Login lub e-mail Hasło   

Blachy dachowe – wybór i zastosowanie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.bratex.pl/
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć inwestor budujący lub remontujący dowolny budynek.
Wyświetlenia: 497 Zamieszczono 12/02/2015

Na co się zdecydować? Którą technologię zastosować? Przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z właściwościami najszerzej stosowanych rozwiązań.

Blachy trapezowe

Zapewne najpowszechniejsza w użyciu i obecna na całym świecie jest blacha trapezowa. Ten typ pokrycia dachowego stanowi klasyczne rozwiązanie o szerokim zastosowaniu. Poza typową formą może być stosowana jako element wykończeniowy elewacji lub podbicie dachowe w tym samym lub drewnopodobnym kolorze. Blachy trapezowe doskonale spełniają potrzeby różnego rodzaju budynków. Zapewniają wysoką jakość, trwałość, oferują także bogatą gamę kształtów. Tak zwane trapezy znajdują zastosowanie w halach produkcyjnych, magazynowych i sportowych, w obiektach handlowych oraz wystawienniczych, a także w budynkach biurowych i administracyjnych. Technologia produkcji blachy trapezowej zapewnia dobrą nośność i sztywność profili, a zwiększona rozpiętość podpór sprawia, że blacha tego typu używana jest nie tylko jako pokrycie dachowe czy element elewacji, ale również jako konstrukcyjne profile nośne dla wielu typów budynków.

Blachodachówki

Blachodachówki wyróżniają się estetycznym kształtem do złudzenia przypominającym klasyczne rodzaje dachówek ceramicznych, przy czym ciągle zachowują walory użytkowe blachy, a w rywalizacji z dachówkami zdecydowanie wygrywają niższą ceną. Produkcja blachodwchówek na całym świecie przebiega w ten sam sposób, a polega na wprowadzeniu gotowej, lakierowanej blachy stalowej, będącej w formie taśmy, do maszyny. Proces przetwarzania obejmuje wzdłużne profilowanie blachy, natłuszczanie, formowanie przetłoczenia oraz cięcie na zamówiony wymiar. Newralgicznym etapem całego procesu jest formowanie przetłoczenia. Wymaga on od producentów inwestycji w starannie dobrane, utwardzane azotowo matryce oraz odpowiednie systemy natłuszczania powłoki środkami rafineryjnymi.

Blachy na rąbek stojący

Dach budowany metodą na rąbek stojący lub rąbek stojący zatrzaskowy to tradycyjne sposoby wykonania pokrycia dachowego za pomocą tzw. metody „na felc”. Sposób takiego kładzenia pokrycia dachowego wymaga dużego doświadczenia oraz odpowiedniego kunsztu dekarskiego, ale zapewnia przez to najwyższą szczelność dachu zarówno podczas deszczu, jak i wiatru. Istnieją różne rozwiązania w zastosowaniu tej technologii. Blachę wykonywaną "na felc" można dostać np. jako blachę płaską w kręgu lub jako prefabrykowane panele do felcowania. Blachy w kręgu jest to materiał dostarczany w formie taśmy o szerokości 625 mm i długości według zamówienia klienta (jednak nie krótszej nić 50 mb) do maszyny. Blacha "na rąbek", inaczej zwana blachą "na felc", idealnie nadaje się do formowania. Dzięki temu można ją montować na dowolnych dachach, zarówno tych o tradycyjnej konstrukcji, jak i tych bardziej nowoczesnych.

Podobne artykuły


30
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5698
149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81638
46
komentarze: 24 | wyświetlenia: 15428
42
komentarze: 24 | wyświetlenia: 6323
41
komentarze: 140 | wyświetlenia: 6079
32
komentarze: 74 | wyświetlenia: 2162
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2782
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3860
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 3251
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4457
24
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5112
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2821
23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5862
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska