Login lub e-mail Hasło   

Richard Dawkins - naukowiec czy spekulant?

Odnoszę się do Richarda Dawkinsa i jego działalności. Mówiąc w skrócie - papieża ateistów. Zacznę przede wszystkim od tego, że metodami naukowymi nie da się...
Wyświetlenia: 1.893 Zamieszczono 28/01/2015

Odnoszę się do Richarda Dawkinsa i jego działalności. Mówiąc w skrócie - papieża ateistów.

Zacznę przede wszystkim od tego, że metodami naukowymi nie da się udowodnić ani istnienia ani nieistnienia Boga. Nauka bada materię i nie potrafi wznieść się swoimi narzędziami ponad czas i przestrzeń. Może jednak stworzyć pracę, która będzie mniej lub bardziej obiektywna, mniej lub bardziej rzetelna. Oczywiście cel takiej pracy będzie inny - obiektywizacja przekonań.

Naukowiec więc, mówiąc o nieistnieniu Boga nie powinien jako argumentu używać tego co niesie ze soba religia, która ze swojej natury jest skrajnie materialistyczna, służy mamonie, swojemu ego, niskim potrzebom swoich wyznawców a nie Bogu i tak na prawdę niewiele przypomina to, co glosili nauczyciele na jakich religie się powołują. Religiom nie zależy także na samodzielności duchowych poszukiwań swoich wiernych - naukowiec ateista nie powinien więc poważnie traktować takiego źródła szerokopojętej wiedzy o Bogu. Bo gdyby twierdził, że Bóg jest jedynie wymysłem, nie powinien w ogóle rozmawiać o ateizmie w kontekście religii. Nawet jeśli Bóg jest według niego tylko ideą, to co prezentują religie daleko od tej idei odbiega. Mógłby wtedy umieścić religijnego boga obok demokracji, komunizmu, które to idee są tak odmienne od założeń. Wydaje się więc, że znalazł sobie po prostu łatwego chłopca do bicia.

Dobrze odwierciedla to pewna opowiastka. " Jak niesie wieść, Diabeł ze swym przyjacielem wybrali się kiedyś na spacer, gdy nagle ujrzeli człowieka, który w zachwycie schylił się, żeby coś podnieść. Co on podniósł? – zapytał przyjaciel. Kawałek Prawdy – odrzekł Diabeł niefrasobliwie. I ty się tym nie przejmujesz? – zdziwił się przyjaciel. Nie, – powiedział Diabeł. – poczekam aż zrobi z tego religię!"

Dawkins nie może być po prostu autorytetem w dziedzinie naukowości, bo to co robi to czysta spekulacja. Gdyby stworzył pracę, ktora mówi o ateizmie bez relacji do religii, mógłby być o wiele bardziej obiektywny. Musiałby przede wszystkim, chociażby na potrzeby swojej pracy przyjąć pewne założenia, nawet jeśli by się z nimi nie zgadzał. Głównie po to aby rozważyć pewne za i przeciw.

Chociażby to, że wszelkie religie według badaczy (polecam Johna Davidsona - prof. Cambridge, także nauk biologicznych http://www.johndavidson.org/ ) wyrosly z nauk oświeconych Mistrzów ( (Jezus, Budda, , Mahomet, Zoroaster, Nanak), którzy byli manifestacją najwyższej mocy, która stworzyła ten świat. Potem, kiedy odeszli do Boga na bazie ich skrzywionych nauk powstały religie, które odstąpiły od czystej duchowości na rzecz materializmu, dogmatów, władzy, rytuałów i innych guseł. Gdyby Dawkins przyjął ten aksjomat nie mógłby tak swobodnie wypowiadać się o Bogu na podstawie religii, choć mógłby być dalej ateistą. Na pewno jednak nie na poziomie 6 jak sam to określa w swojej debacie z anglikańskim arcybiskupem Canterbury - Rowanem Williamsem.
Ta skala Dawkinsa odwierciedla jedynie uczucia a nie obiektywność wewnętrznych przekonań, szerokopojętą wiedzę. Dawkins więc wpada w pułapkę tego, co jest tak charakterystyczne dla religii - w pułapkę uczuć i emocji.

Sposób myślenia Dawkinsa przypomina mi trochę obrońców moralności w Polsce, ludzi, którzy tak psioczą na brak lustracji. Najbardziej zdumiewające jest jednak, że wierzą w to, że każda jedna notatka SB musi być prawdziwa i świadcząca o nikczemności osoby, która widnieje w takim dokumencie. TW to ten zły a SB kryształowo sumienna w swojej działalności. Czy to nie jest prawdziwa grosteska?

Tak samo Dawkins opiera się na tym, co niesie ze sobą zgniła moralność religii i jest to dla niego jeden z argumentów na brak istnienia doskonałego Boga. On wierzy w to, że religia sumiennie i prawdziwie oddaje to czym ten Bóg jest.
To wszystko w pewien sposób śmiesza go jednak jako naukowca - nie na poziomie faktów ale na poziomie logiki, metodologii dochodzenia do wniosków.


Religia gruntuje największy chaos w kwestii zrozumienia Absolutu. Twierdzi, że dusza jak i Wszechświat powstały z niczego, z nicości, z pustki - ex nihilo. Czy Dawkins o tym ateistycznym poglądzie religii aby wie? Ale czym jest pustka? Pustkę utożsamiamy z tym, że coś jest niezamanifestowane ale czy to znaczy, że nic tam nie ma? Naukowcy mówią, że atomy są puste ale szukają cząstki elementarnej, Bozonu Higgsa, który podobno wszystko organizuje. Czy to nie przypomina poszukiwań mistycznego Słowa ("na początku było Słowo" ), Logos, Ducha świętego? Skoro naukowcy szukają tej mocy, która wszystko organizuje to nie można być ona nieświadoma. To chyba proste. Nieświadomość, która kreuje świadomość? Gdyby było inaczej to by oznaczało, że zarówno nauka jak i religie szukają czegoś czego nie ma.

Odnośnie świadomości w kontekście Darwina i ewolucjonizmu Dawkins ma wyrażny problem.

"Przez dużą część spotkania abp Williams słuchał argumentów Dawkinsa, który mówił o ewolucji. - Jestem zachwycony elegancją pana wywodu - powiedział w pewnej chwili. I dodał, że zgadza się z większością tez Darwina. Zauważył jednak, że "Darwin niewiele miał do powiedzenia na temat świadomości". - I to jest jeden z powodów, dla których ostrożnie podchodzę do jego teorii - dodał.

- To, czego nie rozumiem, to, dlaczego arcybiskup nie może zobaczyć niesamowitego piękna idei, że życie powstało z niczego. To taka oszałamiająca, elegancka, piękna rzecz. Dlaczego chcieć ją zmącić czymś tak kłopotliwym jak Bóg - odpowiadał Dawkins. Ale przyznał, że kwestia świadomości jest "bardzo tajemnicza" i na razie pozostaje nierozwiązana. - Niebawem na pewno zostanie wyjaśniona - dodał".

To właśnie pokazuje jak teorie ewolucji ma wiele luk i brakujących ogniw. Właśnie kwestia pochodzenia ludzkiej świadomości. 


 W tym miejscu ze strony mistycyzmu pojawia się pojęcie Uniwersalnego Umysłu,  Demiurga, który mocy Boga, superświadomej, bezkształtnej energii nadaje kształty idei,archetypów, które mogą zamanifestować się w widzialnym, materialnym świecie. Czym może być ten Demiurg? Najlepiej można poznać go po naturze tego świata, który jest dwoisty. W tym świecie panuje smutek i radość, dzień i noc, miłość i nienawiść - wszędzie jednak dominuje brak pełni, bo moc zwana Uniwersalnym Umysłem dzieli cząstkę Boga na dwa. Dlatego ten świat nie jest ani dobry ani zły - jest dualny.

Dlaczego więc religia wmawia ludziom, że przyczyna wszelkiego zła tkwi w złym do szpiku kości Szatanie, skoro nikt go nigdy nie widział a to co przedstawia ten świat skłania nas do zupełnie innych wniosków? Czy ktoś zna całkowicie złego albo całkowicie dobrego człowieka? Czy ktoś widział idealnie biały albo idealnie czarny kolor? Czy nie jest tak, że te cechy widać dopiero na tle czegoś innego, jaśniejszego bądź ciemniejszego? Zło na tle dobra a dobro na tle zła? Czy więc ktokolwiek widział metafizyczne zło czy dobro, którymi tak straszy i zachęca religia?

Skąd więc bierze się zło jeśli nie z bajkowego Szatana, którym tak straszy nas religia? Zło to nasze ludzkie ego. to nasz umysł, nasza chciwośc, egoizm.

Zło bierze się z zagubienia człowieka w świecie materii, zło bierze się z ludzkiego umysłu pełnego egoizmu, pożądliwości, pragnień materialnych.

Umysł jest czymś w rodzaju programu (jak Windows), jest metafizycznym software,  kopią duszy - świadomości a na wyższym poziomie jest częścią Uniwersalnego Umysłu - dusza za to jest kroplą z Oceanu Boga, Uniwersalnej świadomosci. To są dwie opozycje w nas które nieustannie się ścierają. Dusza posiada umiejętność duchowej, czystej, nieskalanej, doskonalej miłości. W umyśle to uczucie objawia się jako pożadanie ciała oraz przywiązanie. Dusza posiada mądrość - w umyśle ta mądrość spada do poziomu intelektu który jest niczym innym jak wiedzą przepuszczoną przez filtr naszego ego, naszych osobistych preferencji. Świadomość, która jest cechą duszy w umyśle objawia się jako uwaga czyli zauważanie zewnętrznego świata. Wola - cecha duszy w umyśle objawia się jako pragnienie.

Dusza ciągnie nas do wewnątrz, do Boga, do harmonii, do miłości, równowagi. Umysł za to ciągnie nas nieustannie poprzez swoją aktywność do świata zewnętrznego, do świata materii, iiuzji, mayi a nie ducha. To umysł jest przyczyną zła na świecie, tego że jedni ludzie występują przeciw drugim, wtedy kiedy różne chore rządze osiągną swoje apogeum. To umysł zrodził wszelkie religie bo z racji swojej dążności do zewnątrz- praktyki wewnętrzne np. medytację zamienił na zewnętrzne ceremonie i rytuały. To umysł jest szatanem, umysł ukierunkowany jest na materię. Dlatego religia służy szatanowi choć oczywiście szatan czyli Umysł nie jest żadnym przeciwnikiem Boga. Po prostu umysłem musi rądzić świadomość - dusza a nie umysł świadomością. Wtedy będziemy mogli żyć w harmonii i radości. W innym wypadku będziemy niewolnikami umysłu i zmysłów, niewolnikami pragnień materialnych. 

Metafizyczne zło, ogień i siarka, kotły? Richard Dawkins w ten sposób bardzo łatwo może obalać tezy religii i twierdzić, że Boga jakiego przedstawiają religie tak na prawdę nie ma. I prawdopodobnie będzie miał w tym względzie rację (bo czy ktoś prawdziwie wierzący w Boga przyjmuje, że jest on Bogiem jakiejkolwiek religii, które gruntują jedynie podziały i nienawiść? ), co nie wyklucza wcale istnienia Absolutu. Czy to jednak jest nauka czy może już nauka w stylu pop? (powtarzając po pewnym profesorze).

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1205
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1016
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1085
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 760
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 741
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1892
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 581
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1038
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 546
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 550
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 895
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 673
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Geniusz- szok. Skromny Polak obalił wielkość uznanego w świecie profesora nauk biologicznych, ewolucjonistę cytowanego na największych uniwersytetach świata. Autor miesza pojęcia, wprowadza własne przemyślenia jako pewniki logicznego rozumowania, odcina się od skompromitowanych dogmatów religijnych wprowadzając pojęcie absolutu bez ani jednego dowodu na jego istnienie, a jednocześnie podpiera się ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski:
Rozumiem, ze Ci "oczy wiedna" od czytania rewelacyjnych przemyslem forumowicza "kamil30". Docen, prosze wspaniala robote jaka wypisywaniem podobnych jemu tylko zrozumialych transcendentnych sofistycznych monologow robi on dla sprawy swieckiego humanizmu. Czlowiek za nic nie jest w stanie zrozumiec prostej i uczciwej naukowej zasady, ze ciężar udowodnienia kazdej tezy s ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Dziękuję za życzliwość. Nie silę się na intelektualne wywody - piszę prosto co podpowiada mi intuicja. To narzędzie jest znacznie lepsze niż sam, zawodny intelekt. Oczywiście jest dowód na to, że istnieje coś ponad czasem i przestrzenią bo sam czas jest iluzją naszego umysłu. Czas jest refleksją zmian jaką rejestrujemy. Gdyby więc istniał jedynie czas i przestrzeń bylibyśmy bezmy ...  wyświetl więcej

@kamil30:
Wybacz Kamilu, mimo sporych checi i wysilku moj umysl nie jest w stanie podazac za "podszeptami twojej intuicji"...
Nie wsiadlbym do samolotu, ktorego zaloga/obsluga naziemna polega na intuicji... to samo dotyczy chirurgow, rozbrajaczy niewybuchow/niewypalow, instuktorow spadochronowych i wielu innych zawodow... i sfer ludzkiej dzialalnosci.
Filozofow (nawet tych nie ...  wyświetl więcej

@kamil30:
Brawo, Kamilu! Art jest przedni. Ja podążam za Twoimi myślami. I podoba mi się, że zdajesz się bardziej na intuicję niż szalenie zawodny "rozumek" :). W dodatku cenie odwagę głoszenia niepopularnego, niezrozumiałego dla wielu.
CYT.: "Ego mówi "Gdy wszystko się ułoży wówczas poczuję spokój. Duch (świadomość) mówi : Znajdź swój spokój i wszystko się ułoży". Niestety ludzie pr ...  wyświetl więcej

Niczego nie obaliłem bo nie taki był mój cel. Napisałem jedynie, że łatwo obalać idiotyczne dogmaty religijne bez wnikania czym jest ponadreligijna duchowość np. buddyzm czy mistycyzm. Polecam Johna Dawidsona aby poznać temat - dopiero wtedy możesz krytykować. Dla Dawkinsa są to dowody na brak istnienia Boga.I to go ośmiesza. Np. powołuje się na obraz starotestamentowego Boga okrutnika. Pełna zgod ...  wyświetl więcej

@kamil30:
I znów - wyraziłeś i moje zdanie. Dziękuję!

@Janusz Dąbrowski: Dziękuję za miłe słowa. Dopiero zaczynam swoją pisaninę i z pewnością bardzo daleko mi do doskonałości. A z moimi poglądami przecież nie trzeba się zgadzać. Pozdrawiam serdecznie, Kamil

@kamil30:
Nikt nie jest doskonały - dopiero mamy dochodzić do tego stanu. Troszkę czasu to zabierze... :)
A poglądy można mieć takie czy owakie na wiele spraw. Grunt, żeby o tym rozmawiać, a nie wrzeszczeć, spierać się, a nie kłócić, walczyć na argumenty, a nie na topory czy sztachety.
Najlepszego! :)

@Janusz Dąbrowski: Masz rację - dialog to podstawa. Zawsze byłem zdania, że każdy od każdego wiele może się nauczyć, każdy może dać drugiemu człowiekowi oprócz życzliwości jakąś ciekawą inspirację, ideę. Jeden jest lepszy w tym, drugi w tamtym. I o to chodzi. Najlepszego!:-)

  nse,  03/02/2015

@kamil30: W układzie otwartym szala miedzy istnieniem , a nieistnieniem z samego założenia przechyla się na istnienie; zaś dogmatyczne stwierdzenie nieistnienia świadczy o próbie badania układu otwartego przez układ zamknięty :D

Można się spierać i przerzucać tytułami, których nigdy nie przeczytamy ( lub może przeczytamy i wyciągniemy inne wnioski-dla równowagi polecam Tabula Rasa Pinker"a),ale bardzo łatwo tworzyć nieweryfikowalne teorie i zarzucać spekulanctwo ludziom nauki, którzy aby obalić te spekulacje muszą zgłębić hektary wiedzy ( bardzo nieuczciwe są te twoje zarzuty wobec takiego umysłu) Przypomnę tylko co Dawki ...  wyświetl więcej

Minusa nie postawiłem- zamieniam na zielono( zero). Dobrze by było gdyby oceny były jawne (do administracji) chciałbym aby osoba którą minusuję wiedziała, że to ja to zrobiłem .

  kamil30,  29/01/2015

@Krzysztof Mrozowski: Chcę podkreścić jedno - ja nie neguję ogromnej wiedzy Dawkinsa w dziedzinie biologii i nie neguję tego. że bardzo trafnie punktuje absurdy religii. Jednak byłby wielkim naukowcem gdyby z większą pokorą podchodził do tego co nam nieznane. Wiedza na temat tego co nazywamy Bogiem istnieje - posiadają ją ludzie rozwijajacy się duchowo. Nie da się tej wiedzy przedstawić innym bo t ...  wyświetl więcej

Po prostu uważam, że uczciwą postawą każdego naukowca jest powiedzieć "nie wiem", przyjąć postawę agnostyka. U Dawkinsa mi tego brakuje. Problem polega na tym, że intelekt nigdy nie wykroczy poza czas i przestrzeń bo jego zasięg sięga do granic umysłu. Narzędziem do poznania czym jest Bóg czyli Uniwersalna świadomość jest medytacja, która pozwala dostroić naszą świadomość do wyższych wibracji. Moż ...  wyświetl więcej

@kamil30: Może za mało wiesz o Dawkinsie- zawsze powtarzał, że mylić się w nauce jest rzeczą normalną, ale trwanie przy pomyłkach wbrew faktom jest dyletanctwem - w swojej karierze naukowej kilkakrotnie weryfikował swoje poglądy, które mógł zmienić pod wpływem rzetelnych danych. Dywagowanie na temat nieweryfikowalnych bytów jest dla naukowca niepoważne. On nie może być agnostykiem wobec absolutu t ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski: Oczywiście nie masz racji - każdy uczciwie myślący człowiek musi być agnostykiem. Musi mówić "nie wiem" tam gdzie jego wiedza jest niewystarczająca i niepełna.

@kamil30: Dlaczego oczywiście? czy jesteś agnostykiem do każdej wymyślonej przez drugą osobę bredni? Czy powiesz nie wiem kiedy Ci powiem, że istnieją krasnoludki? Agnostycyzm ze swoim nie ma dowodów, że coś istnieje czy nie ma dowodów że coś nie istnieje jest sprzeczne z logiką. Nie można dać dowodu na nieistnienie jakiegoś bytu. Sam brak dowodów na istnienie czegokolwiek jest podstawą na do tego by twierdzić, że to coś nie istnieje. Nie masz dowodów -to tego nie ma, koniec kropka.

@Krzysztof Mrozowski: To co piszesz jest nielogiczne:-) Na prawdę...Na istnienie cywilizacji istot myślących gdzieś poza ziemią też nie mamy żadnych dowodów. Ale czy to znaczy, że w całym Wszechświecie istniejmy tylko my, dumni ludzie, Ziemianie? Twierdzenie, że odwieczne pytanie ludzkości "skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, po co, dlaczego, czy istnieje coś ponad czasem i przestrze ...  wyświetl więcej

@kamil30:

Tak, TAK i jeszcze raz TAK!
Twoje komentarze - to dla mnie perełki.
I kto Ci wstawia i za co "czerwońce"? Jedynie dlatego, że masz inne zdanie? W dodatku wyrażone piękną polszczyzną i bardzo logicznie. Jeśli sam wstawiam komuś minus (czasem nie wytrzymuję...) - to nie za poglądy, ale za język, za sposób wyrażania się i traktowania adwersarza.

"Kamery satelitów meteorologicznych transmitują fotografie Ziemi, które pozwalają w skali globalnej zobaczyć kształtowanie się pogody, czego nie da się zrobić z powierzchni planety, ani nawet z samolotu. Na podobnej zasadzie nauki mistyków, czyli ludzi doświadczonych duchowo, których można nazwać “duchowymi uczonymi”, przekazują nam wiedzę o wyższych poziomach świadomości.

Lecz może paść p

...  wyświetl więcej

@kamil30: Przedstawiłem swoją ocenę Twojego artykułu, nie podobała mi się Twoja lekka ocena światowej sławy naukowca i tyle. Nie wypowiem się na temat mistycyzmu bo najzwyczajniej się na tym nie znam ( ale Dawkins pewnie ma na ten temat wiedzę). Umysł jest produktem mózgu i cały czas trwają nad nim badania. Te dane, którymi już dziś dysponujemy każą nam sądzić, że wiele procesów które tworzą nasze ...  wyświetl więcej

  kamil30,  29/01/2015

Dziękuję - poczytam. Mojemu artykułowi z pewnością daleko do doskonałości. Chciałem w nim jedynie ukazać, że Dawkins neguje Boga obalajac durne dogmaty religiii. A to przecie jest dziecinnie łatwe. On nie powinien się w ogole zniżać do tego poziomu bo żaden poważny naukowiec tego nie robi. Miejsce religii katolickiej jest w średniowieczu -odnoszenie się do niej w XXI w. jest spoźnione. Dlaczego Da ...  wyświetl więcej

@kamil30: Nie bardzo jest to takie łatwe, proszę zobaczyć jaki jest stopień"ureligijnienia "w USA, a nasza Polska to już hit na miarę świata. Jeżeli naukowcy nie zabiorą głosu to przepadliśmy. "Zwierzęta ten żywioł mają nieaktywny"-dlaczego i kto to stwierdził za pomocą jakich metod?

  kamil30,  29/01/2015

@Krzysztof Mrozowski: Za pomocą znajomości ludzkiego umysłu, którego dzialanie mistycy czy jogini znają od wieków.

@kamil30: Frazesy, wiedza,której nie można wykorzystać w sposób praktyczny jest żadną wiedzą. Skąd mistycy wiedzą jaki jest umysł zwierząt i na czym opierają swój osąd o nieaktywności . Delfiny np porozumiewają się między sobą i nawet mają imiona by wiedzieć z kim"rozmawiają". Nie zbadaliśmy dokładnie rozumu zwierząt, więc skąd ta pewność wyższości nad nimi. Dobranoc.

  kamil30,  30/01/2015

@Krzysztof Mrozowski: Skąd wiesz, że nie można wykorzystać w praktyczny sposób? Medytowałeś kiedyś skupiajac swoją uwagę np. na punkcie między brwiami? Polecam - człowiek odzyskuje spokój, harmonię i radość. Zaczyna czuć kontakt ze swoją wyższą tożsamością. Co do delfinów to jest to wspaniały gatunek zwierząt - na pewno o większych zdolnościach niż inne. Nigdzie też nie napisałem, że zwierzęta są ...  wyświetl więcej

@kamil30: Takie wykorzystanie jest żadnym. W podobny sposób można wykorzystywać marzenia. Dla mnie praktyczny sposób to np gabinet lekarski,w którym mistyk leczy mnie ze wszystkiego.Oczywiście, że mistycy wykorzystują to dla własnych celów i to w pewnym sensie jest praktyczne (dla mistyków). Co do ekologii-pełna zgoda powinniśmy szanować nasze środowisko bez względu na to jak to nazywamy. Odbiegli ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski: Duchowa praktyka czyli medytacja leczy na poziomie umysłu oraz dostraja naszą świadomość do Uniwersalnej świadomości czyli do Boga. I jest jak najbardziej praktyczna bo czyni nas ludźmi bardziej radosnymi, spokojnymi, opanowanymi, przyjaznymi dla drugiego człowieka, wolnymi, bardziej kulturalnymi, grzecznymi. Czyli z miejsca człowiek staje się lepszym synem, sąsiadem, rodakie ...  wyświetl więcej

  oculus,  30/01/2015

Nauka i wiara, tego szukałeś..? Proszę bardzo... https://www.youtube.com/watch?(...)ailpage

@oculus:
Ludzi wierzacy w byty nadprzyrodzone sa czesto przekonani, ze my - ludzie takowa wiara niezinfekowani - nie potrafimy odroznic dobra od zla , pozbawieni jestesmy uczyc, emocji, wrazliwosci, wyobrazni ...

  kamil30,  30/01/2015

@youngcontrarian: Ja tak twierdzę? Chyba nawiedzony ksiądz Oko :-)

@kamil30: Tego mi cwaniaczku nie wyjaśnisz ale to pokrywa sie z tym co mówisz... https://www.youtube.com/watch?(...)ailpage

@oculus: Czemu cwaniaczku?:-) Możesz jaśniej, z czym się pokrywa? Na wielu tematach zwyczajnie się nie znam więc nie będę się wypowiadał. A filmik obejrzę jutro - dzięki.

@kamil30: I nie będziesz żałował...:)

Czy religie nie odzwierciedlają istnienia Boga. Jeżeli Bóg istniej i jeśli wysłał swoich przedstawicieli a jest ot co jest, to... wychodzi, że Bóg nie istnieje, bo jakoś pchałby swój projekt by jednak zaistniał. Przysłowiowy piorun z czystego nieba w odpowiednim miejscu.
Co się tyczy bogów Greckich, Rzymskich, to wiemy już, że nie istnieją.
To udowadniając, że taki prorok był tylko c ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: "Czy religie nie odzwierciedlają istnienia Boga. Jeżeli Bóg istnieje i jeśli wysłał swoich przedstawicieli a jest ot co jest, to... wychodzi, że Bóg nie istnieje, bo jakoś pchałby swój projekt by jednak zaistniał." Mogę się wypowiadać na podstawie mistycyzmu czyli wiary na której opieram swoje życie. Tacy Mistrzowie jak Jezus, Budda czy Mahomet nie przychodzili po to aby zakład ...  wyświetl więcej

@kamil30: Kiedy dzięki medytacjom osiągasz stany ( nie wiem jakie) to tak naprawdę otrzymujesz to o co chodzi w twoim życiu- czyli jesteś spełniony. Znasz tajemnicę "drugiej strony"- to właściwie czego oczekujesz od innych ludzi?

@kamil30:
Porównanie z ciemnością jest trafne, nawet gdy chodzi o wnętrze człowieka. I faktycznie najczęściej nie ma tam tam tylko bieli, czy samej czerni, choć są wyjątki i skrajności.
A jeżeli Ci ludzie: Jezus, Mahomet... głosili to co czuli, to nie reprezentowali Boga, a siebie i swój punkt widzenia.
Przypominam sobie słowa księdza. Miał biblię i smutny powiedział coś takie ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Dziwnie Mahomet, Jezus czy Budda mówili o tym samym:-) Jezus w Kazaniu na Górze powiedział aby wyzbyć się swojego ego. Budda nauczał tego samego, dżihad w mistycznym wymiarze islamu - sufizmie znaczy także to samo - walka z wrogiem wewnętrznym czyli z własnym ego i jego słabościami. Niestety duchowieństwo islamu przemieniło te nauki a dżihad zamieniło na wojnę zewnętrzną, z nie ...  wyświetl więcej

Do poznania tajemnicy "drugiej strony" mi daleko. Dzielę się jedynie wiedzą którą uwazam za wartościową. Wszyscy jedziemy dokładnie na tym samy wózku. Dlatego warto rozmawiać, ubogacać się wzajemnie. Każdy może medytować i każdy może się przybliżać do poznawania czegoś więcej niż świat zewnętrzny. Oczekiwań specjalnych nie mam :-)

@kamil30: Szkoda :( liczyłem na informacje, ale widzę, że twój absolut jest równie tajemniczy jak wszystkie inne bóstwa, które okupują umysły ludzi na całym świecie. No dobra, ale pewnie mistycy potrafią przekazać jakieś informacje oprócz oczywiście takich uniwersaliów jak miłość, poszukiwanie siebie, ubogacanie ducha. Ciekawi mnie struktura pozaczasowa, metody egzystencji, kategorie, hierarchie, ...  wyświetl więcej

Hmm - mogę podesłać Ci link do darmowej literatury mistycznej bo temat jest bardzo obszerny. Polecam rozpocząć od Duchowego elementarza. Następnie "Umierać aby żyć" czy "Naukę o duszy".

http://chomikuj.pl/irish23

Medytacja jest źródłem duchowej wiedzy, samowiedzy i nie da się jej przekazać słowami - trzeba jej doświadczyć.

Jeśli chce

...  wyświetl więcej

@kamil30: Ok, jak to wszystko osiągnę- to czy dowiem się czegoś o świecie z którego są te zalecenia. Czy są ludzie ( mistycy), którzy mogą opisać świat pozazmysłowy. Pewnie spotkałeś się z takimi informacjami, cokolwiek o tamtym świecie.

Wszystko znajdziesz w książkach do których podałem Ci linki. Tylko za pomocą medytacji możemy dostroić swoją świadomość do Uniwersalnej świadomości zwanej Bogiem. Mózg jest jak radioodbiornik - tylko kiedy oczyścimy się z przywiązań do świata materii, z egoizmu, pychy, nienawiści i innych brzydkich uczuć - będziemy mogli otworzyć swój umysł na te kanały poznania, na te wyższe duchowe prawdy. Innej ...  wyświetl więcej

@kamil30: No to ja przepadłem, niestety posiadam wszystkie cechy brzydkie ( jako typowy człowiek ) Mój materializm nie pozwoli wyzwolić się z tego świata- trudno skończę jak większość ateistów na tym świecie- powrócę tam gdzie byłem przed narodzinami do nicości :) miłych medytacji sennych życzę- dobranoc

Hehe - nie martw się, ja też posiadam mnóstwo brzydkich cech. Nie chodzi o to aby wyzbywać się materializmu ale aby zrównoważyć go z duchowością - do tego służy medytacja. Spróbuj:-) A nicość Ci nie grozi - nią straszą jedynie katoliccy "duszpastrerze". Dobranoc

Wypowiedzi pod artykułem są wartościowe. Pokazują sprawę z różnej strony i wychodzi że jest taka sama, choć każdy opisuje ją inaczej. Kiedyś wierzyłem, to wiem jak to jest i jak człowiek jest spokojny duchowo. Dziś raczej wątpię, patrząc na świat, ale nie twierdzę, że Bóg nie istnieje.

  Darwolf  (www),  02/02/2015

Po treści artykułu zastanawiam się, czy autor powyższego artykułu zna Dawkinsa jedynie z cytowanych filmów, i ewentualnie, "Boga urojonego"? I chociaż z większością prezentowanych tam poglądów Dawkinsa się zgadzam, to jednak bez porównania bardziej cenię go jako profesjonalnego biologa, niż "filozofa-amatora". Dlatego też preferuję takie pozycje z jego dorobku, jak "Ślepy zegarmistrz", czy "Fenoty ...  wyświetl więcej

@Darwolf: Przeczytaj proszę jeszcze raz mój tekst - moja krytyka Dawkinsa odnosiła się głównie do jego sposobu rozumowania - kiedy obala absurdy religii i twierdzi, że to dowód na nieistnienie Boga. Słyszałem takie jego wypowiedzi więc ich sobie nie wymyślam.Nie krytykowałem Dawkinsa jako biologa - nie neguję jego ogromnej wiedzy. Wytknąłem jedynie pewne nieścisłości w jego myśleniu, które prezent ...  wyświetl więcej

@kamil30: Przeczytaj jeszcze raz swoją wypowiedź nie "negujesz" nie "krytykujesz " ale za chwilę dodajesz :Dlatego już na podstawie tego jednego faktu mam prawo krytykować Dawkinsa jako ewolucjonistę. Nie myliłem się jesteś geniuszem. Wielki Dawkins nie zna odpowiedzi, więc jest spekulantem. Dawkins wielokrotnie powtarzał, że wielu aspektów ewolucji jeszcze nie zna jak choćby to co spowodowało pow ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski: Nie muszę czytać bo wiem co piszę - to Ty czytasz nieuważnie. Napisałem, że nie krytykuję Dawkinsa jaki BIOLOGA ale jako ewolucjonistę jak najbardziej. Szkoda, że nie rozumiesz tak fundamentalnych rzeczy jak pojęcie świadomości. Ja się po prostu przeciwstwiam wmawianiu ludziom, że ewolucja jest faktem naukowym. Jest teorią, która jest na rózne sposoby urealniania, jako przeci ...  wyświetl więcej

  Darwolf  (www),  03/02/2015

@kamil30: Mamy więc dwie alternatywne hipotezy -
Umysł jest funkcją:
1) wysoko rozwiniętego mózgu;
2) niematerialnego bytu, być może zdolnego istnieć po śmierci fizycznego ciała.
Hipoteza 2) wymaga istnienia takiego bytu, niezależnego od ciała. Zapewne nazywasz go "duszą", lub - o, zgrozo? - "energią" (pojęcie, skądinąd ściśle zdefiniowane w fizyce i mające się nijak do ...  wyświetl więcej

  Darwolf  (www),  03/02/2015

Warto jescze dodać, że naukowiec, zawsze przyzna, że czegoś nie wie, jeśli nie ma na wystarczających dowodów na potwierdzenie jakiejś tezy. Dawkins tak właśnie postąpił, co go nie tylko nie dyskredytuje, ale wręcz przeciwnie. Natomiast wyznawca, mistyk czy inny głosiciel "prawdy objawionej" zazwyczaj nigdy tego nie przyzna...

@Darwolf:
Potwierdzeniem twojej tezy jest nie kto inny a wlasnie sam Dawkins.
Swego czasu zainicjowal on w Wlk Brytanii akcje promowania ruchu racjonalistycznego nastepujacym plakatem:
"Prawdopodobnie bóg nie istnieje, więc przestań się martwić i ciesz się życiem” (R. Dawkins)
Czy w ramach gimnastyki umyslowej... i w imie zdrowego, tworczego poczucia humoru mozesz sobie ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Prawdopodobnie bóg nie istnieje, istniejesz tylko ty i wszystko ci się śni. Nie martw się więc niczym, ani tym, ani tamtym, bo to i tak nie ma żadnego znaczenia. Baw się fajnie i używaj życia, bo ta bajka skończy się z chwilą, kiedy się przebudzisz i zdasz sobie sprawę, że jesteś tylko ty i tylko Ty. Jak się przebudzisz, to wszystko wyda ci się piękne i na swoim miejscu a Ty pójdziesz do swego domu, którego nigdy nie opuszczałeś i zrobisz sobie smaczną kawę....

@oculus:
Zima 1995 roku mialem podobny sen w okolicach okrazonego przez religijnych entuzjastow spod znaku krzyza (prawoslawnego) Sarajeva... Spalem smacznie w jednej z dostawczych ciezarowek... obudzil mnie wybuch bomby ...

  Remter,  03/02/2015

@oculus: Jest to tylko fajne bajeczne znieczulenie bólu jakie życie na nas odciska... podobnie czynią wszystkie religie - wysyłając po szczęście w zaświaty... a nam wszystkim brakuje jednej takiej co zowie się - Mądrością.

  gluptak,  03/02/2015

@Remter:

Nie ma mądrości - bo ta jest ludzka, więc ludzką mądrość wymyśla ...
Nie ma złości - bo ta, tylko ludzkim relacjom przystoi
Nie ma dobra - bo ta jedynie życie w realu knoci ... nadzieją na lepsze JUTRO

Znalazłaś takie?

Jest ...
kosmos, w którym żyją ludzie i opinie o nim wyrażają, językiem stworzonym w ludzkiej głowie. Nikt nie zauważył - bo ni

...  wyświetl więcej

  Remter,  03/02/2015

@gluptak: Lecz wszystkim co rzeczywistość ludzką może powalić jest neutralność (mądrość) ... w obserwacji się przejawiająca... która klepki w mózgu też potrafi otwierać i się w nie wlewać...

@kamil30: Ewolucja jest faktem z tysiącami dowodów- wystarczy zapoznać się z jakąkolwiek książką, która jej dotyczy. Spektrum opracowań jest tak szeroki, że możesz wybrać pozycje od popularnych aż po naukowe- tylko musisz chcieć. Naukowcy mogą skanować ludzkie mózgi w czasie kiedy odczuwamy ból lub przyjemność , pozwala im to na śledzenie jak hormony takie jak oksytocyna ( wspiera współczucie i tr ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski: Za jakiś czas napiszę artykul na temat umysłu. Ja nie neguję wpływu hormonów. Jednak hormony to nie wszystko. Coś inicjuje hormony i jest to system energii subtelnych czyli centra energetyczne zwane czakrami oraz kanały zwane meridianami. Nie jesteśmy tylko materią ale także energią. Nie neguję też, że w czasie medytacji uwalniaja się pewne hormony np. melatonina czy nawet po ...  wyświetl więcej

@kamil30: Mózg jest czymś w rodzaju odbiornika kwantowej rzeczywistości, jednak w mózgu nie znajduje się oprogramowanie - ono jest poza nim. Jest zawarte w tajemniczym sposobie odziaływania na siebie atomów Przykłady- dowody, proszę na powyższe twierdzenie. A co do faktu ewolucji- no cóż skoro nie chcesz przyjąć, że bez niej nic w przyrodzie nie miałoby sensu, to trudno, ja nie zamierzam udowadnia ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski: Sam nie podałeś żadnych dowodów a oczekujesz ich ode mnie. Sam wiesz więcej niż jesteś w stanie wiedzieć bo opierasz się na demagogii ewolucjonistów - czyżbyś sam robił badania i eksperymenty i potwierdził to co oni twierdzą? Czy może im ufasz i wierzysz na słowo bo ich teorie przystemplowane są autorytetem nauki, która przecież jest nie do ruszenia, bo zostanie się posądzony ...  wyświetl więcej

@kamil30: Kamilu, to moja ostatnia wypowiedź w tym temacie, nie zdołam Cię przekonać-zadajesz pytania i twierdzisz, że nie ma na nie odpowiedzi, a odpowiedzi są na wszystkich uczelniach świata , które wg Ciebie wpajają ludziom ciemnotę. Zgadzam się, że ewolucja ma tak wiele złożonych aspektów z tak wielu dziedzin nauki że przeciętnemu człowiekowi trudno to ogarnąć, ale wystarczy przyswoić sobie ch ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski: Dlaczego Bóg miał popełnić błąd? Gdzie on niby tkwi?

KONEKSJONIZM

  lewi,  12/02/2015

,,W każdym z nas jest to połączenie - jednak mało kto kieruje swoją uwagę do wewnątrz bo tam jak mówił Jezus powinniśmy szukać tego, którego nazywamy Bogiem.''

Nie jest tak do końca, Jezus wyraźnie powiedział w jaki sposób powinniśmy budować wiarę w Boga. Mówił o nabywaniu wiedzy , nie oddawaniu się medytacji i szukaniu Boga w naszym wnętrzu. Oto jego słowa: To znaczy życie wieczne: ich po

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska