JustPaste.it

Malezja cz. I

Malezja jest malowniczym zakątkiem położonym w Azji Południowo-Wschodniej. Wybierając się tam warto wcześniej nieco dowiedzieć się czegoś na temat tego ciekawego państwa.

Malezja jest malowniczym zakątkiem położonym w Azji Południowo-Wschodniej. Wybierając się tam warto wcześniej nieco dowiedzieć się czegoś na temat tego ciekawego państwa.

 

Malezja, licząca powierzchnię 329 847 kilometrów kw., zlokalizowana jest zarówno na Półwyspie Malajskim, gdzie leżą 2/3 kraju (tu graniczy z Singapurem i Tajlandią) oraz na wyspie Borneo (graniczy z Indonezją i Brunei). Stolicą Malezji jest Kuala Lumpur położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Ukształtowanie powierzchni kraju wygląda bardzo podobnie zarówno na Półwyspie Malezyjskim jak i na wyspie. Z racji tego, że kraj mieści się w strefie klimatu równikowego, występują tu często monsuny, które są szczególnie intensywne w okresie od października do lutego. Na terenie Półwyspu Malajskiego Malezja ma długość około 650 kilometrów oraz szerokość 270 kilometrów, z kolei na Borneo długość Malezji wynosi 700 kilometrów, a szerokość około 200 kilometrów.

Ustrój polityczny i religia

Malezja jest federalną monarchią konstytucyjną, na której czele stoi król. Zgromadzenie Władców wybiera króla raz na pięć lat, zaś król wybiera premiera. Władzę ustawodawczą w Malezji stanowi parlament dwuizbowy składający się z Senatu i Izby Reprezentantów. Władza wykonawcza należy do rządu. Warto wiedzieć o tym, że Malezja jest zamożnym krajem, a jeden z głównych dochodów pochodzi z turystyki.

Zdecydowanie panującą religią w Malezji jest islam. W Malezji żyje około 64 proc. wyznawców islamu. Buddyści stanowią około 18 proc. ludności, chrześcijanie około 9,5 proc. W kraju żyją także wyznawcy hinduizmu oraz tradycyjnych religii plemiennych.

Rzeźba terenu

Malezja jest w dużej mierze państwem górzysto-wyżynnym. Największym pasmem górskim na Półwyspie Malajskim jest Banjarah Besar czyli Główny Grzbiet. Jego najwyższym szczytem jest Korbu o wysokości 2188 m n.p.m. Kolejne pasma znajdują się na zachód od Głównego Grzbietu i są to Bintang i Keledang. Z kolei na wschód rozciąga się pasmo Benom i góry Tahan z najwyższym szczytem Półwyspu Malajskiego wysokim na 2207 m n.p.m. Niziny Malezji są głównie miejscami zabagnionymi.

Znacznie bardziej górzysta jest część Malezji znajdująca się na wyspie Borneo, trzeciej pod względem wielkości wyspy na świecie. Znajdują się tam Góry Crockera z najwyższym szczytem całej Malezji, którym jest Kinabalu wysoki na 4175 m n.p.m. Nadmorskie niziny także są zabagnione. Wybrzeże wyspy w większości składa się z plaż, choć spotkać można również klify, szczególnie we wschodniej części.

Klimat Malezji

Malezja położona jest w pasie klimatu równikowego, temperatury przez cały rok są bardzo wysokie (około stopni C.) i nie zmieniają się. Z racji położenia wilgotność jest bardzo wysoka, spore są też opady deszczu (największe w kwietniu i październiku), którym często towarzyszą gwałtowne burze. Jedynie na obszarach górskich temperatura jest niższa. W najwyższych górach może ona spaść do około 0 stopni C. Sieć wodna Malezji ze względu na duże opady jest wyjątkowo gęsta, rzeki jednak są krótkie i porywiste, z licznymi wodospadami oraz progami wodnymi. Głównymi rzekami Malezji są Pahang, Kelantan, Perak (Półwysep Malajski), Baram, Rajang (Borneo).

Fauna i flora Malezji

Zarówno fauna jak i flora Malezji są bardzo ciekawe i bogate. Niemal 50 proc. powierzchni Malezji pokryte jest lasami tropikalnymi, które są wiecznie zielone. Jeszcze nie tak dawno temu, bo zaledwie 40 lat, lasy pokrywały powierzchnię aż 70 proc. kraju, ale zmniejsza się ona z powodu masowego wyrębu. Las jest najbardziej różnorodny gatunkowo na terenach nizinnych. Obszary leśne zanikają na wysokości około 3000 m n.p.m. Podmokłe niziny charakteryzują się lasami bagiennymi, zaś obszary nadbrzeżne lasami namorzynowymi.

Bardzo charakterystycznymi dla Malezji zwierzętami są między innymi nosorożec sumatrzański, tapir malajski, słoń indyjski, bawół, tygrys, niedźwiedź malajski, pantera mglista. Ponadto w Malezji licznie występują orangutany i gibony. Z racji położenia i klimatu, w kraju nie brakuje niestety licznych owadów jak między innymi moskity. Można spotkać się także z jadowitymi pająkami.

 

www.planetescape.pl - portal, który każdemu pomoże zrealizować marzenia o ucieczce do najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi