JustPaste.it

Psy i koty oraz ich kłopoty ze skórą

Niektóre psy i koty borykają się z trudną do wyleczenia przypadłością, objawiającą się nieustannym drapaniem się i lizaniem.

Niektóre psy i koty borykają się z trudną do wyleczenia przypadłością, objawiającą się nieustannym drapaniem się i lizaniem.

 

Zwierzę samo próbuje sobie pomóc, a właścicielom tych czworonogów ciężko przychodzi obserwowanie podejmowanych starań, które niestety nie przynoszą rezultatów. Właściciele też mają nie lada problem, ponieważ nie wiedzą, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i we wszystkich możliwych źródłach szukają z jednej strony informacji, z drugiej pomocy, którą może zapewnić klinika weterynaryjna bądź gabinet weterynaryjny.

Udaj się do lekarza

Jeżeli kot lub pies cierpi na zapalenie skóry, które może mieć wiele przyczyn, to najprostszym rozwiązaniem jest wybranie się ze zwierzakiem do lekarza. Weterynarz będzie z pewnością wiedział, w jaki sposób udzielić pomocy naszemu pupilowi.

Zapalenie skóry to trudna do wyleczenia choroba, jednak dzięki cierpliwości, samodyscyplinie i determinacji możliwa do opanowania. Kuracja może być długotrwała, ale właściciel dla swojego pupila jest gotowy na każde poświęcenie. Starania należy zacząć od wyboru dobrej kliniki i właściwego lekarza. Od tego w dużej mierze zależy przebieg i sukces leczenia.

Świąd jako nieprzyjemny objaw zapalenia skóry

Wspomnieliśmy na początku, że kot lub pies drapie się i liże. Jest to związane ze świądem, który jest bardzo dokuczliwym objawem zapalenia skóry. Zwierzę niemal cały czas spędza na pocieraniu skóry, dając tym samym do zrozumienia, że potrzebuje pomocy.
Leczenie świądu polega przede wszystkim na znalezieniu pierwotnej choroby.

Przyczyny zapalenia skóry

Powodów, z przyczyny których kot lub pies cierpi na tę przypadłość może być co najmniej kilka. Wymieńmy te najbardziej znane:

– ektopasożyty, 
– reakcje alergiczne, 
– atopowe zapalenie skóry, 
– endokrynopatie,
– zaburzenia równowagi w naskórku i skórze właściwej, 
– choroby autoimmunologiczne,
– nadmierne rozwijanie się znajdującej się na skórze flory bakteryjnej lub grzybiczej.

Musimy niestety zdawać sobie sprawę z tego, że znalezienie choroby, która wywołała zapalenie skóry nie będzie łatwe. Bardzo możliwe, iż będziemy w gabinecie weterynaryjnym więcej niż jeden raz i się nie zniechęcajmy. Pragniemy przede wszystkim nie tyle zaleczyć pupila, co go wyleczyć i dlatego ten proces może być rozłożony w czasie.

Rozłożony w czasie, ponieważ największe trudności napotykamy w momencie, gdy szukamy pierwotnej przyczyny zapalenia skóry. Jest to niejako wtórny objaw choroby, a wyleczenie jej wcale nie będzie łatwe. To przecież są zwyczajne powikłania być może po przebytej chorobie, która przebiegała bezobjawowo.

Potrzeba konsultacji

Lekarz weterynarii w bardzo trudnych przypadkach może zlecić konsultację dermatologiczną, która ma na celu rozpoczęcie niekiedy dłuższej współpracy, ponieważ tylko w ten sposób można pomóc czworonożnemu pacjentowi. Zaowocuje ona lepszym samopoczuciem kota lub psa, a sam przebieg choroby będzie pod właściwą kontrolą.

Aby ją zwalczyć, niejednokrotnie są zlecane dodatkowe badania, na przykład cytologia, posiewy bądź testy alergiczne. Jedno zdecydowanie można powiedzieć – świąd jest uleczalny.

Powyższy artykuł został napisany po konsultacji merytorycznej z zespołem kliniki Marysin - Weterynarz w Warszawie.