Login lub e-mail Hasło   

Afrykańscy Żydzi - bardziej żydowscy niż mieszkańcy współczesnego Izraela

W Afryce żyją plemiona, które zdają się być potomkami izraelskich plemion, który nie trafiły do niewoli babilońskiej.
Wyświetlenia: 941 Zamieszczono 28/08/2014

W 576 r. p.n.e. do niewoli babilońskiej zostały wzięte plemiona Izraela.  Dodać jednak należy, że tylko dwa: Juda i Beniamin. O pozostałych dziesięciu plemionach Stary Testament milczy. Chociaż w czasach Jezusa można było jeszcze wskazać członków danych plemion, to jednak nie wiadomo jakie losy spotkały te plemiona po niewoli babilońskiej. Ostatnio wiele zaczęło przemawiać za tym, że te zaginione plemiona Izraela odnalazły się na kontynencie afrykańskim. Swoją drogą, jedne z najstarszych przedstawień hebrajczyków ukazują zupełnie inny obraz niż współczesny Żyd z pejsami i charakterystycznym nosem. 

W Afrykańskich krajach, takich jak Ghana, Nigeria, Mali, Uganda, Kamerun czy Zimbabwe, dokumentalistka Laurance Gavron odkryła, że wiele mieszkających tam plemion nosi silne "żydowskie" znamiona. Wśród wielu pielęgnowanych przez te plemiona tradycji Gavron wylicza: obrzezanie, obchodzenie szabatu, święcenie pierwszego nowiu księżyca, zakaz zawierania małżeństw z osobami spoza plemienia czy przygotowywanie koszernych potraw (wg najprostszej zasady niemieszania cielęcego mięsa z krowim mlekiem). Inne plemię, Lemba, zamieszkujące tereny Zimbabwe i Południowej Afryki, przestrzega zakazu spożywania wieprzowiny, spuszcza ze zwierząt całkowicie krew przed zjedzeniem, a także praktykuje nakrywanie głowy specjalnym szalem podczas modlitw.


Ngoma, drewniana arka przymierza plemienia Lemba Ngoma, drewniana arka przymierza plemienia Lemba

Co ciekawie, niektórzy z członków plemion "czarnych żydów" (pisane małą literą, gdy ma się na myśli wyznanie) nie chcą wcale widzieć w sobie żydów, uważają, że ich tożsamość ukształtowała Afryka i tylko jako mieszkańcy Afryki chcą być postrzegani. Choć przyznają, że ich korzenie sięgają terenów starożytnego Izraela.

Jeszcze inny z członków plemienia Lemba, zielonoświątkowy pastor Perez Hamandishe twierdzi, że jest chrześcijaninem z wyznania, ale żydem jeśli chodzi o kulturę. Mówi, że spożywa tylko koszerne jedzenie, nie jada posiłków w domach pogan, a gdy podróżuje zabiera ze sobą własne garnki i jedzenie.

3219239414

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania DNA, które miały zweryfikować twierdzenie wielu afrykańskich żydów. Pierwsze badanie z 1996 wykazało, że ponad połowa chromosonów Y członków plemienia Lemby jest semickiego pochodzenia. Drugie badanie z 2000 roku wykazało natomiast, że duża część męskiej populacji Lemby nosi tzw. haplotyp Kohen, odpowiadający haplotypowi Żydów i wielu narodowości Bliskiego Wschodu. Profesor Tudor Parfitt, który badał plemię Lemby przez 20 lat dodaje, że modlitwy czarnych żydów pełne są starożytnych hebrajskich słów.

A oto jak przedstawieni zostali Żydzi prowadzeni do niewoli asyryjskiej w około V w. p.n.e. Do kogo są bardziej podobni, do mieszkańców współczesnego Izraela czy do członków plemienia Lemba?

czarni żydzi prowadzeni do niewoli aryryjskiej Czarni żydzi prowadzeni do niewoli aryryjskiej, asyryjski relief.

więcej tekstów

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 604
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 1078
11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1086
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 571
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 897
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1005
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 702
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 788
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 543
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 460
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 717
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1154
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 698
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 317
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 774
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska