Login lub e-mail Hasło   

„Przypatrzcie się uważnie ptakom”

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.jw.org/pl/publikacje/czasopis(...)ptakom/
Obserwowanie ptaków w czasach biblijnych.
Wyświetlenia: 781 Zamieszczono 09/08/2014

PTAKI można spotkać w każdym zakątku świata. To jedne z najłatwiejszych do obserwacji stworzeń. Co więcej, ich rozmaite kształty, barwy, trele, figle i zwyczaje sprawiają, że podpatrywanie ich może być bardzo przyjemnym i pożytecznym sposobem spędzania czasu.

Niektóre ptaki — jak choćby kołujące na niebie orły, sokoły czy jastrzębie — pewnie wzbudzą twój podziw. Inne mogą cię rozbawić — na przykład wróble wykłócające się o smaczny kąsek, gołąb prężący pierś, żeby zaimponować pozornie obojętnej samiczce, czy też zgraja skrzeczących kakadu o czerwono-różowo-popielatym upierzeniu (Cacatua roseicapilla), które obsiadują linie wysokiego napięcia, a gdy stracą równowagę, huśtają się do góry nogami. Z kolei widok przelatujących w górze bocianów, żurawi czy gęsi może cię zachwycić.

Zdolności nawigacyjne tych migrujących ptaków w gruncie rzeczy urzekają ludzi już  od tysięcy lat. Pokonują one ogromne odległości wręcz z zegarmistrzowską precyzją.Sam Stwórca oznajmił: „Bocian na niebiosach dobrze zna swe wyznaczone czasy; również turkawka i jerzyk, i bilbil starannie przestrzegają czasu swego przylotu” (Jeremiasza 8:7).

Wikłacz maskowy

Wikłacz maskowy

Perliczka

Perliczka

 

Biblia zawiera wiele wzmianek o ptakach, często bardzo pouczających. Na przykład nawiązując do niezwykłej prędkości strusia, Bóg powiedział do Hioba: „Kiedy wysoko trzepocze skrzydłami, śmieje się z konia i jego jeźdźca” (Hioba 39:13, 18) *. Zapytał go również: „Czyż to dzięki twemu zrozumieniu wzbija się sokół (...)? Albo czy to na twój rozkaz orzeł leci w górę?” (Hioba 39:26, 27). Wniosek? Ptaki dokonują takich wyczynów bez żadnego udziału z naszej strony. Ich umiejętności są świadectwem mądrości Bożej.

Król Salomon wspomniał, że „głos turkawki” zwiastuje wiosnę  - "Ukazało się kwiecie na ziemi, nastał czas przycinania winorośli i słychać w naszej krainie głos turkawki". (Pieśń 2:12). A psalmista, opisując swoją tęsknotę za służbą w świątyni Bożej, z nutą zazdrości powiedział o jaskółce: „Nawet ptak znajduje tam sobie dom, a jaskółka dla siebie gniazdo, gdzie troszczy się o swoje młode — przy twym wspaniałym ołtarzu” (Psalm 84:1-3, NWT, 2013).

Jedne z najpiękniejszych wzmianek o ptakach poczynił Jezus Chrystus. Pomyślmy choćby o słowach z Ewangelii według Mateusza 6:26: „Przypatrzcie się uważnie ptakom nieba, gdyż nie sieją ani nie żną, ani nie zbierają do spichrzy, a jednak wasz Ojciec niebiański je żywi. Czyż nie jesteście warci więcej niż one?”. Ta poruszająca ilustracja słowna upewnia naśladowców Jezusa, że są cenni w oczach Bożych i że nie muszą się zamartwiać o rzeczy niezbędne do życia (Mateusza 6:31-33).

Obecnie podpatrywanie ptaków to popularna forma rekreacji — i nic dziwnego, przecież zachwycają nas one swoimi figlami, pięknem, zwyczajami godowymi i śpiewem. Poza tym wnikliwy obserwator może wyciągnąć z ich zachowań wiele cennych lekcji życiowych. Czy więc będziesz ‛uważnie przypatrywać się ptakom’?

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 18012
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1861
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6076
30
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2496
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4164
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 11822
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3625
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 11138
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5506
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21619
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 67485
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27766
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3386
 
Autor
Dodał do zasobów: AnnaRoss
Artykuł

Powiązane tematy

U mnie w ogrodzie gniazdo założyła parka szpaków. Pan szpak (chyba ciemniejszy) na zmianę z panią szpak (chyba jaśniejsza w brązach), na zmianę wysiadywali 4 jajeczka. Potem słychać było tylko charakterystyczne popiskiwania potomstwa wciąż domagającego się pożywienia. Uchowały się dwa, a kiedy już dorosły ... nie wiem w którym momencie opuściły gniazdo. Faktem jest, że nie ułatwiałem im życia, bo ...  wyświetl więcej

  Remter,  10/08/2014

Ptaki to inaczej posłańcy radości. Są istotami na wskroś wolnymi, a jednocześnie odpowiedzialnymi za swój byt. Wykazują niezłomnie posłuszeństwo kodowi w jakim zostały stworzone. To posłuszeństwo pomaga im czerpać opiekę, jaką Stwórca ich obdarza. Tak samo człowiek, który pozwala Stwórcy działać w sobie i dla siebie - wykazuje niezłomne posłuszeństwo Prawu Życia. Ptak przejawia swoje wewnętrzne piękno cudownym śpiewem. Pozdrawiam.

@Remter: Potem się dziwisz, ze Cię obrażają, nie dziwię się im, cały czas ich prowokujesz. Daj spokój i nie mieszaj do wszystkiego swojego boga.

@oculus: Wskaż co w tym komentarzu powyższym dla ciebie jest prowokacją ... bo ja jej mogę nie widzieć ...

@oculus: Dlaczego zabraniasz mi wypowiadania myśli, które kształtuje kreowanie rzeczy i nazywanie po imieniu. Wybacz, ale nie jestem uczyniona z przypadku i dla przypadków. Natomiast pod pojęciem Stwórcy - nie wiesz co mam na myśli. Na pewno nie jest nim bóg.

@Remter: Nie musisz ciągle się podlizywać Temu, kogo nie znasz, nie czujesz i nie wiesz kim Jest. Milczenie, może tylko określić Jego wielkość i moc. Bez urazy.:)

  Remter,  10/08/2014

@oculus: Czy mam to rozumieć, iż nie można w grzeczny sposób prowadzić konwersacji, bo ta nazywa się dzisiaj lizusostwem ? Wielkość i moc zawarta w człowieku pochodzi nie od człowieka a od jego zakodowania. Dlatego mój wpływ i wymiana myśli może jedynie odbywać się w podobnym klimacie do mojego. Nasze odczucia i uczucia należą do nas i za swoje ponoszę własną odpowiedzialność. Nie kupuję wszystkiego a nad niektórymi się zastanawiam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska