JustPaste.it

9 sposobów na wkurzenie czytelnika

Internet się dzieli na osoby, które naprawdę potrafią pisać i na te, którym się wydaje, że potrafią pisać.

Internet się dzieli na osoby, które naprawdę potrafią pisać i na te, którym się wydaje, że potrafią pisać.

 

 Oto mały wycinek z najczęstszych błędów i usterek, które potrafią poważnie wkurzyć czytelników.

1. Jednolity, zwarty tekst

Z tekstem jak z autem – powinno być tam nieco światła i nawigacji. Jeśli tworzymy teksty, to miejmy litość dla czytelnika – i postarajmy się odpowiednio posegregować i podzielić treść – opatrując ją odpowiednimi śródtytułami. Jednolity długi tekst może być nużący i mieć silne działanie nasenne. Jeśli nie jest to celem autora – warto nieco posprzątać.

2. Ja bynajmniej lubię ten tekst

Dobra, jasne – wielu ludzi doskonale wie, że tak się nie pisze, ale uwierzcie – że ostały się jeszcze na tym świecie osobniki, które wciąż czują się b. Elokwentne, używając tego typu zwrotów. Bynajmniej nie lubimy takich popisów. Nie idźcie tą drogą – a jak zobaczycie, że ktoś w nią skręca – zawróćcie nieszczęśnika.

3. Jeśli piszesz blog – pamiętaj białe cherlawe literki na czarnym tle

To świetny zabieg, niszczący wzrok i powodujący wiele powidokowych halucynacji. Póki po lekturze takich stron, przed oczami migoce nam Mojżesz czy tam Papa Dance – jest ok, ale gdy zaczynamy widzieć Giertycha czy macochę Kopciuszka – wiedzcie, że źle się dzieje.

4. Kropki po tytułach i śródtytułach

Kto nie wie, ten nie wie – a kto się zna, tego poważnie irytują kropki umieszczana w tytułach i śródtytułach. Nie ma co tu dużo pisać – tak jak nie rozrzucamy czekolady po podłodze – tak nie rzucamy kropek w tych miejscach – po prostu nie i...kropka.

5. Wciągnę kreskę – co za różnica czy to dywiz czy myślnik

No to może lekko poirytować tylko część ludzi – właściwie nie jest to nawet wkurzenie, ale takie hejterskie ziarenko satysfakcji – że oto ja wiem, że tutaj – wrzucając np. wtrącenie – zastosuję myślnik, ale wiem, że nic nie jest czarno-białe i tu zastosuję dywiz. Proste? Proste.

6. Można/trzeba/warto jest

Po predykatywach – Warto, można, trzeba nie piszemy słowa: jest. Przeglądając wiele stron, widać, że wiedza ta wydaje się dobrem luksusowym, ale co tam – warto je nabyć. Jeśli więc chcecie wkurzyć świadomych językowo użytkowników – piszcie, że warto jest pisać poprawnie – fala hejtu, gwarantowana;).

7. Spacja przed kropką . Czy tam przed wykrzyknikiem !

Co tu dużo mówić – to nie wygląda dobrze i u co wrażliwszych czytelników będzie powodowało obrzmienie gałek ocznych – w trudniejszych przypadkach spazmatyczny śmiech/płacz/czarną rozpacz.

8. Obietnice bez pokrycia

No i na koniec niedotrzymywanie obietnic zawartych w tytułach – i tzw. tytuły onetowe. Jeśli chcemy zmarnować czas czytelnika – pamiętajmy, by przyciągać tytułem, a potem schłostać czytelnika nieprzystającą treścią. Tutaj tylko trochę skłamaliśmy – tytuł mówi o 9 punktach, a jest osiem, ale że być może lekko przynudzam, pewnie nawet się ucieszycie;)

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wpadnij tutaj