JustPaste.it

fajne książki dla młodzieży

Nie jest tajemnicą, że literaturę możemy podzielić na pewne typy i nie wszystkie z nich, przeznaczone są dla każdego czytelnika i wymagają odpowiedniego odbiorcy.

Nie jest tajemnicą, że literaturę możemy podzielić na pewne typy i nie wszystkie z nich, przeznaczone są dla każdego czytelnika i wymagają odpowiedniego odbiorcy.

 

Grupa czytelnicza determinowana jest przez takie czynniki, jak stopień oczytania wpływający na zdolności percepcyjne, jak też wiek odbiorcy i odpowiednio dopasowany do niego przekaz autora, zarówno w materii tematycznej, poruszanej problematyce, jak również doborze specjalnego języka i słownictwa.

Fajne książki dla młodzieży powinny cechować się pełnym zrozumieniem grupy, do której są kierowane. Młodzież wchodząca w okres dojrzewania, napotyka na swojej drodze wiele mniejszych, bądź większych problemów, które w tym wieku mogą wydawać się przysłowiowym końcem świata. Autor powinien umieć to zrozumieć i przekazywać historię, z którą czytelnik będzie się identyfikował, a nawet znajdzie w niej pewne wskazówki radzenia sobie z tymi problemami. Również aspekt językowy powinien być dostosowany dla młodego odbiorcy. Młodzież najchętniej sięgnie po książki, pisane lekkim, potocznym, a nawet i slangowym językiem, który najlepiej znają i sami się nim posługują.

Doskonale rozumie to Zafon, którego książki adresowane do młodzieży ("Książę mgły", "Pałac Północy", "Światła września", "Marina") osiągnęły niebywały sukces i sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Na polskim gruncie idealnie dokonał tego J.M.R. Michalski, który zbudował niezwykle stabilny w swej konstrukcji most porozumienia z młodszym pokoleniem w książce "Dwie strony medalu".

dwie-strony-medalu-b-iext13361333_small.jpg



Michalski podaje czytelnikowi świat doskonale znany z własnych doświadczeń i obserwacji szkolnych korytarzy. Oto, przed oczami odbiorcy jawi się dwóch nastolatków, całkowicie odmiennych, a jednak noszących coś ze sobą wspólnego: pasję i zdecydowany charakter. Dwaj najlepsi przyjaciele, obydwaj przystojni. Adam, szkolny buntownik, bożyszcze koleżanek, przywódca grupy kibiców, organizujących ustawki. Michał, spokojny prymus, uwielbiany przez wszystkich, udzielający się społecznie, mocno przywiązany do religijnego wychowania. W ten pozornie ułożony dla nich świat, wkrada się wyzwanie, stawiające wartość ich przyjaźni pod znakiem zapytania - piękna Alicja, w której obydwaj się zakochują. Czy miłość ich zmieni?

Michalski porusza problem dość powszechny wśród młodzieży. Dziewczyna stająca pośród wielkiej przyjaźni. Autor wykazuje niezwykłe wyczucie w prowadzeniu narracji, której tok jest niezwykle przejrzysty, dzięki czemu książka wciąga i nie nudzi, nie skłania do odłożenia jej na rzecz piłki kurzącej się kącie. Michalski z dużą subtelnością posługuje się codziennym językiem młodzieży, dzięki czemu odbiorca czuje naturalność prezentowanej historii.

"Dwie strony medalu" to pozycja dla wszystkich tych, których nie interesują niespotykane teorie spiskowe, tak powszechne w książkach i filmach akcji, którzy w przerwie między odrabianiem lekcji, chcą poznać prawdziwe historie, które tak dobrze znają z codziennego życia. Pozycja warta sprawdzenia.