi prawnej oferowanej przez wyspecjalizowane w tym zakresie podmioty?

Należy podkreślić, iż obecnym stanie prawnym nie znajdziemy wprost odpowiedzi na postawione powyżej pytanie. Jednakże, wykształcona od lat praktyka pokazuje, iż zlecenie obsługi prawnej przez wspólnotę (poprzez podjęcie stosownej uchwały) należy traktować jako kolejną „zwykłą” usługę dla wspólnoty. Tym bardziej, iż motywem jej podjęcia może być brak np. niezbędnych kwalifikacji po stronie zarządu odnośnie rozwiązywania problemów prawnych tejże wspólnotyj. Podobne stanowisko znalazło się w wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 19 grudnia 2013 r. I ACa 426/13 (tutaj), gdzie we fragmencie jego uzasadnienia można przeczytać m.in., iż „Jeżeli do wskazanych okoliczności dochodzi konieczność prowadzenia przez Wspólnotę kilku procesów sądowych z inicjatywy powódki skala problemów uzasadnia twierdzenie Zarządu Wspólnoty o konieczności korzystania z możliwości stałej obsługi prawnej”.

Reasumując wspólnota mieszkaniowa może zlecić doraźną lub stałą obsługę prawną wspólnoty podmiotowi zawodowo świadczącemu usługi prawne, mającemu w tym zakresie niezbędną wiedzę oraz doświadczenie.

Tomasz Bis

Przydatne orzeczenia: wyrok SA w Rzeszowie z dnia 19 grudnia 2013 r. (I ACa 426/13)

 

Źródło: http://http://wspolnotamieszkaniowa.wordpress.com/2014/07/10/obsluga-prawna-wspolnot-mieszkaniowych/