JustPaste.it

Postanowienia noworoczne

Polacy planują, czyli postanowienia na 2015 rok.

Polacy planują, czyli postanowienia na 2015 rok.

 

Aż 77 proc. polskich internautów wchodzi w Nowy Rok z postanowieniami
– tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie Saldo.pl – firmy działającej na rynku szybkich pożyczek konsumenckich. Najpopularniejsze plany na 2015 dotyczą zdrowia, ale Polacy nie zapominają również o przyjemnościach.

Zdrowie przede wszystkim

Zrzucenie wagi, zmiana diety i poprawa stanu zdrowia – to najczęściej wskazywane przez polskich internautów postanowienia noworoczne. Aż 26 proc. badanych chce pozbyć się zbędnych kilogramów, a 21 proc. stawia na zmianę sposobu odżywiania. Internauci chcą też uwolnić się od dolegliwości – wizyty u specjalistów i terapie planuje niemal co czwarty respondent a rzucenie palenia obiecuje sobie 11 proc. badanych. Najwięcej przedstawicieli prozdrowotnego wejścia w nowy rok to kobiety. Mężczyźni znacznie chętniej stawiają na poprawę jakości życia.

Wykres 1. Jakich obszarów dotyczą Twoje postanowienia noworoczne?

Źródło: Interaktywny Instytut Badań Rynkowych dla Saldo.pl, badanie IQS 96! – Omnibus online przeprowadzone z wykorzystaniem ankiety internetowej techniką RTS w dniach 11-15. grudnia 2014; N=1000 - internauci w wieku 15+, podstawa procentowania: wszyscy badani.

Polacy witają się z lepszym życiem

Awans lub zmiana pracy – to jedno z najczęściej wskazywanych przez mężczyzn postanowień noworocznych. Poprawić sytuację zawodową chce aż 22 proc. panów
i zaledwie 14 proc. pań. Za zmianą stanowiska może pójść lepszy środek lokomocji. Kupno samochodu lub wymianę obecnego na lepszy model deklaruje aż 16 proc. mężczyzn, podczas gdy tylko 5 proc. kobiet ma takie postanowienie w swoim noworocznym planie. Obie grupy zgadzają się za to co do jednego – rok 2015 będzie dla 13 proc. polskich internautów czasem na zakup, zmianę lub remont mieszkania.

 

Będzie się działo – także po pracy

Życie to nie tylko dom i praca. 13 proc. internautów w nowym roku stawia na sport, planując podjęcie nowych dyscyplin czy zwiększenie intensywności ćwiczeń. To nie jedyne urozmaicenie życia. Niemal równie ważne jest hobby – co ósmy badany chce rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności niezwiązane z pracą zawodową. Nawet jeśli w ciągu roku nie mamy odskoczni od codzienności, to warto mieć zaplanowany chociaż jeden długi wypoczynek. 14 proc. polskich internatów myśli o nim już teraz, stawiając sobie za postanowienie na 2015 rok podróże i wycieczki.

 

Przekuć plany w realizacje – co zrobić, by się udało?

Postanowienia noworoczne to element tradycji. Coś się kończy, więc trzeba to podsumować; coś się zaczyna i właśnie dlatego wielu chce wkroczyć w nowy etap z szeregiem planów. Nie jest tajemnicą, że większość tych aspiracji nie wyjdzie poza sferę marzeń. Jak zwiększyć szanse powodzenia, by to, co zaplanujemy sobie na początku roku, móc w grudniu podsumować jako sukces? Z pomocą przyjdzie otoczenie. Publiczna deklaracja, czyli nic innego jak poinformowanie bliskich stanie się solidnym motywatorem do kontynuowania starań. Drugim trikiem, który ułatwia wytrwanie jest odpowiednie postrzeganie postanowień. Warto patrzeć na nie poprzez pryzmat działań – nie celu. Przykładowo planując nauczenie się nowego języka obcego, nie koncentrujemy się na „chcę mówić po francusku”, a na małych deklaracjach jak np. „będę oglądać filmy w tym języku”, „będę co wieczór ćwiczyć wymowę”. Pomocnym narzędziem w utrzymaniu postanowień będzie też zwykła kartka z wynotowanymi planami. Powieszona w widocznym miejscu stale przypomina o postanowieniach i zachęca do kontynuacji działań. Na koniec najważniejsze. Postanowienia noworoczne powinny być realnymi planami – nie fantazją. Warto podjąć wyzwania, które są wyrazem rzeczywistych dążeń – możliwych do realizacji.

 

Polacy pożyczą na realizację swoich planów

Nie zawsze jednak sukces i powodzenie tkwi w postawie i wytrwałości. Wiele z postanowień podjętych pierwszego stycznia może napotkać barierę finansową. Badanie wskazuje, że co dziesiąty polski internauta chce wesprzeć realizację swoich planów pożyczką.

Polacy chętnie korzystają z tego typu produktów finansowych w celu realizacji marzeń. Powoli wychodzimy z przeświadczenia, że pożyczka to ostateczność w nagłych przypadkach, takich jak awaria samochodu czy potrzeba pilnego remontu – komentuje Robert Klepner z Saldo.pl. – W kontekście realizowania postanowień czy marzeń taką pożyczkę można postrzegać jako szansę, ale z dawką zdrowego rozsądku. Konsumenci decydujący się na limit pożyczkowy w Saldo.pl mają nieograniczony dostęp online do swojego konta i stale mogą kontrolować swoje finanse – między innymi po to, by postanowienia noworoczne nie przekłuły się w noworoczne problemy ze spłatą.

Pożyczka na realizację postanowień ma jeszcze jeden wymiar – 15 proc. polskich internautów deklaruje działania związane z samorozwojem w 2015 roku. Sfinansowanie pożyczonymi pieniędzmi kursów, szkoleń czy nawet postanowień z innych obszarów to dodatkowa motywacja. Skoro na coś zaciągnęło się kredyt, to przerwanie realizacji będzie zmarnowaniem nie tylko czasu, ale i pieniędzy.

 

Kontakt dla mediów:

Edyta Nowicka

Community Manager

BrainJuice Group

Tel. +48 22 855 61 00

E mail: e.nowicka@brainjuice.pl