Login lub e-mail Hasło   

List Otwarty do Sejmu Rzeczpospolitej Polski

Dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego zwierząt.
Wyświetlenia: 1.829 Zamieszczono 17/12/2014

List do Sejmu Rzeczpospolitej Polski

Kancelaria Sejmu ul. Wiejska 4/6/8

Dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego zwierząt.    Sygn. akt K 52/13

WYROK
w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa, dnia 10 grudnia 2014 r.

 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że całkowity i bezwzględny zakaz uboju rytualnego, wynikający z obecnych przepisów ustawy o ochronie zwierząt, jest niezgodny z Konstytucją, ponieważ narusza on chronioną konstytucyjnie wolność praktykowania religii.

Wyrok z uwagi na jego szkodliwość społeczną, polityczną i moralną odbił się szerokim echem w mediach zagranicznych i wzbudził kontrowersje również wśród polaków. Okazuje się, że tak minimalistyczny temat dotyczący 20 rodzin żydowskich w Polsce urósł do rangi giganta. Jak to się mogło stać, że Trybunał Konstytucyjny poprzez same rozpatrywanie tej sprawy nobilitował mniejszość żydowską do roli decydenta w sprawach polskich. - W Polsce jest mniej aniżeli 20 polskich ortodoksyjnych rodzin żydowskich. Nadanie statusu przemysłowego zabijania zwierząt w konwencji zabijania rytualnego przez Trybunał Konstytucyjny jest wielkim nadużyciem.” Żydzi, którzy chcą się trzymać zasad koszerności, muszą mieć do tego prawo, ale niechże ten ubój będzie naprawdę koszerny, czyli humanitarny. Jeżeli Żydzi chcą połączyć przemysł z koszernością, niech zbudują nowy system łączący aspekt koszerny i etyczny - mówi Seweryn Aszkenazy ze Związku Postępowych Gmin Żydowskich”

Ewa Siedlecka: „Naczelny rabin Polski Michael Schudrich, izraelski parlament, izraelskie MSZ uznali, że odrzucenie przez nasz parlament ustawy dopuszczającej ubój bez ogłuszenia to zamach na wolność religijną.”Jest oczywistym faktem, że państwo Izrael ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski szantażując i epatując wolnością religijną i antysemityzmem.

, „Jeśli ktoś na waszej ziemi prowadzi działalność, której celem jest wywołanie wobec was nienawiści, to nie powinniście się na to godzić” – powiedział w wywiadzie dla „Historia Do Rzeczy” Norman Finkelstein, profesor Żyd polskiego pochodzenia mieszkający w USA. Nie sposób jest cytować opinie samych Żydów i powoływać się na autorytety etyczne. Faktem jest to, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczenia do uboju rytualnego zwierząt cofa nas do epoki barbarzyństwa. Miarą kultury cywilizacyjnej państwa są jego instytucje i ich stosunek do istot najsłabszych w tym do dzieci, inwalidów, chorych i zwierząt. Niestety Trybunał Konstytucyjny wydając taki wyrok pozbawił zwierzęta prawa do godnej śmierci.  Ubój przez podrzynanie gardła i wykrwawianie bez pozbawienia świadomości jest wysoce niehumanitarny. W 2003 roku ukazał się raport Rady ds. Dobrostanu Zwierząt Gospodarskich (FAWC), zespołu doradczego przy brytyjskim Ministerstwie Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich; w 2004 roku raport Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa żywności (EFSA-Q-2003-093); a w 2010 – raport z interdyscyplinarnego projektu Dialrel (2006 - 2010). Raporty te, przygotowane przez międzynarodowe grupy ekspertów, są w zasadniczych punktach całkowicie zbieżne., Ofiary nie tracą świadomości zaraz po podcięciu szyi i doznają skrajnego cierpienia spowodowanego bólem rany, gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi i w wielu wypadkach duszeniem się krwią (często pomieszaną z zawartością żołądka, która dostała się do przeciętej tchawicy i płuc). Można się domyślać, że Trybunał Konstytucyjny ferując wyrok w sprawie rytualnego uboju zwierząt nie korzystał z raportów ani z opinii biegłych i ekspertów.

Wnioski końcowe:

Mając na uwadze powyższe argumenty oraz to, że instytucja państwowa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny zawiodła obywateli nie zasięgając ich opinii na przedmiotowy temat. Naraziła tym samym na szwank autorytet Polski na arenie międzynarodowej. Jedynym, zatem rozsądnym rozwiązaniem jest pozbawienie mandatu zaufania i skrócenie kadencji Trybunału Konstytucyjnego.  Tą inicjatywę obywatelską poddajemy do rozpatrzenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polski.

 

Podpisali: 1. Romuald Feliks Piątek 

                    2. Katarzyna Tatala

Grudzień 14. 2014

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1328
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1182
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 615
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 734
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 777
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 806
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 744
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 839
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 442
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Romualdzie, przed rokiem opublikowalem na Eiobie otwarty list do Pana Schudricha - Naczelnego Rabina RP - (zreszta rowniez jak ja Nowojorczyka). Do dzis nie doczekalem sie odpowiedzi.

Szanowny Panie Schudrich,

Pańska wypowiedź w sprawie uboju rytualnego to wyjątkowo rzadki i godny podziwu przejaw solidarności żydowsko-muzułmańskiej. Dlaczego więc dla obopólnych korzyści i dobra lud

...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Ja tylko chciałem Ci przedstawić takie drobne spostrzeżenie: Nie pierwszy raz zauważyłem że słowo "żyd" piszesz z małej litery. Moim zdaniem słowo Żyd podobnie jak Polak według prawideł języka polskiego, powinno się pisać z wielkich liter.

@Adam Szczepański:
zyd - czlonek grupy wyznaniowej
Zyd - osoba narodowosci zydowskiej

W moich artykulach pisze o zydach jako wyznawcach okreslonej religii.

@youngcontrarian:
Dla mnie Żyd to Żyd i może być wyznawcą judaizmu ale nie musi, a ponadto wyznawca judaizmu wcale nie musi być Żydem z urodzenia. Ja tych pobożnych Żydów nazywam właśnie "wyznawca judaizmu", ale wiem też o tak zwanych "Żydach Mesjanistycznych" (wierzą w Jezusa Chrystusa i jednocześnie przestrzegają żydowskie tradycje).

@Adam Szczepański:
Adamie, dzieki za ciekawe uzupelnienie.
W Izraelu mozna spotkac czarnoskorych Zydow z Abisynii.

Moja matka chrzestna Stefania przezyla pieklo KL Auschwitz/Birkenau. Opowiedziala mi o transporcie zydow/Zydow, ktorych ze wzgledu na "ograniczone moce przerobowe" krematoriow tymczasowow "zdeponowano" w baraku przejsciowym, tuz obok obozu kobiecego w Birkenau. Z

...  wyświetl więcej

  Kitek,  21/12/2014

@Adam Szczepański: Brak wiadomości Panie Szczepański. Byłoby dobrze, aby się Pan douczył I rozróźnił Aszkenazyjczyka, króry semitą nie jest od semity Sefardyjczyka. Katolik piszemy z małej litery, natomiast Francuz z dużej.

  seta1212,  21/12/2014

Drogi Young Jestem pełen uznania Artykuł list znakomity. Porządkuje temat Określa w sposób dosadny proporcje i miejsce w szeregu i broni się żelazną logiką.Jest mądrą wykładnią i ostrzeżeniem ...miłych świąt

  seta1212,  21/12/2014

@youngcontrarian: moje wrażenia zamieściłem powyżej-))

@seta1212:
Dziekuje Ci, Seto,
Jestes jednym z kilku Eiobowian, ktorzy nie maja problemow ze zrozumieniem intencji i przeslan zawartych w moich - mniej lub bardziej powaznych - tekstach.
Podobnie jak Ty jestem (troche) kpiarzem ale czesto pisze swoja satyre przez lzy...

***
"Nie pójdę do nieba. Mam lęk wysokości."

  swistak  (www),  18/12/2014

Rytualny ubój mógłby być sposobem na powstrzymanie eutanazji

  Kitek,  21/12/2014

@swistak: W całości się z tobą zgadzam.

W zasadzie popieram wyrażony w tym artykule pogląd, ale nie jestem pewien, czy tak do końca i w całości.

Chciałem polecić swój artykuł na ten temat: http://eiba.pl/4 i ewentualnie dodatkowo tekst na temat Żydów: http://eiba.pl/17

  Kitek,  21/12/2014

@Adam Szczepański: Biblia (Stary Testament) jest księgą na której nie można się wzorować. Jest to zlepek pradawnych ustnych przekazów, "pobożnych" życzeń Żydów Babilońskich z dodatkiem historii. To wszystko.

  nse,  19/12/2014

Przecież mogą jeść sałatki i dalej będą Biblijni ;)

  Kitek,  21/12/2014

@Mariusz Kajstura: Poza tym mają koszerną wódkę i batoniki. Nikt tej wódce "szyjki" nie podcinał, a koszerna... ot co? Jakieś bibilijne cuda!!! A może by tak krówkę wyświęcić tylko?

Pytanie:
Czemu kilkudziesięciu koszernym Żydom z Polski zależy na eksporcie polskiego mięsa do milionów arabskich rodzin? Czyżby Monsanto opracowało jakiś dodatek do pasz ? Czy może wystarczy zwykłe GMO ?

  Kitek,  21/12/2014

@robertr: Monsanto opracuje krowy, które będą już koszerne przed ubojem.

  Kitek,  21/12/2014

Wydaje mi się, że równie ważny w tej sprawie jest sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Z wiadomości które do mnie docierają wiem, że rok temu Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok odwrotny, orzekając, że ubój rytualny jest niezgodny z konstytucją. Wiem również, że w tym czasie konstytucja się nie zmieniła. Co zatem stało się w międzyczasie, że Trybunał Konstytucyjny obecnie wydał wyrok przeciwny popr ...  wyświetl więcej

  jukrun,  29/12/2014

Też jestem przeciwnikiem uboju rytualnego. Żadna religia nie jest powodem do zadawaniu komuś bólu. te czasy już się skończyły

To jest totalne nieporozumienie. Trybunały i sądy nie są od ustanawiania prawa, tylko od jego interpretacji i orzekania zgodnego z istniejącym prawem. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem barbarzyńskich praktyk religijnych, ale żądanie skrócenia kadencji Trybunału Konstytucyjnego jest wyrazem ignorancji autora. Sędzia w swoich decyzjach jest i musi być niezależny, musi jednak kierować się stanem praw ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska