Login lub e-mail Hasło   

fajne książki dla młodzieży

Nie jest tajemnicą, że literaturę możemy podzielić na pewne typy i nie wszystkie z nich, przeznaczone są dla każdego czytelnika i wymagają odpowiedniego odbiorcy.
Wyświetlenia: 1.713 Zamieszczono 20/01/2015

Grupa czytelnicza determinowana jest przez takie czynniki, jak stopień oczytania wpływający na zdolności percepcyjne, jak też wiek odbiorcy i odpowiednio dopasowany do niego przekaz autora, zarówno w materii tematycznej, poruszanej problematyce, jak również doborze specjalnego języka i słownictwa.

Fajne książki dla młodzieży powinny cechować się pełnym zrozumieniem grupy, do której są kierowane. Młodzież wchodząca w okres dojrzewania, napotyka na swojej drodze wiele mniejszych, bądź większych problemów, które w tym wieku mogą wydawać się przysłowiowym końcem świata. Autor powinien umieć to zrozumieć i przekazywać historię, z którą czytelnik będzie się identyfikował, a nawet znajdzie w niej pewne wskazówki radzenia sobie z tymi problemami. Również aspekt językowy powinien być dostosowany dla młodego odbiorcy. Młodzież najchętniej sięgnie po książki, pisane lekkim, potocznym, a nawet i slangowym językiem, który najlepiej znają i sami się nim posługują.

Doskonale rozumie to Zafon, którego książki adresowane do młodzieży ("Książę mgły", "Pałac Północy", "Światła września", "Marina") osiągnęły niebywały sukces i sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Na polskim gruncie idealnie dokonał tego J.M.R. Michalski, który zbudował niezwykle stabilny w swej konstrukcji most porozumienia z młodszym pokoleniem w książce "Dwie strony medalu".Michalski podaje czytelnikowi świat doskonale znany z własnych doświadczeń i obserwacji szkolnych korytarzy. Oto, przed oczami odbiorcy jawi się dwóch nastolatków, całkowicie odmiennych, a jednak noszących coś ze sobą wspólnego: pasję i zdecydowany charakter. Dwaj najlepsi przyjaciele, obydwaj przystojni. Adam, szkolny buntownik, bożyszcze koleżanek, przywódca grupy kibiców, organizujących ustawki. Michał, spokojny prymus, uwielbiany przez wszystkich, udzielający się społecznie, mocno przywiązany do religijnego wychowania. W ten pozornie ułożony dla nich świat, wkrada się wyzwanie, stawiające wartość ich przyjaźni pod znakiem zapytania - piękna Alicja, w której obydwaj się zakochują. Czy miłość ich zmieni?

Michalski porusza problem dość powszechny wśród młodzieży. Dziewczyna stająca pośród wielkiej przyjaźni. Autor wykazuje niezwykłe wyczucie w prowadzeniu narracji, której tok jest niezwykle przejrzysty, dzięki czemu książka wciąga i nie nudzi, nie skłania do odłożenia jej na rzecz piłki kurzącej się kącie. Michalski z dużą subtelnością posługuje się codziennym językiem młodzieży, dzięki czemu odbiorca czuje naturalność prezentowanej historii.

"Dwie strony medalu" to pozycja dla wszystkich tych, których nie interesują niespotykane teorie spiskowe, tak powszechne w książkach i filmach akcji, którzy w przerwie między odrabianiem lekcji, chcą poznać prawdziwe historie, które tak dobrze znają z codziennego życia. Pozycja warta sprawdzenia.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1273
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1056
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 496
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 873
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 649
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 817
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 579
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 851
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 576
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 522
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 367
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 382
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 411
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 251
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 849
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Szukałem w sieci fragmentu tej wiekopomnej literatury i to naszego autora, ale nie znalazłem. Literatura najwyższych lotów i prawdziwa, że hej, to czytam oceny, które ogólnie są niskie. Nie wiedzieć czemu słabe, w swojej masie poza kilkoma brzmiącymi jak slogany reklamowe.
Sam pomysł, aby wskazać młodzieży, rodzicom, dziadkom dobre książki dla młodzieży jest wart punktu. Nawet tu można było ...  wyświetl więcej

To prawda, autor dość mało znany. Inaczej niż np. Rick Riordan, którego książki przezywają prawdziwy boom wśród młodzieży już od kilku dobrych lat. Bardzo często to właśnie jego powieści o przygodach młodych bohaterów w światach różnych mitologii , zachęcały młodzież do czytania, tak jak dekadę wcześniej robił to Harry Potter. Ostatnia książka "Tajne akta Obozu Herosów" jest tego doskonałym przykł ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska