JustPaste.it

Ślub kościelny i wesele za granicą – ciekawostki i formalności.

Młode pary coraz częściej decydują się na ślub poza granicami kraju, w którym mieszkają.

Młode pary coraz częściej decydują się na ślub poza granicami kraju, w którym mieszkają.

 

4404507c4da65ec97291413947e54a78.jpg

I tak z organizacją ślubu cywilnego nie ma większych problemów i jest to kwestia mało skomplikowana. Natomiast chęć pobrania się w kościele, w innym kraju, jest bardziej skomplikowane logistycznie niż aranżacja uroczystości w Polsce. Ale czy jest możliwa? Otóż tak, a dowodem na to są tysiące par, które taki ślub zawarły. Ponadto decydując się na ślub za granicą mamy możliwość połączenia go z podróżą poślubną, co zdecydowanie przemawia za plus.

Zanim jednak zaczniemy się pakować i szykować do wyjazdu, musimy poświęcić trochę czasu na załatwienie wszystkich formalności. Większa część formalności, które należy załatwić chcąc wstąpić w związek małżeński w kościele i to za granicą, w zasadzie nie różni się wiele od tych, które należy dopełnić biorąc ślub w Polsce w innej parafii niż rodzima, do której należymy.

Najprostszym rozwiązaniem, niestwarzającym zbyt dużo problemów, byłoby zawarcie związku małżeńskiego w polskim kościele za granicą. Odchodzą nam wtedy koszty tłumaczenia dokumentów, a i uroczystość odprawiona będzie w naszym ojczystym języku.

Dużo bardziej skomplikowane są formalności związane ze ślubem konkordatowym za granicą. W poszczególnych krajach różnią się od siebie i wynikają z miejscowych regulacji prawnych. Szczegółowych informacji zasięgnąć można w ambasadzie danego kraju, lecz zdecydowanie łatwiej jest zorganizować wyłącznie ślub cywilny lub kościelny.

Formalności ślubów kościelnych.

Ślub rzymsko-katolicki.

Do ślubu rzymsko-katolickiego za granicą przygotowujemy się tak, jak do ślubu kościelnego w Polsce. Musimy zgłosić się do proboszcza, który wyrazi zgodę na ślub poza parafią, do której należymy i w tym celu wystawi nam tak zwaną licencję, ze wskazaniem miejsca, w którym ma odbyć się ślub. Bez względu na to, gdzie odbędzie się uroczystość, musimy odbyć dwukrotną spowiedź, uczęszczać na kurs przedmałżeński i spotkania w poradni przedmałżeńskiej. Nie ominie nas również obowiązek „dawania” na zapowiedzi. Załatwienie wszystkich tych formalności zajmie nam około 3 miesięcy. Dobrze abyśmy byli zorientowani, na jak długo przed ślubem należy przesłać niezbędne dokumenty, aby doszły na czas. Zazwyczaj jest to od czterech do dwunastu tygodni przed zaplanowaną uroczystością. Najbardziej bezproblemową formą załatwienia wszystkich procedur jest kontakt z MSZ-tem, który skieruje nas bezpośrednio do polskiego księdza za granicą. Pamiętajmy, że wybierając kraj, w którym chcemy zawrzeć ślub rzymsko-katolicki, katolicyzm powinien być uznawaną religią.

Ślub prawosławny.

Do ślubu prawosławnego, kiedy jedna osoba jest prawosławna, ale obie ochrzczone niezbędna są spotkania z księdzem – nie mamy w tej sytuacji obowiązku uczestniczenia w naukach przedmałżeńskich. W cerkwi należy złożyć stosowne dokumenty, takie jak: świadectwo chrztu świętego oraz zaświadczenie w formie pisemnej, iż nie ma żadnych przeciwwskazań, aby małżeństwo mogło zostać zawarte. Ważną kwestią jest fakt, że świadkowie na ślubie prawosławnym, również powinni być wyznania prawosławnego.

Ślub protestancki.

Przed tym ślubem musimy udać się na rozmowy z pastorem, czyli podobnie jak w prawosławiu nie ma obowiązku uczęszczania na nauki przedmałżeńskie. Najważniejszym dokumentem, jaki jest niezbędny do zawarcia ślubu protestanckiego jest zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, stwierdzające brak przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Ponadto potrzebny jest akt chrztu świętego.

Wesele za granicą.

Decyzja podjęta – ślub będzie za granicą! A co z weselem? Przyjęcie również można zorganizować w ciepłych krajach. Oczywiście planując kameralną uroczystość w gronie kilku osób, koszty nie będą wysokie. Ważne, aby za planowanie zabrać się odpowiednio wcześniej, tak żeby nic nie kolidowało z wybraną datą. Odczuwając strach, że coś pójdzie nie tak, zawsze można wynająć firmę, która zawodowo specjalizuje się w kompleksowej organizacji zarówno ślubów (również kościelnych), jak i wesel poza granicami naszego kraju.

 

Źródło: http://slubi.pl/blog/slub-koscielny-i-wesele-za-granica-ciekawostki-i-formalnosci/325/