Login lub e-mail Hasło   

Wzdęcia u dzieci

Podstawą do stwierdzenia, że dziecko cierpi z powodu wzdęć, jest pilna obserwacja wykonywana przez rodzica, obejmująca: spożywane posiłki, ilość ruchu czy nawyki żywieniowe.
Wyświetlenia: 710 Zamieszczono 18/08/2014

U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wzdęcia objawiają się tak samo dokuczliwie, jak u dorosłych. Dodatkowo, dziecko nie zawsze wie, jak wyrazić to, co go boli - w ten sposób trudniej jest postawić diagnozę, że to akurat wzdęcia, a nie np. niestrawność.

Wzdęcia u dzieci można rozpoznać na kilka sposobów. Przede wszystkim, brzuch dziecka będzie zwiększał swój obwód z powodu gromadzących się w jelitach gazów. Przy delikatnym nacisku będzie sprawiał wrażenie twardego, a dziecko będzie czuło opór; dodatkowo, przy opukiwaniu palcami będzie słychać coś podobnego do echa. Dźwięk ten bierze się z nagromadzonego w powłokach brzusznych powietrza. Dziecko, które cierpi na wzdęcia, może również puszczać gazy, co raczej łatwo jest zauważyć.

Metody radzenia sobie ze wzdęciami zależą przede wszystkim od przyczyn, które wywołują wzdęcia. Jest to sprawa problematyczna, ponieważ nie zawsze wzdęcia wywołane są przez jasne czynniki. Z tego powodu wyróżnia się kilka grup powodów, dla których u dziecka mogą wystąpić wzdęcia. Pierwsza z nich jest najbardziej oczywista: jest to spożywane jedzenie. Dzieci mają skłonność do spożywania dużej ilości słodyczy, które ich układ pokarmowy z trudnością trawi. Problemy z trawieniem mogą doprowadzić do fermentacji oraz aktywności bakterii szybko prowadzących do zbierania się gazów. Z tego powodu rodzice powinni nadzorować to, co zjada dziecko, zapewniając mu pokarmy przede wszystkim zdrowe, a przy tym smaczne. Większość słodyczy bez trudu można zastąpić słodkimi owocami. Jedzenie silne przetworzone, np. fast foody, powinno się wyeliminować z dziecięcej diety, zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym.

Druga grupa przyczyn to nieprawidłowe odruchy wyrobione przy jedzeniu. Jeśli dziecko dużo mówi podczas spożywania posiłków, to prawdopodobnie wraz z jedzeniem łyka powietrze, które potem pozostaje w jelitach i powoduje wzdęcia. Dziecko powinno również spożywać posiłki, siedząc w miejscu i skupiając się przede wszystkim na czynności jedzenia. Wówczas dokładniej gryzie pokarm, a także zapobiega łykaniu niepotrzebnego powietrza. Dodatkowo, według specjalistów - odciąganie dziecięcej uwagi od posiłków może sprawić na dłuższą metę, że dziecko padnie ofiarą zaparć, którym nierzadko towarzyszy właśnie wzdęcie jelit.

Ostatnia grupa przyczyn to przyczyny skorelowane z psychiką dziecka. Bardziej narażone na wzdęcie jelit jest dziecko, które w domu, na przykład podczas posiłków, musi znosić nerwową atmosferę. Niezwykle istotne jest zapewnienie dziecku możliwości spokojnego spożywania przygotowanego dla niego jedzenia. Również nowe okoliczności, na przykład pójście do szkoły, czy ważny egzamin, mogą spowodować wzdęcia. Warto ułatwić dziecku znoszenie sytuacji stresowych przez rozmowę i wspólne ćwiczenia relaksacyjne. W przypadku silnych dolegliwości można podać naturalne leki niwelujące gazy.

źródło: http://gastryczne.pl/wzdecia-gazy/

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1292
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2059
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1425
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1621
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1020
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 799
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1527
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2136
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1030
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 509
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 934
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 454
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska