JustPaste.it

Mury oporowe w ogrodzie.

Mury oporowe w ogrodzie mogą mieć wiele zastosowań, mogą pełnić funkcję podpory dla rabat, czy też podnosić walory estetyczne ogrodu. Jakie są wady i zalety muru oporowego?

Mury oporowe w ogrodzie mogą mieć wiele zastosowań, mogą pełnić funkcję podpory dla rabat, czy też podnosić walory estetyczne ogrodu. Jakie są wady i zalety muru oporowego?

 

5ad9ec83f67c135ae590ad3f82e0b17e.jpg

Czym jest mur oporowy?

 Mur oporowy można spotkać w wielu ogrodach. Nie każdy jednak jest świadomy, czym jest taki murek i jaką pełni funkcję. Mur oporowy jest jednym z elementów małej architektury, który jest wykorzystywany przy różnicy poziomu gruntu jako przegroda pomiędzy poziomami. Mur oporowy może być osadzony w wielu miejscach w ogrodzie. Na przykład :

  • może być siedziskiem,
  • murem oporowym możesz oznaczyć rabaty,
  • murem oporowym możesz oznaczyć także wgłębnik od jego wewnętrznej strony,
  • może być także podporą skalniaka,
  • mur oporowy może być boczną częścią schodów lub częścią konstrukcji grilla ogrodowego,

 Mury oporowe nadają charakteru i uroku całemu ogrodowi. Jeżeli ich kształt jest zachęcający, częściej goście będą szli ich tropem, w głąb ogrodu. Ustawienie murka oporowego zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu możesz zachęcić odwiedzających do zwiedzenia całego ogrodu, odwiedzenia konkretnego miejsca, mur oporowy również może wydłużyć optycznie Twój ogród.

 Otoczenie muru oporowego możemy urozmaicać różnymi konstrukcjami lub kompozycją roślin. Mur oporowy może być również podstawowym elementem ogrodu, wyznaczać jego granicę lub miejsca do obsadzenia roślinami. Aspekt kolorystyczny również jest bardzo ważny. Jedynie konstrukcja spójna kolorystycznie robi duże wrażenie.

Wyznaczenie przebiegu muru oporowego.

 Przebieg i opis konstrukcji muru oporowego może znajdować się w projekcie ogrodu. Wtedy jedynie wystarczy odczytać jego przebieg na planie i materiały, z jakich ma być wykonany.

 Bardziej skomplikowane jest samodzielne wyznaczanie przebiegu muru oporowego. Jeżeli masz już koncepcję dotyczącą takiego muru, wystarczy, że zaopatrzysz się w sznurek, drewniane paliki i za pomocą sznurka wyznaczysz jego przebieg. Jeżeli murek ma „skręcać”, musisz wyznaczyć środek łuku i sukcesywnie, na całej długości łuku wbijać paliki, na których będzie opierał się sznurek. Przy projektowaniu muru możesz odliczać odległości od stały elementów ogrodu. Ułatwi i przyspieszy to proces projektowania muru.

Typy murów oporowych.

 Na rynku znajduje się kilka rodzajów murów oporowych :

  • z prefabrykatów,
  • suche,
  • murowane,
  • betonowe,
  • mury kwiatowe,
  • mury z koszy.

 Mur oporowy suchy jest najszybszym i najprostszym do postawienia murem. Do ustawienia muru oporowego suchego nie potrzebna jest zaprawa. Konstrukcja tego typu muru opiera się na płaskich kamieniach ułożonych jeden na drugim, od największego do najmniejszego. Za murem musi znaleźć się nasyp ziemi, w którym muszą znaleźć się rośliny.

 Drugim, łatwym do skonstruowania murem oporowym jest mur oporowy wykonany z prefabrykatów. Są to gotowe elementy w kształcie litery L lub T, które możemy dowolnie ustawiać. Murki z prefabrykatów mogą być obrzeżem rabaty lub żwirowej ścieżki. Mury oporowe z prefabrykatów pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Są bardzo estetyczne.

 Najbardziej pracochłonnym i wymagającym największych nakładów jest mur oporowy betonowy. Mur tego typu to jednolita, betonowa konstrukcja, pod którą obowiązkowo musi znaleźć się fundament. Kolejnym koniecznym elementem konstrukcyjnym muru jest dylatacja pozwalająca na swobodną pracę całej konstrukcji i zapobiegająca pękaniu muru. Jeżeli mur ma być wysoki (więcej niż 120cm)  w fundamencie musi być dodatkowe zbrojenie z drutu żebrowanego. Ważne jest również odwodnienie konstrukcji, które odprowadzi nadmiar wody i zapobiegnie spływaniu wody glebowej nad murkiem.

Mur oporowy – idealna ozdoba!

 Mur oporowy może być idealną ozdobą ogrodu bez względu na materiał, z jakiego jest wykonany. Mur, nawet o najprostszej konstrukcji może świetnie komponować się z każdym ogrodem. Najłatwiej jest zbudować mur oporowy suchy, który nie wymaga użycia zaprawy i dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Zlecenie budowy muru oporowego dobrze jest zlecić profesjonalnej firmie.