JustPaste.it

Buty trekkingowe – jak wybrać najlepsze dla rodzaju aktywności?

Nie ma butów idealnych – możemy natomiast się postarać, żeby wybrać model jak najbardziej zbliżony do ideału.

Nie ma butów idealnych – możemy natomiast się postarać, żeby wybrać model jak najbardziej zbliżony do ideału.

 

Żeby takie znaleźć, trzeba wziąć pod uwagę szereg preferencji indywidualnych, porę roku i warunki, w jakich będzie się ich używać. Jeśli lubisz górskie wycieczki i wspinaczkę, poniższy artykuł może być pomocny przy wyborze butów turystycznych, które nie zawiodą cię na żadnym szlaku.

Buty trekkingowe – podział ze względu na zastosowanie
W ekwipunku turysty to właśnie buty stanowią najbardziej osobisty i zarazem najważniejszy element. Muszą być doskonale dopasowane do stopy i jednocześnie mieć świetną przyczepność do podłoża, ponieważ w trakcie górskich wędrówek turystom zdarza się brnąć po błocie, wapieniu, granicie, asfalcie i trawie, i to w krańcowo różnych warunkach atmosferycznych. Buty trekkingowe podzielono na kilka grup, ze względu na sztywność podeszwy, wysokość i sztywność cholewki a także zastosowanie.

grupa D – buty wysokogórskie, przeznaczone do chodzenia po górach wysokich, w ekstremalnych warunkach (wspinaczka po skałach, oblodzonych powierzchniach).

  • grupa C – klasyczne buty górskie, używane do trekkingu w górach typu alpejskiego oraz wędrówek po lodowcach.
  • grupa B/C – górskie buty trekkingowe, przeznaczone na długie wyprawy turystyczne z ciężkim plecakiem, a także amatorskie wyjazdy w góry typu skalistego.
  • grupa B – klasyczne buty trekkingowe – najbardziej uniwersalne spośród wszystkich.

grupa A/B – buty do lekkich wędrówek, na terenach pogórzy, w średnich górach typu beskidzkiego a także na polnych i leśnych drogach.
grupa A – dla amatorów pieszych wędrówek (niewielki stopień trudności, aktywności „outdoor” czy „all terrain”). Są to uniwersalne buty codziennego użytku i do nieskomplikowanych wędrówek, a także weekendowych wypadów za miasto.

Zanim kupisz
Nim zdecydujesz się na wybór swojej pary butów do wspinaczki, sprecyzuj jaki rodzaj turystyki będziesz uprawiać. Czy to będą raczej weekendowe wypady za miasto by spacerować po okolicznych wzgórzach i zagajnikach leśnych, czy takie wyzwanie jak pokonanie tatrzańskich szczytów? Kiedy odpowiesz sobie na te pytania i zdefiniujesz grupę butów, z których powinnaś wybrać model dla siebie, pamiętaj, że jest jeszcze kilka istotnych kwestii, których nie możesz pominąć.
1. Sprawdź, czy but ma właściwą twardość podeszwy – nie powinieneś przez nią czuć wystających kamieni na turystycznym szlaku.
2. Ważne, żeby but dobrze opinał kostkę – staw skokowy powinien być bezpieczny, jeśli się poślizgniesz, lub niewłaściwie stąpniesz.
3. Musisz mieć odpowiednio dużo miejsca na palce. Przyjmuje się, że w wysokich butach powinno być przynajmniej 8 – 10 milimetrów przestrzeni pomiędzy podeszwą a dużym palcem od nogi, tak, żeby uderzając czubkiem zawiązanego buta o podłogę nie dotykać palcem przedniej ściany.

Częstym błędem, popełnianym przy kupnie butów trekkingowych jest używanie zbyt twardych i wysokich butów w dość płaskim, górzystym terenie typu beskidzkiego, co sprawia, że bardzo się potem męczą na szlaku. Dlatego tak ważne jest by dobrze się zastanowić i rozważyć wszystkie aspekty kupna butów trekkingowych z danej grupy, nim jeszcze wybierzemy się na zakupy.

Sprawdź buty trekkingowe  - http://www.eobuwie.com.pl/tra-pol-1224579237-Trekkingi-i-trapery.html