JustPaste.it

Jak kupić odpowiedni domek holenderski?

Domki holenderskie coraz częściej pojawiają się w naszym kraju i stają się bardzo ciekawym rozwiązaniem wakacyjnym, ponieważ można je w łatwy sposób ustawić w ogródku działkowym.

Domki holenderskie coraz częściej pojawiają się w naszym kraju i stają się bardzo ciekawym rozwiązaniem wakacyjnym, ponieważ można je w łatwy sposób ustawić w ogródku działkowym.

 

Cechy charakterystyczne domku holenderskiego

Domek holenderski możemy przyrównać do większego domku letniskowego, który jest w pełni wyposażony, umeblowany i przystosowany do użytkowania o każdej porze roku i dnia. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest brak koniecznych pozwoleń i zezwoleń na budowę, które w przypadku tradycyjnego domku letniskowego są wręcz konieczne.

domek holenderski

Na czym musimy się skupić przy zakupie domku holenderskiego?

Jeżeli decydujemy się na zakup nowego domku holenderskiego, z katalogu problem wadliwości mamy rozwiązany. Nowy model jest wolny od wszelkich wad konstrukcyjnych, musimy jednak sprawdzić kompletność wyposażenia czy zbadania stanu konstrukcji domku. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na koszty transportu, które powinny być jasno i konkretnie określone. Nowe domki objęte są  okresem gwarancyjnym obejmującym zarówno elementy konstrukcyjne budynku, jak i elementy wyposażenia. W pełni wyposażony domek niestety kosztuje. W zależności od metrażu domku holenderskiego musimy być gotowi na koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zakup używanego domku

Jeżeli nie stać nas na domek nowy, musimy rozejrzeć się za używanym. Przy zakupie już używanego domku holenderskiego musimy zwrócić szczególną uwagę na stan domku i na to, w jaki sposób był eksploatowany. Liczba miejsc, w jakich stał domek, liczba osób użytkujących, czy poziom jego sprawności może wpłynąć bezpośrednio na cenę domku i możliwość jej negocjacji.

Jeżeli jesteśmy niedoświadczeni w zakupie tego typu obiektów, dobrze jest zabrać ze sobą osobę, która nabyła już takie doświadczenie i może służyć nam pomocą w wyborze takiego domku.

Dokładne oględziny domku

Jeżeli jednak nie znamy osoby, która mogłaby nam pomóc, przy wyborze musimy dokładnie obejrzeć ramę budynku, czyli podwozie. Ukazujące się pozostałości po niefachowych naprawach, korozja, pęknięcia elementów, przegnicia powinny sprawić, że poważnie się zastanowimy przed zakupem.

Wnętrze budynku również powinniśmy dokładnie obejrzeć. Musimy skupić się w szczególności na rogach i zakamarkach wnętrza w poszukiwaniu śladów wilgoci. Dach domku musi być szczelny i wykonany z dobrej jakości materiałów. Jeżeli wejdziemy na dach, możemy od razu obejrzeć komin. Nie może on posiadać różnych pęknięć, szczelin, czy uszczerbków, ponieważ przez tego typu defekty łatwo może przedostawać się woda do pomieszczeń wewnątrz. Ślady zacieków czy zagrzybienia na ścianach powinny bezwzględnie wyeliminować oglądany domek. Przed podjęciem decyzji warto też jest obejrzeć dokładnie dokumentację budynku. Sprzedawca powinien nam bez sprzeciwu udostępnić wszelkie atesty na zamontowane instalacje.

Wady i zalety domków holenderskich

Zalety :

  • Niewątpliwą zaletą domku holenderskiego jest niski koszt zakupu i utrzymania miejsca, w którym taki domek ustawimy.
  • Mobilność całej konstrukcji.
  • Brak urzędowych formalności przed ustawieniem domku.
  • Decydując się na zakup takiego domku otrzymujemy w pełni wyposażone pomieszczenia o metrażu zapewniającym nam komfort wypoczynku nawet w trudnych warunkach pogodowych.


Wady:

  • Podatność na uszkodzenia i korozję.

Domek holenderski – idealny na wakacje

Domek holenderski jest idealnym rozwiązaniem wakacyjnym. Nie musimy się martwić o różnego typu pozwolenia, czy problemy. Do komfortowego użytkowania domku potrzebna jest nam jedynie odpowiedniej wielkości działka. Duża liczba zalet przemawia za tym, że warto jednak zastanowić się nad zakupem domku holenderskiego, mimo dość dużego kosztu zakupu.