Login lub e-mail Hasło   

Ile kosztuje ślub cywilny?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://slubi.pl/blog/ile-kosztuje-slub-c(...)ny/321/
Prawną formą zawarcia związku małżeńskiego w Polsce jest ślub cywilny. Wraz z chwilą jego zawarcia, jest ono uznawane przez wszystkie organy administracyjne oraz urzędy.
Wyświetlenia: 70.453 Zamieszczono 23/01/2015

Jednak ze ślubem, czy to cywilnym, czy kościelnym wiążą się pewne opłaty. W zależności od tego, ile dodatkowych dokumentów jest nam niezbędnych do zawarcia związku małżeńskiego, koszty te są mniejsze lub większe.

Nie oszukując się śmiało można stwierdzić, ze w dzisiejszych czasach ślub cywilny kosztuje najmniej, jeżeli chodzi o opłaty urzędowe. Najmniej kosztowna ceremonia jest wtedy, kiedy państwo młodzi to panna i kawaler, oraz jeżeli oboje są z tego samego miasta, w którym będą brać ślub. W takiej sytuacji opłata jest tylko jedna w wysokości 84 zł. Natomiast jeżeli jedno z narzeczonych pochodzi z innego miasta, niezbędny jest odpis aktu urodzenia tej osoby. W sytuacji kiedy miejsce urodzenia obojga narzeczonych jest inne niż to, w którym chcą się pobrać, wymagane są odpisy aktów urodzenia przyszłej panny młodej i pana młodego. Wydanie odpisu aktu urodzenia to koszt 22 zł.

W sytuacji kiedy związek małżeński chcą zawrzeć osoby stanu wolnego, po przejściach, czyli na przykład wdowa czy rozwódka, niezbędne będą dokumenty stwierdzające brak przeciwwskazań do zawarcia tegoż związku. Dokumentami takimi są między innymi akt zgonu małżonka, za który należy wnieść odpowiednią opłatę. W przypadku skróconego aktu zgonu jest to koszt 22 zł.

Oprócz opłat urzędowych, których pominąć nie możemy, trzeba mieć na uwadze koszty dodatkowe. Jakie to wydatki? Jeżeli chcemy, aby ta wyjątkowa uroczystość umilały dźwięki muzyki, to za taką usługę musimy dodatkowo zapłacić. Jest to koszt rzędu 50 – 150 zł, w zależności od miasta. Kwestią, której nie możemy pominąć są wiązanki ślubne. W tym przypadku ceny są różne, uzależnione głównie od wielkości bukietu i rodzaju kwiatów. Jeżeli wybierzemy do bukietu kwiaty, które są dostępne w danym sezonie, za bukiet ślubnym nie wydamy majątku. Jednak jeżeli nasza wiązanka będzie bardziej wymyślna możemy za nią sporo zapłacić. Ceny wiązanek wahają się w granicach 150 zł do nawet 500 zł.

Do opłat dodatkowych należy również zaliczyć ceremonię ślubu cywilnego poza Urzędem Stanu Cywilnego. W takiej sytuacji koszty samego ślubu nie ulegają zmianie. Kosztem, który należy doliczyć do listy wydatków ślubnych, jest opłata za transport urzędnika, który przyjedzie na wyznaczone miejsce, aby udzielić ślubu.

Podsumowując nie dziwi fakt, że młode pary coraz częściej decydują się na sam ślub cywilny. Koszt takiego ślubu nie jest wysoki, a według prawa dwoje ludzi są uznani za małżeństwo. Jeżeli tego właśnie chcemy i do szczęścia nie potrzebujemy niczego więcej, to czemu nie wziąć tylko ślubu cywilnego?

Podobne artykuły


30
komentarze: 69 | wyświetlenia: 8299
28
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2330
26
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2061
21
komentarze: 5 | wyświetlenia: 48864
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 1871
20
komentarze: 27 | wyświetlenia: 15434
20
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3120
17
komentarze: 38 | wyświetlenia: 5859
94
komentarze: 44 | wyświetlenia: 14545
47
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6077
 
Autor
ArtykułA od 1 marca można też sobie zażyczyć ślubu cywilnego w wybranym przez siebie miesjcu. I taka przyjemność kosztuje 1000zł.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska