JustPaste.it

Zbliża się czas rozliczania PITów – o czym powinniśmy pamiętać?

Mamy luty, a do końca rozliczenia najbardziej popularnych deklaracji PIT-36 i PIT-37 zostały niecałe 2 miesiące. O czym powinniśmy pamiętać składając deklarację podatkową?

Mamy luty, a do końca rozliczenia najbardziej popularnych deklaracji PIT-36 i PIT-37 zostały niecałe 2 miesiące. O czym powinniśmy pamiętać składając deklarację podatkową?

 

Podstawowe formularze

Osoby pracujące oraz otrzymujące wynagrodzenie na umowę o pracę, zlecenie, dzieło, a także uzyskujące przychody z praw autorskich rozliczają się wypełniając PIT-37. Drugim najczęściej używanym PITem jest PIT-36 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, która opodatkowana jest skalą podatkową oraz PIT-36L – wypełniany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym. Podatnicy odpłatnie zbywający papiery wartościowe muszą wypełnić natomiast PIT-38.

podatek-rozliczenie_small.png

Termin

Termin rozliczenia następujących PITów: PIT-37, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38 upływa 30 kwietnia tego roku. Musimy pamiętać, że nie rozliczenie się w terminie może skutkować karą finansową, której wysokość zależy od kwoty niezapłaconego podatku.

 

Jak się rozliczyć z PITu?

Jeśli rozliczenie podatku stanowi dla nas wyzwanie, najłatwiej postawić na program do rozliczania PITów online, który dzięki wbudowanym asystentom w prosty i bezpieczny sposób przeprowadzi nas przez cały formularz, dokonując stosownych obliczeń. Programy do rozliczeń pozwalają wypełnić deklarację osobom, które nie znają się na podatkach oraz wszystkim tym, którzy z rozliczaniem PITu mają do czynienia pierwszy raz. Programy pobiera się na komputer, są one darmowe oraz bezpieczne. Do najbardziej znanych należą choćby e-pity.pl czy PIT Format, do ściągnięcia ze strony pit.pl. Program, przeprowadzając nas przez cały formularz wyjaśnia wszelkie nieścisłości oraz wskazuje na pozycje, które nas dotyczą. Jest to doskonała opcja dla osób, które nie mają "pod ręką" znajomego księgowego.

 

Ulgi które możemy odpisać

W rozliczeniu rocznym PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany), PIT-36 (firma, działalność gospodarcza) i PIT-37 (praca, zlecenie, dzieło) możemy odliczyć od dochodu ulgi:

  • na Internet,
  • rehabilitacyjną,
  • z tytułu darowizny na cele kultu religijnego,
  • tytułu krwiodawstwa,
  • z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, 
  • na przewodnika,
  • na psa asystującego (dodatkowo PIT-36L).

Dodatkowo w rozliczeniu PIT-28, PIT-36 i PIT-36L odliczyć można ulgę z tytułu kosztów poniesionych na nowe technologie.

Jeśli chodzi o ulgi odliczane od podatku – oprócz składek na ubezpieczenia zdrowotne odliczyć można także ulgę prorodzinną – na dzieci (PIT-36 i PIT-37) oraz abolicyjną – dla pracujących za granicą (PIT-28, PIT-36, PIT-36L).

Należy pamiętać o zmianach, jakie weszły w obrębie ulg przy rozliczeniu za rok 2014: zmiany rozliczania ulg dla dzieci, likwidację zwrotu podatku VAT za materiały budowlane oraz zmianę i stopniową likwidację ulgi na Internet.

 

 1% podatku

W deklaracji rocznej możemy także zdecydować się na przekazanie 1 procent podatku danej organizacji pożytku publicznego. Przekazanie 1 % podatku nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem. Jest to kwota odciągana przez państwo, a my sami możemy zdecydować komu przekazać 1 procent.  Wypełniając deklarację PIT-37 przechodzimy do sekcji I. W pozycji  nr. 131 wpisujemy numer KRS danej organizacji pożytku publicznego, natomiast w pozycji nr. 132 wpisujemy kwotę, nieprzekraczającą 1% kwoty obliczonego wcześniej podatku należnego.

Przykład: W pozycji nr. 126 po obliczeniu, kwota podatku należnego to 640 zł. Wtedy 1 procent podatku który przekazujemy na OPP wpisany w pozycji nr. 132 wyniesie 6,4 zł.

Licencja: Creative Commons