Login lub e-mail Hasło   

Czy warto inwestować w rekuperację?

Jeśli zastanawiasz się jak uczynić swój dom energooszczędnym to ten artykuł przybliży Ci proces rekuperacji - zasadę jej działania oraz możliwość montażu.
Wyświetlenia: 598 Zamieszczono 20/08/2014

  Rekuperacja to nic innego jak system wentylacyjny nawiewno-wywiewny, oparty na rekuperatorze pozwalającym odzyskać ciepłe powietrze, które w przypadku tradycyjnych systemów wentylacyjnych ucieka bezpowrotnie. Polega to na tym, że powietrze z zewnątrz zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi ono przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej, dzięki czemu się ogrzewa. Po czym następuje nawiewanie do pomieszczeń. Powietrze, które wydalane jest przez kanaliki przekazuje swoje ciepło powietrzu wchodzącemu z zewnątrz, jednocześnie nie mieszając się z nim. Całość tego procesu przebiega z niewielkim wykorzystaniem energii. Rekuperacja zapewnia więc stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, bez konieczności ich wietrzenia, przy jednoczesnym zużyciu niewielkich kosztów. Zaletą tego typu wentylacji jest zastąpienie kominów wentylacji grawitacyjnej. Zazwyczaj rekuperację stosuje się jako rozwiązanie alternatywne, zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych. Należy jednak wziąć również pod uwagę wady takiego rozwiązania, do których należy z pewnością czyszczenie kanałów. Co prawda jest w nich sucho, jednak co jakiś czas zbierają się w nich zanieczyszczenia, które należy usuwać. Zwykle jednak kontrolę czystości należy przeprowadzać jedynie co kilka lat. Inną wadą rekuperacji są awarie urządzeń, zazwyczaj mające miejsce w przypadku, gdy przy montowaniu instalacji ktoś chce zaoszczędzić. Trzeba również wspomnieć o sytuacji mającej miejsce w przypadku braku dostawy prądu. W takim przypadku rekuperator przestaje działać, tak więc następuje brak jakiejkolwiek wentylacji. Jakkolwiek, poza stałym dostępem świeżego powietrza i oszczędnością, do zalet z pewnością należy zaliczyć kwestie zdrowotne wynikające z tego typu wentylacji. Wiąże się to bowiem z brakiem przeciągów, brakiem owadów w domu, obniżeniem wilgotności powietrza, co z kolei wpływa na niepowstawanie grzybów i pleśni. Mieszkańcom Poznania zainteresowanym tym tematem polecam skorzystanie z oferty firmy Multi Dom, która oferuje usługę wentylacji z rekuperacją, jak również inne rozwiązania. Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie http://www.multidomwinter.pl/.

Podobne artykuły


12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6964
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64190
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19832
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19915
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34397
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13310
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9040
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9413
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55511
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 10904
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 80077
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7437
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

pewnie że warto. Mi system robiła ta firma http://www.bartoszwentylacja.com.pl/ i jestem bardzo zadowolonaDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska