Login lub e-mail Hasło   

Rozsądnie o antykoncepcji

Gdy się kocha, to nie ma nic trudnego. Kocham Boga, kocham drugiego człowieka (męża/żonę) i wtedy trudności, jakie się pojawiają, wszystkie są do pokonania.
Wyświetlenia: 667 Zamieszczono 06/12/2014

O. Knabit o antykoncepcji

 
 
O. Knabit o antykoncepcji
o. Leon Knabit OSB 
„Będzie szalona różnica w podejściu do tematu antykoncepcji pomiędzy ludźmi, którzy uznają, że to Bóg stworzył człowieka, a tymi, którzy w to nie wierzą” - pisze o. Leon Knabit OSB.

Spotykam się z zarzutami, że my, ludzie Kościoła, dzielimy ludzi. Wydaje mi się, że zarzut jest absurdalny, jeśli się zastanowić, o co chodzi w tym podziale. Niezależnie od opinii ludzie dzielą się na mężczyzn i kobiety, na Polaków i Rosjan, na małych i dużych, na wykształconych i niewykształconych, na wierzących i niewierzących, wierzących tak i wierzących inaczej, mądrych tak i mądrych inaczej. Jest to problemem jeśli ja, widząc te różnice, temu, który jest po drugiej stronie, odmawiam szacunku, wiarygodności, nieraz prawa do istnienia. Wiadomo, że tak nie można. 

Dlaczego wspominam o tym, kiedy chcę napisać kilka słów o antykoncepcji? Dlatego, że tutaj będzie szalona różnica w podejściu do tego tematu pomiędzy ludźmi, którzy uznają, że to Bóg stworzył człowieka, a tymi, którzy w to nie wierzą. Kto przyjmuje, że Bóg jest stworzycielem człowieka, będzie także wierzył, że Stworzyciel dał mu duszę nieśmiertelną i prawa, które każdy powinien najpierw znać, a potem przestrzegać, za co po śmierci poniesie odpowiedzialność, że człowiek jest najważniejszą sprawą, ale że bez Chrystusa człowieka zrozumieć nie można, że jest nieśmiertelność. Natomiast człowiek, który nie uznaje tego wszystkiego, etycznie może być nawet od niejednego katolika lepszy. Ale różnica jest taka, że ja z osobą wierzącą mogę rozmawiać na temat antykoncepcji, powołując się na prawa Boże. Bóg jest najwyższy, Bóg jest prawodawcą. Jeśli ustanowił dwie płci, dał możność rodzenia, sprawił, że mężczyzna jest zawsze płodny a kobieta nie zawsze, to wtedy jest jasne, że kontakt seksualny w małżeństwie – znów mówimy jako wierzący, że współżyć mogą tylko małżonkowie – ma sens nie tylko wtedy, kiedy powołuje się do życia nowe dziecko, ale i dla powiększenia miłości małżeńskiej. Jednocześnie znając rytm organizmu kobiety, postępuję w ten sposób, że jeśli chcę mieć dziecko, współżyję w okresie płodnym, a jeśli nie chcę mieć dziecka, to poza nim, ale nie używam żadnych środków, które obezpładniają stosunek.

To dla katolika jest zrozumiałe, choć często bardzo trudne. Kiedyś mi powiedział taki sympatyczny pan: „Dobrze ojcu gadać, ale to ja z babą śpię”. Rzeczywiście, jak się śpi z kobietą, a nie ma możliwości spania osobno, to jest sprawa trudna. W każdym konkretnym przypadku trzeba się rzeczywiście zastanowić nad sytuacją i nie osądzać człowieka zbyt łatwo, że np. „gwiżdże” na Kościół. To chyba pani Półtawska opowiadała (też chodziło o metodę regulacji poczęć), że zwrócił się do niej jakiś wojskowy, chyba major Ludowego Wojska Polskiego: „Proszę mi powiedzieć dokładnie, o co chodzi, z tym, że ja jestem niewierzący”. A ona odpowiedziała: „Panie majorze, to nie ma nic wspólnego z wiarą. Jeśli ma pan dosyć sposobu kontaktu seksualnego z żoną, który w panu rodzi niesmak, z chęcią powiem, o co chodzi”. „Ale to będzie bardzo trudne” – powiedziała do niego od razu, nie owijając w bawełnę. A pan major odpowiedział: „Jak się bardzo kocha, to nie ma trudnych rzeczy”. I nie dość, że sam przyjął i stosował tę metodę, choć była bardzo trudna, to jeszcze w tym bloku wojskowym uczył innych – podwładnych czy równych sobie.

Gdy się kocha, to nie ma nic trudnego. Kocham Boga, kocham drugiego człowieka (męża/żonę) i wtedy trudności, jakie się pojawiają, wszystkie są do pokonania. Natomiast jeśli się nie widzi Pana Boga jako Przyczyny i Źródła, i Celu, to zupełnie nie dziwię się tym ludziom, że używają najrozmaitszych środków antykoncepcyjnych. Jeśli zgadzają się oboje – mąż i żona – na to, że będą współżyli tak, żeby dzieci nie było, bo mają prawo do seksu, do przyjemności a wszystkie inne prawa nie są takie ważne, to wtedy rozumiem tych ludzi. Oczywiście powiem, co sobie o tym myślę. Ale prawdziwy katolik, kochający Chrystusa, przyjmujący święte sakramenty i szanujący drugiego człowieka, męża czy żonę, potrafi nad sobą panować. Dba, żeby mieć czyste sumienie, bo miłość do Boga jest u niego postawiona na pierwszym miejscu.

I to nie jest żadne okrucieństwo, jak nam wmawiają ci, którzy nie znają Boga czy nie chcą znać lub nie mogą, bo czasem też ludzie Kościoła przez swoje niemądre postępowanie przyćmili im obraz Boży. Mówią, co mówią, bo nie wiedzą, czym jest naprawdę pełnia miłości, takiej, która rozumie sens wyrzeczenia. Dlatego, jak się nie powie o podziale na ludzi wierzących i nie wierzących, to można opowiadać nie wiadomo co. Dla ludzi niewierzących to życie na ziemi jest jedynym celem i tu się mają spełnić, i ich wola jest dla nich prawem, ich przyjemność jest dla nich prawem. Takim tłumaczę, że nie jest tak do końca, ale siłą ich nie będę ciągnął. Tylko niech nie mówią, że są wiernymi członkami Kościoła katolickiego. Masz inną religię, masz swoje obyczaje, proszę bardzo – masz wolność.
A szkoda tych, którzy tego nie rozumieją i szkoda katolików i księży pobożnych, jeśli za mało wierzymy Chrystusowi i często przyjmujemy w tej dziedzinie postawy niejednoznaczne. Trzeba, żebyśmy tak samo mówili na ten temat. Że trzeba miłości, posłuszeństwa, ofiarności! Wtedy będzie się zmieniać oblicze tej ziemi.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1448
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1559
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2027
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2620
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2277
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1177
10
komentarze: 36 | wyświetlenia: 625
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1125
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3242
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1304
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1414
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 955
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2237
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ten ojczulek powinien się dowiedzieć ... "iż karą za grzech jest śmierć". I kto ją poniósł nie będzie nigdzie sądzony. Osąd dokonuje się na nas w każdej chwili naszego życia. I tak z obserwacji mojej wynika , iż te kobiety, które zażywają środki antykoncepcyjne by nie zajść w ciąże - same w sobie uśmiercają własne łono. Prokreacja człowieka wiąże się z przyjemnością ... lecz ta przyjemność winna w ...  wyświetl więcej

  nse,  06/12/2014

@Remter: ..., a co z dziećmi które muszą się narodzić jako upośledzone z powodu nieodpowiedzialności rodziców i systemu w jakim tych rodziców uświadomiono ?? ... czyżby kolejne zbiórki charytatywne obciążone podatkiem vat ??
Są ludzie którzy za to odpowiadają ich imiona i nazwiska można znaleźć w archiwalnych nagraniach z okresu w którym sprawowali władzę, są odpowiedzialni za ogłupianie na ...  wyświetl więcej

  Remter,  06/12/2014

@Mariusz Kajstura: Czyż karą za ten czyn nie jest to o czym napisałam w komentarzu. Każdego z nas uświadamia życie... a Sumienie jest jego Prawodawcą . Zdrowie naszego ciała nie zależy jedynie od naszych rodziców.. ale i od nas samych. Historia ziemska podpowiada niezłomną prawdę ; "iż większość popierająca pewne zachowania - może być w błędzie". W tej całej rozwiązłości chodzi jedynie o pieniądze ...  wyświetl więcej

  nse,  06/12/2014

@Remter: "Zdrowie naszego ciała nie zależy jedynie od naszych rodziców.. ale i od nas samych. " ... pewna jesteś co jesz ?? Czy rodzice mogą być pewni tego czym dzieci karmią ?? By żywność była zdrowa musi być produkowana jak najbliżej miejsca spożycia, to podstawowa zasada :)
Ilu polaków może jeść zdrową żywność ??
Rodzice wychowują dzieci, czy media i powszechna propaganda ??
/ ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Czy ktoś nam dał obietnicę, iż nasze życie tutaj na ziemi będzie jedną sielanką ? Nie ... nikt takiej obietnicy nie składał... ani nie została ona prawnie usankcjonowana, abyśmy mogli wnosić pozwy. Natomiast całość naszego życia wpisana została w poznawanie dobra i zła. A więc wiedza z takowego poznawania do czegoś nas zobowiązuje. Ciało nasze jest jednym wielkim kombinatem w kt ...  wyświetl więcej

  nse,  06/12/2014

@Remter: Ja od 2010 roku jestem bezrobotny i sobie radzę bez kredytów i długów, jednak o dbaniu o zdrowie mogę zapomnieć, a zresztą mam to w głębokim poważaniu im prędzej skończę swoja wędrówkę po tym świecie tym lepiej.
Na widok tego co się dzieje na wymioty mnie zbiera.
Ps."To prawda, że marchewka od wyrwania z ziemi ma najwspanialszy smak w ciągu 15 minut... " Ilu ludzi może sobie pozwolić na takie szczęście ;) Gratuluje możliwości jedzenia marchewki :)

  Remter,  06/12/2014

@Mariusz Kajstura: I tak długi okres bez pracy najemnej może tylko świadczyć o Twojej zaradności... rozwijaniu umiejętności, które pozwalają godnie przeżyć czas trudny. Satysfakcję masz wielką .. bo nie karmisz pasożytów podatkiem, jaki od pracy jest pobierany dla tych, którzy z niego żyją. Jednym słowem jesteś niezależny - zachowujesz własną suwerenność. I tak trzymaj... Życie nas hartuje na jeszcze cięższe czasy, jakie nadchodzą.

  nse,  06/12/2014

@Remter:"Życie nas hartuje na jeszcze cięższe czasy, jakie nadchodzą. " Jakoś mnie to nie martwi, za to bardziej żal mi rodziców i dzieci jakie się rodzą. Przełom musi nastąpić, próbuje mieć złudną nadzieje że wszystko będzie dobrze; pomimo tego co widzę.

  nse,  06/12/2014

"Mówią, co mówią, bo nie wiedzą, czym jest naprawdę pełnia miłości, takiej, która rozumie sens wyrzeczenia."

Kto miał tego nauczać ??
Księża którzy nie maja żon, ani rodzin na utrzymaniu ??

Wziąłby się ożenił jeden z drugim spłodził dzieci poszedł do pracy, by zarobić na nie i żonę, wtedy mógłby pokazać jak należy żyć w zgodzie z prawem Bożym.

  Remter,  07/12/2014

@Mariusz Kajstura: Tak samo sądzę... i wówczas będzie na wiele spraw inaczej patrzył... a tak to bredzi o jakiejś miłości nie do końca sprawdzonej ... Miłość to troska o drugą osobę ...

  nse,  06/12/2014

"1 List do Tymoteusza 3: 2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. ... 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  07/12/2014

Celibat w Kościele, to dobrowolny dar, od tych których powołuje Jezus do służby dla Boga a jednocześnie dowód dla wiernych, usuwający posądzenia o prywatę i dbanie bardziej o swoja rodzinę, niż o powierzone przez Boga owce i baranki.

  Remter,  07/12/2014

@swistak: Powiedz ... jak ktoś kto nie ma żadnego doświadczenia w dbaniu o rodzinę może zadbać o owce ?

  swistak  (www),  08/12/2014

@Remter: pewnie masz na myśli gender, bo ksiądz wychowany został w rodzinie i ma doświadczenie!

@swistak: Wychowanie wcale nie musi świadczyć o tym, iż sobie taki arcymonek może dawać radę w życiu własnym rodzinnym... on jako ksiądz zostaje wychowany w zespole ludzi o takim samym poglądzie jak on, gdzie na życie jego mają wpływ inni - organizując mu to, co potrzebne do życia ( gosposie zatrudnione w kościele ). To jest inny wymiar życia...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska