Login lub e-mail Hasło   

Złudny świat pozorów

"...życie jest formą istnienia białka, ale w kominie coś czasem załka..." ( Skaldowie )
Wyświetlenia: 7.217 Zamieszczono 31/08/2014

Pamiętamy o Tobie Zbysławie. :)

Niewątpliwie poetycko pisać prozą nie sprawia mi żadnego kłopotu, ale felieton chyba wymaga innej formy wypowiedzi. Łączy bowiem zmysł obserwacji z cierpką analizą rzeczywistości, krytyczny opis ze zjadliwym humorem. A wszystko to by obnażyć prawdziwe mechanizmy sterujące życiem publicznym. W tym miejscu należy wspomnieć z prawdziwym uznaniem Zbysława Śmigielskiego, który mistrzowsko posługiwał się ku naszemu pożytkowi tą formą wypowiedzi.

Ale przecież chcę pisać przede wszystkim o naszym życiu tu na planecie Ziemia, bo ten temat niezwykle mnie zajmuje i pociąga i zachwyca i zmusza do nieustannej refleksji. Czyż nie jest tak, że wszystko co widzimy, poznajemy, na podstawie czego wysnuwamy właściwe wnioski, wszystko to podlega ciągłej zmianie i nieustannie musi być weryfikowane. To nie jest odkrywcze stwierdzenie, bo już ponad 25 wieków temu słynny filozof Heraklit z Efezu powiedział, że (cyt.) "W życiu nie ma niczego stałego poza zmianą".

Boleśnie przekonali się o tym nasi przodkowie, którzy obserwując na własne oczy wędrówkę słońca po niebie musieli w końcu przyjąć do wiadomości wbrew temu co widzieli, że to złudzenie wywołane obrotem Ziemi wokół własnej osi. Zatem określenie wschód czy zachód słońca to relikt, który pozostał w naszym języku po tej przed kopernikańskiej epoce, kiedy Ziemia była centrum wszechświata.

Owszem człowiekowi jest potrzebne do wzrastania poczucie bezpieczeństwa, podstawa, coś niezmiennego, punkt odniesienia, by poruszać się w było nie było dość skomplikowanej rzeczywistości. Jedni zatem przyjmują tę zasadę w postaci darwinowskiej teorii ewolucji, drudzy odnoszą ją do Boga-Stworzyciela. Tak, tak tu wkraczam na niepewny teren nieustannego sporu między kreacjonistami a ewolucjonistami.

Okazuje się jednak, że w naszych czasach naukowcy zaczęli mówić językiem filozofów lub mistyków. Gdyż w swoich badaniach doszli do punktu gdzie rozum nie jest w stanie opisać pełni rzeczywistości, potrzebne jest coś więcej. Jak mówi Bruce Lipton wraz z Steve Bhaermanem w książce pt. "Przeskok ewolucyjny" - cyt. "Teraz, gdy stawką jest przetrwanie naszego gatunku, musimy w końcu zrozumieć, że odwieczny spór religii z nauką nie może dłużej być dla nas pretekstem do negowania własnej mocy i wypierania się odpowiedzialności, jaka spoczywa na świadomych współtwórcach rzeczywistości".

Tak się stało, że naukowcy odkryli, że obserwator kreuje rzeczywistość, że cząstki elementarne zachowują się tak jakby posiadały świadomość. Posługując się "... szkiełkiem i okiem.." odkryli innymi słowy świat ducha. Jak pięknie jest napisane we wspomnianej przeze mnie książce "Przeskok ewolucyjny" autor ufa, że nastaną cyt. " ...czasy, gdy cały świat uzna autorytet duchowy, będący odbiciem najzdrowszego i najbardziej spójnego centralnego głosu ludzkości.. " , "Czy jesteś gotów wcielić w swoje życie tę jedną prawdę: że wszyscy jesteśmy jednym z tym samym Jednym? Jeśli tak, to szykuj się, bo wkrótce nastanie tu niebo."

Patrzę na nasz świat i widzę, że jest to świat męski. Nie jestem feministką, doceniam panów, ba mało powiedziane, podziwiam ich. Konstruktorów, wynalazców, poetów, artystów, może nie polityków. Nasz świat naszpikowany tragicznie potężną bronią, podzielony na wrogie sobie państwa wygląda jak za przeproszeniem sen zbuntowanego, niedojrzałego chłopca, który gotów jest podpalić i zniszczyć wszystko, gdy zranione jest jego ego.

Szczerze powiedziawszy mam ochotę uciec z takiego świata, ale nie ma jak i gdzie. Pozostaje mi szukać innych, którzy myślą podobnie jak ja, że świat pozorów może jednak przynieść realną katastrofę i czas, porzucić te pozory i przyjąć do wiadomości, że człowiek choć zdeterminowany sam tworzy swój świat.

Słyszeliśmy w domu rodzinnym jako dzieci nieraz takie proste prawdy, że "Zgoda buduje a niezgoda rujnuje" i "Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe" oraz "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz".

Gdzie podziewają się te proste wytyczne w naszym świecie?

Podobne artykuły


72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110486
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49903
37
komentarze: 34 | wyświetlenia: 8240
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20094
32
komentarze: 37 | wyświetlenia: 9478
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 22934
12
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2504
22
komentarze: 11 | wyświetlenia: 85828
42
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7666
40
komentarze: 23 | wyświetlenia: 7890
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 8318
16
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3589
33
komentarze: 83 | wyświetlenia: 3101
15
komentarze: 36 | wyświetlenia: 3179
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 21044
 
Autor
ArtykułŚwiat Ducha w obecnym paradygmacie??? Nie dla mas, niestety. Zbyt dużo zranionych ego... lub lenistwa by wziąć sprawy w swoje ręce. Za to instynkty niszczycielskie w ludziach ujawniają się z byle powodu by dołożyć traumy drugiemu bliźniemu...

@Skalny Kwiat: zmiana paradygmatu to konieczność, choć patrząc na to, co teraz dzieje się na świecie wydaję się być niemożliwe.

  mojra  (www),  01/09/2014

Ziemski żywot to pralnia ludzkich dusz i ich świadomości. Poplamione są pychą, ambicjami, żądzami władzy, bogactwa, sławy. Plamią się, żyjąc w szatańskim systemie, co ma cywilizacje zohydzić w oczach Stwórcy, by Go sprowokować do resetu tego co stworzył. Środkiem piorącym jest prawdziwa Miłość. którą udowadniamy, gdy potrafimy dla niej cierpieć, realizując marzenie Stwórcy o zbawieniu grzeszników.

  Remter,  01/09/2014

Nasze bycie tu na ziemi bez cienia wątpliwości jest związane z Bytem. Już Parmenides (twórca pojęcia bytu jako bytu) i eleaci uznali, że prawdziwym bytem jest nie to, co postrzega się zmysłami, ale to, co poznaje się umysłem - byt w ich ujęciu to nieruchome, niezmienne i tożsame ze sobą jedno. Heraklit, przeciwnie, za byt uważał to, co ruchliwe, zmienne i w sobie sprzeczne (owo coś symbolizował og ...  wyświetl więcej

  trawa,  01/09/2014

@Remter: ... a gdyby Parmemides i inna grupa mędrków nie wypowiedziała tego, co wypowiedziała - sobie a muzom - świat teraz wyglądałby inaczej?

  piernik33  (www),  05/09/2014

strasznie głeboki wywód

:-)
Że naukowcy mówią językiem filozofów lub mistyków, to obserwujemy już od ponad stu lat – notabene (przypadkiem?) od czasów, gdy teoria Darwina zaczęła zyskiwać coraz większą popularność, aż - dzięki dowodom, które nie wytrzymały próby czasu - zakwalifikowano ją do sfery Nauki. Stąd też wspomniany przez Ciebie, greenway, autorytet duchowy nie ma szans, by stać się autorytetem dla tych, k ...  wyświetl więcej

  lewi,  05/09/2014

Gdzie podziewają się te proste wytyczne w naszym świecie?
One są, tylko większość nie ma najmniejszej ochoty do nich się zastosować.
Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawości,  aby człowiek Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła.(2 Tym 3:16-17)

@lewi:
Okej, tyle że aby słuchać Biblii, trzeba najpierw uznawać jej autorytet, zaś pewna Organizacja, która mieni się (sic!) oficjalnym reprezentantem Boga na Ziemi (vicarius filli dei), tego zadania ludziom bynajmniej nie ułatwia. ;-)
I taką oto "duchowością" jesteśmy karmieni, a w dodatku z "niewielką" pomocą budżetu naszego kochanego państwa. Duchowo żyć, nie umierać. ;-)
Sorry, green, chyba zbaczamy z tematu. :->

  lewi,  05/09/2014

@Jacek Wąsowicz: Zapewniam że jest jak najbardziej aktualna na nasze czasy...

W roku 1890 pewien wydawca zwrócił się z pytaniami na ten temat do wielu ówczesnych wybitnych przedstawicieli środowisk literackich. Prosił o wymienienie książek, które ich zdaniem mają najtrwalsze znaczenie. Co mu odpowiedziano? „Pismo Święte oraz dzieła Szekspira i Homera były w najwyższej cenie u ludzi pióra w

...  wyświetl więcej

Powiedz Lewi, potrawisz dyskutować o sensie i zasadach życia, nie posługując się przy tym Biblią? Nie masz wrażenia, że Green wcale nie chodziło o wytyczne w sensie biblijnym, ale o uniwersalne prawdy jakimi powinni kierować się ludzie ceniący sobie pokojowe współistnienie? Prawdy i zasady, dzięki którym życie staje się łatwiejsze, ale ...bez udziału boga? By to osiągnąć, wcale nie jest on koniecz ...  wyświetl więcej

  lewi,  06/09/2014

Czy miałbyś pretensję do kogoś, ponieważ powoływałby się na konstytucję swojego kraju? Ja powołuję się na chrześcijańską konstytucję- ponieważ mam podobne zdanie jak poniżej wymienione osoby

Według The New Encyclopædia Britannica Biblia jest „księgozbiorem, który wywarł chyba najprzemożniejszy wpływ na dzieje człowieka”.Henryk Heine, dziewiętnastowieczny poeta niemiecki, wyznał: „Swoje ośw

...  wyświetl więcej

@lewi: @lewi: najlepszy dar, jaki Bóg dał człowiekowi
....................
Wierzysz naprawde, ze ten mistyczny bog zstapil na ziemie, nauczyl sie alfabetu stworzonego
przez ludzi, usiadl sobie (gdzie ?) i zaczal pisac ksiazki ??
Gdyby tak bylo to ktos by go widzial-- piszacego kiazki (znasz tego kogos ?? )
Slawa boskie pisali ludzie powolujac sie na boga tylko dl ...  wyświetl więcej

  lewi,  06/09/2014

@zakrawarski: Dlaczego bog-kosciol mordowal ludzi (Giordano Bruno m. in.) Najpierw należy rozgraniczyć ile wspólnego ma teologia i polityka duchownych z naukami Biblii. Nie obwiniajmy za to Boga, że kościół dopuszczał się zbrodni na niewinnych ludziach . To jest zupełnie inna bajka. Jako dorośli ludzie rozumiemy, że wykorzystywano religię( i nadal się to czyni) do niecnych i samolubnych celów. Ja ...  wyświetl więcej

@lewi: >> Czy miałbyś pretensję do kogoś, ponieważ powoływałby się na konstytucję swojego kraju? Ja powołuję się na chrześcijańską konstytucję- ponieważ mam podobne zdanie jak poniżej wymienione osoby...<<

Nie ma czegoś takiego, jak: chrześcijańska konstytucja. Nawet gdyby Biblię uznać za takową, to i tak jest tyle odłamów chrześcijaństwa i to wzajemnie się odsądzających od czc

...  wyświetl więcej

  lewi,  06/09/2014

@Robert M.: Nie uważasz, że posiłkując się wypowiedziami znanych osób w których wyrażają one swój prywatny pogląd na sprawy wiary, próbujesz uzasadnić chrześcijańską ingerencję w życie niechrześcijan, agnostyków, ateistów... ?
Mam taki sam pogląd odnośnie Biblii, jak osoby które wymieniłem.
O jakiej ingerencji mówimy?
Ja nie żądam i siłą nie nakłaniam do przyjęcia mojego poglą ...  wyświetl więcej

@lewi:
> Mam taki sam pogląd odnośnie Biblii, jak osoby które wymieniłem. <<
O jakiej ingerencji mówimy?

ozumiem, ale zrozum i ty, że stosując czyjeś wypowiedzi do uzasadnienia własnych poglądów, otwierasz przysłowiową „puszkę Pandory”. Ja również mogę podeprzeć się wypowiedziami wielu sławnych osób, np:

„Religia powstała gdy pierwszy oszust spotkał pierwszeg

...  wyświetl więcej

  lewi,  06/09/2014

@Robert M.: Odnoszę wrażenie że wypowiedzi ( znanych osób) burzą czy zagrażają Twojemu światopoglądowi, albo jeszcze nie masz wyrobionego zdania na dany temat. Możesz cytować do woli czyjeś myśli, nie widzę zagrożenia- mogę się z nimi zgodzić lub nie, i tyle.

Uważnie nie czytałeś i nie przemyślałeś co pisze w 2Tym 3:16, nie pisze tam o szukaniu Boga -tylko jest tam mowa o tym, że proste ra

...  wyświetl więcej

@lewi: Umiesz czytać ze zrozumieniem? Miała być dyskusja bez biblijnych cytatów... Widocznie ty inaczej nie potrafisz... A szkoda, bo mogło być ciekawie. Nie o tym jest ten artykuł, a ja nie zamierzam spamować go dyskusją o niczym. Imaginuj sobie co chcesz, bo tylko w tym jesteś dobry!

@Robert M.: Jak myślisz, Robercie, w jakim celu kazali lewiemu wykuć Biblię na pamięć (łącznie ze "współrzędnymi" danego tekstu)?
Czy Ty nauczyłbyś się np. "Pana Tadeusza" i nie chwalił się tą wiedzą recytując go przy byle okazji?

Zważ przy tym, Robercie, że opanowanie tak rozległego tekstu na wyrywki jest zajęciem niezwykle czasochłonnym. Zdarza się więc, że brak już czasu na czyta

...  wyświetl więcej

  lewi,  07/09/2014

@Michał Aleksy Mentrak: Zawsze można przecież powiedzieć (a i podeprzeć się podobnie myślącymi "autorytetami"), że wszystko inne jest nic nie warte i szkoda czasu na zgłębianie jakichś wypocin, zwłaszcza tych sprzecznych z naszym umiłowanym tekstem.

Nie przypominam sobie , żebym powiedział że wszystko inne jest nic nie warte, to już Twoja nadinterpretacja. Masz sporo racji, ,,zaśmiecanie u

...  wyświetl więcej

@Michał Aleksy Mentrak: Michale, wydaje mi się, że przy byle okazji - to nie! Bo jak tu cytować Mickiewicza, kiedy inni rozprawiają o Leśmianie? :)

@Robert M.: Ależ można! Jak najbardziej można. Wystarczy tylko powiedzieć, że "omawiany fragment Leśmiana jest (naszym zdaniem) ewidentnym nawiązaniem do (tu tytuł) Mickiewicza." I hajda na koń, i jedziemy.

Odejscie Zbyslawa niestety nie jest zluda ani pozorem.
Do dzis bolesnie ten fakt przezywam... Pozostaja mi jego zarchiwizowane teksty i zwlaszcza aforyzmy...
Greenway, Wielkie dzieki za ten tekst...

@youngcontrarian: Ja mam do dziś plik, który mi przesłał z jego opowiadaniami :)

@youngcontrarian: Zbysław dość często bywał w Warszawie lub jej okolicach na spotkaniach autorskich. Dzwonił do mnie wtedy i umawialiśmy się na długie Polaków rozmowy przy piwie.
Brak mi tych rozmów.

  seta1212,  15/09/2014

Greeniway, niewątpliwie należysz do ludzi o ogromnej wrażliwości ...jestem wzruszony.

@seta1212: trudno policzyć te odcienie wzruszeń i radości jakie towarzyszą lekturze Twoich wierszy. Kłaniam się i uśmiechy posyłam. :))

@ Greenway Nie od dzisiaj wiem Green że jesteś osobą nie tylko wrażliwą ale również
nieprzeciętnie inteligentną. Wybacz mi spóźnienie z którym trafiam pod ten artykuł, po raz
kolejny dowodzisz mądrości i subtelności w swoim rozumowaniu. Nie będę umniejszał
wartości tych szlachetnych treści żadnymi argumentami naukowymi, subiektywne
przemyślenia w Twoim wydaniu charakter ...  wyświetl więcej

  greenway,  17/09/2014

@re-gnostyk: bardzo dziękuję i kłaniam się Twojemu talentowi Gnostyku. :))

  lewi,  17/09/2014

Słyszeliśmy w domu rodzinnym jako dzieci nieraz takie proste prawdy, że "Zgoda buduje a niezgoda rujnuje" i "Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe" oraz "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz".
Gdzie podziewają się te proste wytyczne w naszym świecie?

 Doprawdy, wszyscy, którzy pragną żyć w zbożnym oddaniu w łączności z Chrystusem Jezusem, będą też prześladowani.  Natomiast lu

...  wyświetl więcej

  bartek87,  23/03/2015

istotnie czasem brakuje prostych zasad którymi moglibyśmy się kierować, sami sobie zagmatwaliśmy naszą rzeczywistość

Zasady są tu: http://eiba.pl/1a lub to samo tu
http://repfh.blogspot.com/2015(...)wy.html

Cytuję:

Wartości, Zasady, Przykazania i Prawa.

Skoro przedstawiłem Wam już Podstawowe Pojęcia oraz obraz obecnego Świata, czas przedst

...  wyświetl więcej

@PiotrOrkisz: dziękuję za tak wyczerpujące uzupełnienie mojego artykułu.

  nse,  14/10/2015

"W życiu nie ma niczego stałego poza zmianą". ... są zmiany dobre i złe, chaotyczne i uporządkowane wiarą ... , a wiarę najlepiej oprzeć na dobrze zrozumianej Miłości
Ps. Nie lubię poczucia bezsilności :(

"czas, porzucić te pozory i przyjąć do wiadomości, że człowiek choć zdeterminowany sam tworzy swój świat." - musiałby to zrobić każdy mieszkaniec Ziemi lub zdecydowana większość mieszkańców, powinna piętnować pozory i z pełną konsekwencją osobiście się ich pozbywać. W przeciwnym wypadku pozorny świat pozostaje niezmienny lub jeszcze bardziej pogłębi się w pozorach.

"Słyszeliśmy w domu rodz

...  wyświetl więcej

  nse,  14/10/2015

@SZKOLENIA.COM: "musiałby to zrobić każdy mieszkaniec Ziemi lub zdecydowana większość mieszkańców, powinna piętnować pozory i z pełną konsekwencją osobiście się ich pozbywać. " ..., napeweno wtedy wszystko zaczęło by normalnie funkcjonować, tylko co z tymi co na grze pozorów zbudowali swoje życie ??
"Zgoda buduje a niezgoda rujnuje" ... mi Babcia zawsze mówiła że nie ma, ten co kupuje lecz ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: trzeba sobie przede wszystkim uświadomić jedno - od pozorów NIGDY nikt z nas się nie uwolni. ryzykowne stwierdzenie?

Przykładowo - uwielbiasz się głośno śmiać, nie znosisz tego tłumić w sobie. Idziesz do teatru, jest scena, która wcale nie jest śmieszna ale coś cię nagle rozbawiło. Wybuchniesz śmiechem w głos, czy powstrzymasz się?
Wybuchnięcie śmiechem to odejści

...  wyświetl więcej

  nse,  14/10/2015

@SZKOLENIA.COM: W pozory będziemy wpadać bezwiednie, bo taka jest właściwość funkcjonowania naszego umysłu ... tek se to wykombinowałem ??
"Przykładowo - uwielbiasz się głośno śmiać, nie znosisz tego tłumić w sobie. Idziesz do teatru, jest scena, która wcale nie jest śmieszna ale coś cię nagle rozbawiło. Wybuchniesz śmiechem w głos, czy powstrzymasz się? " ... kiedyś jak wracałem ze swoją p ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: dokładnie tak jest - częściowo sami się w pozory wpędzamy a częściowo jesteśmy na to podatni i nie panujemy nad tym bo nie możemy

  nse,  14/10/2015

@SZKOLENIA.COM: Ja tą właściwość odkryłem w sobie, ona się rozrosła z powodu uszkodzeń centralnego układu nerwowego i mój umysł łączył fakty odleglejsze nisz percepcja zdrowego człowieka i wychodziły głupoty z którymi musiałem sobie potem radzić, a że żyjemy w społeczeństwie imbecyli którzy lubią gry pozorów byle uzyskać swoje cele straciłem do ludzi zaufanie i uciekłem w swój świat drutów i różny ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska