Login lub e-mail Hasło   

Cuchnięcie z ust – przyczyny i leczenie metodami „domowymi”

Najczęstszą przyczyną cuchnięcia z ust wcale nie są choroby jamy ustnej.
Wyświetlenia: 1.165 Zamieszczono 10/09/2014

Czy zdarzyło się komuś usłyszeć od kogoś znajomego z otoczenia, że „nieprzyjemnie” ci „pachnie” z buzi? Niestety, najczęściej niewyczuwany przez samą zainteresowaną osobę zapach z ust, jest aż nadmiernie odczuwany przez ludzi z otoczenia. W większości przypadków gumy do żucia, miętowe cukierki czy płyny do płukania jamy ustnej nie pomagają, lub pomagają tylko chwilowo, ale problem powraca. Dlatego jeżeli chcemy odświeżyć sobie oddech na 15 do 30 minut, możemy zakupić gumę do żucia lub miętusa, jeżeli jednak efekt ma być długotrwały, to darujmy sobie, bo ta metoda nie pomoże.

Przyczyną cuchnięcia z ust mogą być choroby zębów i przyzębia, dziąseł, choroby bakteryjne gardła (angina, ropne, przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych), nosa i zatok (na przykład angina, zapalenie ropne zatok przynosowych), nowotwory dna jamy ustnej i języka.

Jednak najczęściej przyczyną „niemiłego” zapachu są problemy spoza jamy gębowej. Choroba refluksowa – refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) oraz czynnościowe zaburzenia motoryki górnego odcinka przewodu pokarmowego, objawiające się dyspepsją, zaleganiem pokarmu w żołądku, są najczęstszą przyczyną cuchnięcia z ust. Niekiedy w tym przypadku występują dodatkowe objawy w postaci białego, beżowego lub żółtego nalotu na języku. Szczotkowanie języka nie rozwiąże problemu, gdyż szczoteczka do zębów nie jest w stanie usunąć całego nalotu w dystalnej części języka, a ponadto, jeżeli przyczyna nie zostanie zlikwidowana, „smród” szybko powraca.

Jak sobie poradzić z problemem brzydkiego zapachu z ust? Przede wszystkim należy ustalić jego przyczynę – wskazana wizyta u dentysty, następnie u laryngologa, a jeżeli zęby, gardło i zatoki są zdrowe, najwłaściwszym rozwiązaniem byłaby gastroskopia, celem oceny napięcia zwieracza przełyku i wykluczenia przepukliny rozworu przełykowego. Leczenie oczywiście zależy od przyczyny problemu.

Niemniej jednak są pewne dosyć skuteczne sposoby na walkę z nieprzyjemnym zapachem z ust, jeżeli badania wykluczą chorobę, a cuchnięcie dalej się utrzymuje. Po pierwsze – nadmanganian potasu. Do zakupienia w aptece w tabletkach barwy ciemnofioletowej. Należy rozpuścić tabletkę w szklance ciepłej, przegotowanej wody, aż do uzyskania roztworu ciemno różowego. Takim roztworem należy wypłukać kilka razy dziennie jamę ustną i gardło. Skutecznie usuniemy w ten sposób wszelkie naloty na języku.

Po drugie – olejek tymiankowy (naturalny olejek eteryczny). Posiada on silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Do nabycia w sklepie zielarskim. Należy dodać 2-3 krople olejku na kieliszek ciepłej, przegotowanej wody i wypłukać jamę ustną. Zamiast olejku tymiankowego można użyć goździkowego. Efekt jest bardzo zadowalający.

Niemniej jednak należy pamiętać, że zawsze powinno się dążyć do ustalenia, co jest przyczyną cuchnięcia z ust, a w przypadku wykrycia schorzenia – zastosować leczenie przyczynowe.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na naszej stronie na You Tube:

https://www.youtube.com/channel/UCnAX2kPJ32Kyvr-BfTnDjkQ

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1305
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1436
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 804
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1041
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1630
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2105
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2200
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 809
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1105
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1047
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1535
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 526
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1302
10
komentarze: 36 | wyświetlenia: 555
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska