JustPaste.it

Kiedy dziecko może dostać słodycze?

Dzieci uwielbiają słodycze i to pod absolutnie każdą postacią. Jest to fakt, któremu raczej nikt nie zaprzeczy.

Dzieci uwielbiają słodycze i to pod absolutnie każdą postacią. Jest to fakt, któremu raczej nikt nie zaprzeczy.

 

 

Oczywiście zdarzają się dzieci, które za słodyczami nieszczególnie przepadają i nie chcą ich jeść, ale należą one do bardzo nielicznej grupy! Kolejnym faktem jest to, że słodycze nie należą do najzdrowszych przekąsek, dlatego też nawet jeśli je lubimy i podajemy także naszym pociechom, musimy zachować umiar. Z drugiej strony nie jest tak, że odrobina czekolady czy domowego ciasta od razu mocno zaszkodzi, wobec tego nie ma sensu całkowicie zabraniać maluchom sięgania po słodkości. Jeśli nie dostaną ich od nas, możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że zdobędą je w inny sposób - mniej czy bardziej uczciwie, ale zdobędą. Pamiętajmy o tym, że im bardziej czegoś dziecku się zabrania, tym większa jest to dla niego pokusa! Warto mieć świadomość tego, że zamiłowanie do słodkości jest niejako sprawą naturalną, bowiem ze wszystkich smaków, jakie człowiek jest w stanie wyróżnić (tj. słodki, gorzki, słony, kwaśny) to właśnie słodki smak jest zdecydowanie najprzyjemniejszy. Słodki smak to smak, który tak na dobrą sprawę jest pierwszym jaki człowiek poznaje - mleko matki jest słodkie.liquorice-171350_640_small.jpg

 

Często sięgamy po słodycze przykładowo po to, aby dodać sobie energii, gdy nie czujemy się najlepiej, gdy nie mamy siły. Słodycze są także "doskonałym sposobem" na poprawę humoru, dlatego też wiele osób sięga po nie, kiedy jest w nie najlepszej formie psychicznej. Tego typu sytuacji lepiej jednak unikać, bowiem szybko można popaść w uzależnienie od słodyczy, a to jest prostą drogą do otyłości i innych poważnych chorób.

 

Niezwykle istotne jest to, aby dzieci miały właściwy stosunek do słodyczy. Na to jednak największy wpływ mają rodzice. Im dłużej dziecko nie będzie jadło słodyczy, tym lepiej, a wiadomo, że wcześniej czy później i tak ich spróbuje. Słodycze nie są potrzebne do życia, a słodki smak dziecko może kojarzyć nie tyle z batonikami czy czekoladkami, co na przykład z owocami. Kiedy jednak nastąpi dzień, w którym pociecha pozna smak czekolady, od razu warto wpajać określone zasady.

 

Po pierwsze dziecko nie powinno jeść słodyczy codziennie w dużych ilościach. Warto ustalić, jakiego rodzaju słodycze dziecko może jeść i co jaki czas. Nawet jeśli dziecko nie będzie początkowo zadowolone, przyzwyczai się do zasad. Pod żadnym pozorem dziecko nie powinno otrzymywać słodyczy przed posiłkami, ponieważ pod dawce słodkości nie zje posiłku. Jeżeli chcemy dziecku sprawić przyjemność i pozwolić jeść coś słodkiego częściej niż raz czy dwa razy w tygodniu, możemy samodzielnie przygotować nieco bardziej zdrowe słodycze jak na przykład ciasteczka owsiane z suszonymi owocami. Bardzo dobrą propozycją są również lody, które są mało kaloryczne.

 

Nie powinniśmy odmawiać dziecku odrobiny słodyczy podczas rodzinnych imprez takich jak wesela czy urodziny i w czasie świąt. Musimy liczyć się z uczuciami dziecka i mieć świadomość tego, że byłoby mu zwyczajnie przykro, gdyby widziało jak połowa rodziny zajada się tortem i ciasteczkami, a ono nie może.

 

Oczywiście to czy dziecko będzie jadło słodycze, a jeśli tak, to w jakiej ilości, jest indywidualną sprawą każdego rodzica, bo to rodzic najlepiej zna swoje dziecko. Kwestia słodyczy w przypadku dziecka, które genetycznie może być obciążone nadwagą i tym podobnymi schorzeniami, które już dość sporo waży jak na swój wiek i wzrost, a dodatkowo nie jest aktywne fizycznie w żaden sposób, jest dość kłopotliwa i trudna. W takiej sytuacji rodzice staną przed prawdziwym wyzwaniem. Jeżeli jednak dziecko ma prawidłową wagę, w rodzinie nie ma problemów z nadwagą, a do tego dziecko bez problemu je duże ilości warzyw i owoców, uwielbia aktywnie spędzać czas, trochę słodyczy nie zaszkodzi.

 

http://kuri.com.pl/ - hurtownia słodyczy, z którą życie staje się słodsze!