Login lub e-mail Hasło   

5 filmów dokumentarnych, które zachęcą cię do zmian w życiu

Każdego roku wydawanych jest wiele filmów dokumentalnych – niektóre śmieszą, inne pozwalają lepiej poznać historię, jeszcze inne inspirują do zmian w życiu człowieka.
Wyświetlenia: 1.186 Zamieszczono 13/02/2015

Filmy dokumentalne mają niesamowitą moc oddziaływania na człowieka, w wielu przypadkach zmuszając nas do kwestionowania świata w którym żyjemy. Poniżej znajdziesz opisy kilku filmów dokumentalnych, które zachęcą cię do działania i kilku zmian w życiu.

1. Mieszkańcy Ziemi (ang. Earthlings).
Mieszkańcy Ziemi to amerykański film dokumentalny z 2005 roku poruszający temat wykorzystywania zwierząt przez ludzi. Film zmusza do kwestionowania nie tylko diety, ale również całego społeczeństwa, które pozwala na takie okropności jak zabijanie zwierząt dla mięsa i futer, badania laboratoryjne na zwierzętach, wykorzystywanie zwierząt w celach rozrywkowych itd. Spora część filmu została nakręcona przy pomocy ukrytych kamer, co pozwoliło na nagranie wyjątkowo drastycznych scen.

2. Fed Up.
Fed Up to mocny film dokumentalny, który każe nam zakwestionować dietę. Dokument skupia się na temacie otyłości w Stanach Zjednoczonych, przedstawiając dowody na to, że pomijanym korzeniem problemu są duże ilości cukru znajdujące się w żywności przetworzonej, który zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy – zwłaszcza u dzieci. Film otrzymał wiele pozytywnych opinii krytyków, a jego ocena w popularnych serwisach filmowych wynosi zazwyczaj 7-8 punktów w dziesięciopunktowej skali ocen.

3. Trashed.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym gdzie trafiają śmieci, które swoimi decyzjami pomagasz produkować każdego dnia? Na to pytanie odpowiada laureat Oscara Jeremy Irons, który bierze na siebie ciężar podróży do różnych zakątków świata, pokazując jak wiele pięknych miejsc zostało zniszczonych przez wszechobecne śmieci. Aktor otwiera widzom oczy na problem odpadów, toksyczność śmieci i jej wpływ na nasze życie. Dokument zmienił sposób postępowania wielu ludzi.

4. Zatoka delfinów (ang. The Cove).
Zatoka delfinów to amerykański film dokumentalny z 2009 roku, rzucający światło na krzywdę jaka dzieje się delfinom i morświnom zabijanym u wybrzeży Japonii. Film trzyma w takim napięciu, że widzowie mogą się poczuć jakby oglądali fikcję lub film szpiegowski. Jednakże wszystko co zostało przedstawione w tym dokumencie jest prawdą, do której dotarła grupa działaczy obserwująca zatokę koło Taijii w Japonii. Film zdobył wiele nagród, w tym Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

5. Blackfish.
Blackfish to film dokumentalny w reżyserii Gabrieli Cowperthwaite, którego premiera miała miejsce w 2013 roku podczas festiwalu Sundance Film Festival. Dokument koncentruje się na niewoli orki Tilikum, odpowiedzialnej za śmierć trzech osób, w tym jednego z najlepszych trenerów orek. Dokument pokazuje katastrofalne skutki trzymania w niewoli tak inteligentnych i czułych zwierząt jak orki, uzmysławiając nam, że winni śmiertelnych wypadków są ludzie – w tym widzowie, którzy swoimi pieniędzmi napędzają przemysł.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1320
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1174
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 731
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 608
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 768
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 436
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 829
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 729
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska