Login lub e-mail Hasło   

Odchudzanie z piperyną – co na to nauka?

Ostatnimi czasy można zaobserwować w Polsce wzrastające zainteresowanie piperyną, czyli składnikiem pieprzu czarnego, który odpowiada za jego ostry smak i zapach.
Wyświetlenia: 14.403 Zamieszczono 09/01/2015

Piperyna, obecna w różnorodnych suplementach diety, ma powodować szybkie chudnięcie, nawet ok. 5 kg w kilka tygodni. Czy rzeczywiście efekty piperyny są tak spektakularne? Czy nie powoduje ona efektów ubocznych? Zapoznajmy się z doniesieniami naukowców by odpowiedzieć na te pytania.

Piperyna a odchudzanie

Odchudzające właściwości piperyny są głównym powodem jej stosowania. Na szczęście okazuje się, że te efekty są całkiem dobrze udowodnione naukowo. Jak donosi K. Srinivasan z Departamentu Biochemii i Odżywiania z Central Food Technological Research Institute w Indiach, piperyna stymuluje enzymy trawienne trzustki i tym samym przyspiesza przemianę materii, co powoduje chudnięcie. Redukuje ona także czas przemieszczania pokarmu pomiędzy żołądkiem a jelitami, co również ma efekty wyszczuplające. O tym i innych efektach piperyny można przeczytać w artykule „Black pepper and its pungent principle-piperine: a review of diverse physiological effects.”

Czy piperyna ma skutki uboczne?

Odpowiedź na to pytanie również zawarta jest w wyżej wymienionym artykule. Liczne badania prowadzone na zwierzętach, ale także i na ochotnikach ludzkich, nie wykazały genotoksyczności piperyny. Nie stwierdzono też jakichkolwiek innych negatywnych symptomów. Mało tego, wykryto, że piperyna przeciwdziała negatywnym mutacjom genowym, a nawet ma działanie antyrakowe.

piperyna

Piperyna a umysł

Okazje się, że piperyna oddziałuje nie tylko na ciało, ale również może mieć pozytywne skutki dla psychiki. Badania na ten temat prowadzono dotychczas jedynie na zwierzętach, ale doniesienia są bardzo obiecujące. Przez okres 4 tygodni podawano szczurom laboratoryjnym różne dawki piperyny, oraz obserwowano ich zachowanie i mierzono aktywność biochemiczną mózgu. Naukowcy stwierdzili poprawę zdolności poznawczych u zwierząt, a także zaobserwowali działanie piperyny przypominające efekty antydepresyjne (więcej w artykule „Piperine, the potential functional food for mood and cognitive disorders” z pisma „Food and Chemical Toxicology”).

Podsumowanie

Z analizy dostępnych artykułów naukowych wynika jednoznacznie, że pozytywne skutki piperyny są bardzo dobrze udokumentowane. Co więcej, nie działa ona jedynie odchudzająco, ale też antyrakowo i prawdopodobnie przeciwdepresyjnie, jednakże ten ostatni efekt wymaga jeszcze potwierdzenia w badaniach prowadzonych na ludziach. Tak czy inaczej, wygląda na to, że piperyna to skuteczna i zarazem bezpieczna metoda na odchudzanie.

Więcej na temat odchudzania i piperyny: tabletki odchudzające

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 577
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1225
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 478
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 509
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 758
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1122
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141876
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 240414
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111443
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122267
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska