JustPaste.it

Gry strategiczne - dlaczego tak je bardzo kochamy?

Wszystko zaczęło się od gry w szachy. Teraz możemy przebierać w strategiach, które uczą młodych i starych.

Wszystko zaczęło się od gry w szachy. Teraz możemy przebierać w strategiach, które uczą młodych i starych.

 

Z definicji gry strategiczne opierają się na umiejętnym dysponowaniem zasobami i wykorzystaniem ich do osiągnięcia zamierzonego celu. Najpopularniejszą grą, matką wszystkich strategii, jest i były szachy. Pozostają najpopularniejszą, ale i najbardziej skomplikowaną grą strategiczną, jaka kiedykolwiek powstała. Nie każdy ma cierpliwość do szachów, dlatego powstało bardzo wiele innych strategii, w których rozwijamy wyobraźnie i uczymy się bardzo wielu różnych rzeczy.

2e4722f6bc9adb62b731c8c53343bef6.jpg

Strategie pozwalają nam na dużą dowolność w kształtowaniu gry - w zależności od "władzy" jaką dostajemy do rąk możemy, mniej lub bardziej, kreować własną taktykę i strategie. Możemy nie tylko postawić na wybrane jednostki, ale także przechodzić z ataku do obrony i vice versa, a żeby tego było mało - czasami także zarządzamy surowcami czy sojuszami (jeśli gra ma wymiar wieloosobowy).

Co to oznacza dla gracza?

Gry strategiczne mają szeroką rozpiętość poziomu trudności - w zależności od umiejętności partycypantów rozgrywki, gra może być łatwiejsza lub trudniejsza. Wszystko zależy od doświadczenia, wieku i inteligencji. W związku z tym, gra jest znacznie bardziej dostępna dla graczy i przez to ciekawsza. Przykład? Choćby bardzo popularna seria strategii Heroes of the Might and Magic, w którą gra już kilka pokoleń graczy na całym świecie!

Rozgrywka jest bardziej złożona... - nie wszystko jest takie proste, bo ogarnięcie mechaniki gry w wypadku strategii nie zawsze jest takie proste. Składa się z wielu różnych czynności, które poznajemy w trakcie gry. Kontrolowanie wszystkiego na raz i wybieranie tego co najistotniejsze - oto właśnie tutaj chodzi. Dokładność w sprawach najważniejszych i to samo w sprawach znacznie mniej istotnych (oczywiście w razie komplikacji, lepiej mylić się w detalach niż w sprawach najważniejszych). Życiowe, prawda?

...a nagroda za zwycięstwo smakuje fantastycznie! - im trudniej przychodzi nam zwycięstwo, tym wygrana powinna cieszyć szczególniej! Oczywiście zdarzają się także bardzo bolesne porażki, ale i one czegoś uczą - podobno głównie porażki uczą, a wygrana rozpieszcza i nic nie daje. Właśnie to jest kolejną istotną sprawą w tych grach - uczą konstruktywnego podchodzenia do porażek i ostrożności wobec sukcesów.

Strategie zjadają mnóstwo czasu - co by nie mówić, ale żeby porządnie sobie pograć, trzeba poświęcić grom bardzo wiele czasu. Oczywiście dużo zależy od samej gry, ale z pewnością trzeba zainwestować w nie bardzo wiele swojego czasu. Kto w dzisiejszych czasach ma warunki i czas, by siedzieć i grać? Ano właśnie.

Autorem jest właściciel tej skromnej strony www na temat gier strategicznych.