JustPaste.it

Najczęstsze pytania i skuteczne odpowiedzi – rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym masz okazję do przedstawienia swojej kandydatury przyszłemu pracodawcy. O tym czy otrzymasz pracę decydujesz przede wszystkim Ty!

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym masz okazję do przedstawienia swojej kandydatury przyszłemu pracodawcy. O tym czy otrzymasz pracę decydujesz przede wszystkim Ty!

 

handshake-communication-284089-m_small.jpg

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym masz okazję do przedstawienia swojej kandydatury przyszłemu pracodawcy. O tym czy otrzymasz pracę decydujesz przede wszystkim Ty! W tym celu musisz zrobić wszystko, aby zaprezentować się, jako idealny kandydat, któremu nie można odmówić danej posady. Prawdą jest, że najważniejszymi aspektami jest doświadczenie i kompetencje. Jednak odpowiednia prezencja podczas rozmowy kwalifikacyjnej pomoże Ci sprawić pozytywne wrażenie na pracodawcy nawet jeśli nie spełniasz do końca wszystkich wymagań.

W tym celu warto zastanowić się, jakie pytania możesz usłyszeć podczas rozmowy i od razu przygotować sobie właściwe odpowiedzi. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że spotkanie nie będzie już tak stresujące.

Istniejewiele pytań, które często zadawane są na rozmowie kwalifikacyjnej. Przedstawiamy kilka tych podstawowych, które z całą pewnością usłyszała każda osoba ubiegająca się już wcześniej o zatrudnienie.

Autoprezentacja

Prezentacja samego siebie - tym akcentem rozpoczyna się większość rozmów kwalifikacyjnych. Pracodawca nie oczekuje od Ciebie streszczenia swojego życia osobistego, lecz wymaga informacji, które są związane z przyszłym stanowiskiem pracy. Można opowiedzieć praktycznie wszystko pod warunkiem, że będą to sprawy, które zainteresują pracodawcę. Należy wspomnieć o swoich studiach, konkretnym kierunku i przedmiotach, które uważasz za szczególnie ważne. Ponadto należy poruszyć temat dotychczasowego doświadczenia zawodowego, ewentualnie odbytych praktykachczy działalności społecznej np. wolontariat. Dodatkowym plusem będzie poruszenie kwestii własnej samooceny, jakie swoje cechy uważasz za mocne strony, które mogą Ci się przydać w tej pracy.

Dlaczego chciał(a)by pan/i z nami pracować ?

Inną często spotykaną kwestią podczas spotkań kwalifikacyjnych jest zapytanie o powody starań na dane stanowisko. Pracodawca chcę poznać Twoją motywację oraz plany, które wiążesz z tą pracą. Z całą pewnością zostaniesz zapytany o planowany okres pozostania w firmie. Dużym atutem może okazać się Twoja znajomość związana firmy i jej produktów, w ten sposób pokażesz pracodawcy, że zadałeś sobie trud, aby zdobyć te informacje.

Dlaczego mamy pan/ią zatrudnić?

Jest to ulubione pytanie zadawane przez pracodawców. Masz okazje do zaprezentowania swoich zdolności oratorskich. Przekonanie kogoś do siebie jest zarówno niezwykle trudną, ale i istotną kwestią.  Najlepiej jest udzielać szybkich, estetycznych wypowiedzi, aby nie pozostawić cienia wątpliwości, że jesteś właściwym człowiekiem we właściwym miejscu.

Praktyka czyni mistrza

Aby prawidłowo odpowiadać na zadawane pytania należy dobrać właściwa indywidualna strategię oraz przećwiczyć wszystkie warianty odpowiedzi. Sama wiedza na temat praktycznej i efektywnej rozmowy to zdecydowanie za mało. Najskuteczniejszym nauczycielem jest metoda prób i błędów, wiedza teoretyczna w połączeniu z praktyką nauczy Cię jak skutecznie podchodzić do przyszłych rozmów kwalifikacyjnych. Wtedy Twoje szanse na pozytywne zaprezentowanie swojej kandydatury zdecydowanie wzrosną. 

 

Więcej na www.cognity.pl