Login lub e-mail Hasło   

Co sprawia, że jesteśmy bezpieczni w sieci?

Internet jest obecnie nader popularnym medium, które to umożliwia nam przekaz różnorodnych informacji, sprawia, że możliwa staje się ciekawa rozrywka, nauka oraz praca.
Wyświetlenia: 1.047 Zamieszczono 06/08/2014

Jednakże, jeśli chcemy bezpiecznie poruszać się po Internecie powinniśmy zadbać samodzielnie o to, aby nasza tożsamość nie została skradziona, a tym też, aby nie nastąpił wyciek naszych haseł, czy też innych istotnych informacji, które mogłyby być prostym łupem dla cyberprzestępców.

Kilka zasad bezpiecznego surfowania w sieci

Wbrew pozorem swobodne poruszanie się po internecie nie jest bezpieczne i niesie za sobą wiele zagrożeń. Dlatego też, zanim na szeroką skalę zaczniemy surfować w Internecie, nim założymy konto na wybranym portalu społecznościowym, czy też może zanim zaczniemy korzystać z bankowości elektronicznej, zapoznajmy się z najważniejszymi zasadami, które sprawią, że nasza działalność będzie w stu procentach bezpieczna. Oto parę podstawowych zasad do których powinniśmy się kierować.

 • Różne i skomplikowane hasła

  W bardzo dużym stopniu nasze bezpieczeństwo w sieci zależy od siły naszych haseł. Jeśli są one zbyt proste, hakerzy bardzo łatwo rozpracują je a tym samym skradną nasze ważne dane, co może nam przysporzyć wiele różnych problemów. Pamiętajmy, więc aby nasze hasła do różnorodnych kont czy też portali nie powtarzały się, zawsze były odrębne, a dodatkowo powinny być tak skontrowane, aby trudno je było złamać. Warto, więc zastosować różnej wielkości litery, symbole a także cyfry. Pamiętajmy, że nasze hasło nie powinno składać się jedynie z imienia, czy też naszej daty urodzenia. W takim przypadku bardzo łatwo będzie je złamać. Do najważniejszych stron typu sklepy internetowe, czy też bankowość online, stosujmy zupełnie inne hasła, aniżeli na przykład na portalach społecznościowych. Jeśli z kolei obawiamy się, że zapomnijmy nasze hasło możemy je zapisać. Pamiętajmy jednak, aby nie czynić tego w plikach doc czy też txt i umieszczać je na pulpicie swego komputera, ponieważ do tak zapisanych haseł, haker również może mieć dostęp
 • Za pisywanie haseł w przeglądarce internetowej

  Wielu z nas korzystając ze stron internetowych za pośrednictwem przeglądarek zapisuje swoje hasła, aby nie musieć wciąż tego robić, a tym samym ułatwić sobie korzystanie z sieci. Oczywiście jest to stosunkowo bezpieczne, jednakże lepiej tego nie robić, bowiem nigdy nie wiemy, jakie narzędzia mają do swej dyspozycji hakerzy. Warto, więc po każdym korzystaniu w przeglądarki wylogować się. Nie zajmie nam to wiele czasu, a na pewno sprawi, że będziemy czuć się bezpieczniej.
 • Zaufanie w sieci

  Nawet, jeśli korzystasz ze sklepów internetowych nie możesz swoich dostawców obdarzać stu procentowym zaufaniem. Oni także mogą mieć złe intencje, ale czasem mogą także popełnić błąd, który dla użytkownika może być niebezpieczny w skutkach. Tym samym powinniśmy stosować odrębne hasła, jeżeli robimy zakupy w Internecie. Warto zadbać o ten mechanizm zabezpieczający, ponieważ cyberprzestępcom uniemożliwi on kradzież naszej tożsamości.
 • Niezbędne aplikacje

  Obecnie istnieje szereg różnorodnych aplikacji, z których możemy skorzystać wówczas, gdy chcemy zarządzać naszymi hasłami w Internecie. Doskonałymi propozycjami są, więc na przykład LastPass czy też Roboform, które są bezpłatne i doskonale może z nich w prosty sposób korzystać nawet osoba niedoświadczona. Zasada ich działania jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy je pobrać, zainstalować i cieszyć się z pewnego bezpieczeństwa w sieci. Tego typu aplikacje mają ogromną ilość zalet, albowiem możemy dzięki nim używać bardzo skomplikowanych haseł, a także wszystkie nasze dane możemy przechowywać w jednym miejscu, w którym są w pełni bezpieczne i leżą poza poza działalnością hakerów.
 • Własna ostrożność w sieci

  Pomimo wielkiej ilości zabezpieczeń, nowoczesnych aplikacji, podczas surfowania w sieci liczy się przede wszystkim nasza własna ostrożność. Jeśli nie ujawniamy naszych danych, stosujemy odrębne hasła a także jesteśmy ostrożni, jeżeli chodzi o nowo poznane osoby w sieci, nasz poziom bezpieczeństwa zwiększa się.

Podobne artykuły


15
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6638
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17609
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64070
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33168
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55393
11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 8734
24
komentarze: 22 | wyświetlenia: 20687
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13493
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34340
20
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10030
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9378
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Darwolf  (www),  07/08/2014

Świetny artykuł, dodam jeszcze kilka spraw:
- W przeglądarce domyślnie wyłączyć javascript i aplikacje flashowe (np. przez dodatki, takie jak Noscript i flashblock), i włączać je tylko! wtedy, kiedy są na prawdę potrzebne. W ustawieniach wyłączyć cookies, jak również zapisywanie historii, a także regularnie czyścić pliki tymczasowe.
- Zmienić wyszukiwarkę! Zamiast szpiegowskiego Goog ...  wyświetl więcej

  Darwolf  (www),  07/08/2014

I jeszcze jedno: nie nazywaj zwykłych przestępców komputerowych - HAKERAMI!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska