JustPaste.it

List Otwarty do Sejmu Rzeczpospolitej Polski

Dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego zwierząt.

List do Sejmu Rzeczpospolitej Polski

Kancelaria Sejmu ul. Wiejska 4/6/8

Dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego zwierząt.                                         Sygn. akt K 52/13

WYROK
w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa, dnia 10 grudnia 2014 r.

 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że całkowity i bezwzględny zakaz uboju rytualnego, wynikający z obecnych przepisów ustawy o ochronie zwierząt, jest niezgodny z Konstytucją, ponieważ narusza on chronioną konstytucyjnie wolność praktykowania religii.

Wyrok z uwagi na jego szkodliwość społeczną, polityczną i moralną odbił się szerokim echem w mediach zagranicznych i wzbudził kontrowersje również wśród polaków. Okazuje się, że tak minimalistyczny temat dotyczący 20 rodzin żydowskich w Polsce urósł do rangi giganta. Jak to się mogło stać, że Trybunał Konstytucyjny poprzez same rozpatrywanie tej sprawy nobilitował mniejszość żydowską do roli decydenta w sprawach polskich. - W Polsce jest mniej aniżeli 20 polskich ortodoksyjnych rodzin żydowskich. Nadanie statusu przemysłowego zabijania zwierząt w konwencji zabijania rytualnego przez Trybunał Konstytucyjny jest wielkim nadużyciem.” Żydzi, którzy chcą się trzymać zasad koszerności, muszą mieć do tego prawo, ale niechże ten ubój będzie naprawdę koszerny, czyli humanitarny. Jeżeli Żydzi chcą połączyć przemysł z koszernością, niech zbudują nowy system łączący aspekt koszerny i etyczny - mówi Seweryn Aszkenazy ze Związku Postępowych Gmin Żydowskich”

Ewa Siedlecka: „Naczelny rabin Polski Michael Schudrich, izraelski parlament, izraelskie MSZ uznali, że odrzucenie przez nasz parlament ustawy dopuszczającej ubój bez ogłuszenia to zamach na wolność religijną.”Jest oczywistym faktem, że państwo Izrael ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski szantażując i epatując wolnością religijną i antysemityzmem.

, „Jeśli ktoś na waszej ziemi prowadzi działalność, której celem jest wywołanie wobec was nienawiści, to nie powinniście się na to godzić” – powiedział w wywiadzie dla „Historia Do Rzeczy” Norman Finkelstein, profesor Żyd polskiego pochodzenia mieszkający w USA. Nie sposób jest cytować opinie samych Żydów i powoływać się na autorytety etyczne. Faktem jest to, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczenia do uboju rytualnego zwierząt cofa nas do epoki barbarzyństwa. Miarą kultury cywilizacyjnej państwa są jego instytucje i ich stosunek do istot najsłabszych w tym do dzieci, inwalidów, chorych i zwierząt. Niestety Trybunał Konstytucyjny wydając taki wyrok pozbawił zwierzęta prawa do godnej śmierci.  Ubój przez podrzynanie gardła i wykrwawianie bez pozbawienia świadomości jest wysoce niehumanitarny. W 2003 roku ukazał się raport Rady ds. Dobrostanu Zwierząt Gospodarskich (FAWC), zespołu doradczego przy brytyjskim Ministerstwie Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich; w 2004 roku raport Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa żywności (EFSA-Q-2003-093); a w 2010 – raport z interdyscyplinarnego projektu Dialrel (2006 - 2010). Raporty te, przygotowane przez międzynarodowe grupy ekspertów, są w zasadniczych punktach całkowicie zbieżne., Ofiary nie tracą świadomości zaraz po podcięciu szyi i doznają skrajnego cierpienia spowodowanego bólem rany, gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi i w wielu wypadkach duszeniem się krwią (często pomieszaną z zawartością żołądka, która dostała się do przeciętej tchawicy i płuc). Można się domyślać, że Trybunał Konstytucyjny ferując wyrok w sprawie rytualnego uboju zwierząt nie korzystał z raportów ani z opinii biegłych i ekspertów.

Wnioski końcowe:

Mając na uwadze powyższe argumenty oraz to, że instytucja państwowa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny zawiodła obywateli nie zasięgając ich opinii na przedmiotowy temat. Naraziła tym samym na szwank autorytet Polski na arenie międzynarodowej. Jedynym, zatem rozsądnym rozwiązaniem jest pozbawienie mandatu zaufania i skrócenie kadencji Trybunału Konstytucyjnego.  Tą inicjatywę obywatelską poddajemy do rozpatrzenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polski.

 

Podpisali: 1. Romuald Feliks Piątek 

                    2. Katarzyna Tatala

Grudzień 14. 2014