Login lub e-mail Hasło   

Nasza Polska

Czyli : Co to jest Ojczyzna .
Wyświetlenia: 2.004 Zamieszczono 16/02/2015

Co się stało z naszą klasą . . . dosłownie jak w wierszu Jacka Kaczmarskiego – rozrzuciło nas po świecie, każdy poszedł inną drogą, każdy miał swoje dobre lub tragiczne losy.

Nie wiem czy jak w końcowym pytaniu , ktoś się zastanawia , że to „przecież jedno i to samo drzewo”. Gdzie się podziały nasze pomysły, nasze uczucia , nasze (!) ideały ?

Dlaczego zdradziliśmy (tak !!) naszą młodość ? Dlaczego tak łatwo nam przyszło zastąpić marzenia , gorące dyskusje i ideały ratami za lodówkę , samochodem , mieszkaniem !?

Czy to prawidłowość ukazująca naszą nędzę moralną i płytkość dążeń ?

Czy jesteśmy już nic niewarci ? Czy (by znowu zacytować Kaczmarskiego) utracimy wszystko, bo „Polska jeszcze wtedy żyła gdy za Nią ginęli?”

To nie tylko nasza swarliwość czy sugerowane przez Niemców lenistwo i niechlujstwo.

To nasza niedojrzałość i niczym nie uzasadnione przeświadczenie , że przyjedzie Marszałek na białym koniu lub Mesjasz nadejdzie i przytuli do swego łona umęczony , bohaterski (SIC) naród polski. I to oznacza , że my MAMY TYLKO CZEKAĆ !

A tu samo to tylko grzmi i błyska, . W każdej epoce i w każdej sytuacji politycznej prawo do życia trzeba sobie wywalczyć !! Ba ! trzeba je ciągle wywalczać . Nic nie jest dane raz na zawsze. Dlaczego jesteśmy zbiorowiskiem obojętniaków i tumiwisistów .

Jak możemy zachować ciągłość intelektualną i tę zwykłą – biologiczną – pomiędzy otwartym i współczulnym >JA< i zachowawczą, tchórzliwą i swarliwą postacią , która pokazujemy innym , i która dominuje w obecnej rzeczywistości !?

Nie chodzi mi o to , że mamy wyidealizowany obraz samych siebie , ale o to , że tak łatwo przychodzi nam żyć w masce i półpancerzu.

 

Cóż to więc jest Ojczyzna ? Czy to tylko łany pól zielonych , gryka jak śnieg biała, wierzba

ze zmierzwioną koroną ? Chyba nie – przecież martwa natura domu nie czyni.

Może to więc ludzie ze wszystkimi związkami , relacjami , świadomością i uczuciami ?

Chyba nie – przecież jak pojadę do innego kraju, to jakkolwiek podoba mi się tam geograficznie , przecież nie mam tam żadnej historii ; ludzie, nawet mili , nie są częścią

mojego dzieciństwa , młodości , klęsk i sukcesów.

Jeśli więc nie obszar i nie ludzie , to co ? Myślę, że połączenie tych dwóch rzeczy , to ludzie na konkretnym terenie (właśnie „kraju ojców”) i z przeżytą razem historią.

Z przebytymi razem klęskami i sukcesami; z kłótniami i żywiołowym godzeniem się.

I to w skali rodzinnego miasteczka/wsi , w skali regionu i kraju.

Dochodzę w tym momencie do dużego zdziwienia i mam problem ze zrozumieniem.

Przecież jesteśmy narodem , który przeżył ponad 120 lat nieistniena ! Przecież przetrwaliśmy „komunę”. Dlaczego więc nie wychodzimy zwycięsko z etapu budowania wolnej Polski ? Dlaczego dajemy się mamić „narcyzom złotoustym” i szujom ?

Jonasz K. zapytał : „czy świat bardzo się zmieni gdy z młodych gniewnych zostaną starzy -wkurwieni?”. I co ? – nie zmienił się . . . a nam po prostu odpadły skrzydła , jak wylinka.

Przestaliśmy być Marcinami Borowiczami , Jędrzejami Radkami , Bogumiłami Niechcicami. Zapomnieliśmy , że byliśmy dumnym narodem kreującym kształt współczesnej Europy. Zostało nam podniecanie się obietnicami władzy – de facto znowu obcej i obojętnej na nasze potrzeby. Dajemy się „wpuszczać w maliny” jak przedszkolaki.

Czy naprawdę uwierzyliśmy , że ktoś nam coś da ? W naszym hymnie są słowa : „co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy” ! Takie będą Rzeczypospolite , jakie młodzieży chowanie – i co ? Mamy katastrofalne schamienie , wulgaryzację i dyktaturę prymitywu.

Przerwaliśmy ciąg kulturowo-intelektualny : pokolenie zstępujące – pokolenia aktywne – pokolenia następujące. Jesteśmy w jakimś punkcie , bo przeszliśmy całą drogę do niego.

I cała nasza historia wzmocniona doświadczeniami z najnowszych zdarzeń da napęd moralny , gospodarczy i intelektualny dla przyszłych pokoleń !

Przepraszam za patos i banał, ale praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głomp.

 

Stanisław Michalkiewicz nawołuje do zastanowienia się nad losami kraju przedstawiając swoje zazwyczaj celne i dokładne analizy rzeczywistości; ale czy to już nie za późno ?

Czy scenariusz rozbiorowy nie został już uruchomiony ? Wg mnie nigdy nie jest za późno, zawsze i w każdej chwili można zacząć działać, ale czy jest ktoś (i nie myślę o tzw. scenie politycznej) kto potrafi być katalizatorem i przywódcą ? Jak myślicie ?

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1543
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1295
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3207
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2703
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 514
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2533
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1067
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3519
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 859
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1041
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2109
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2111
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Super art.
Za komuny można się jeszcze było otrzeć o resztki przedwojennej inteligencji.

  swistak  (www),  16/02/2015

Polska to Maryja, posłuszna, pokorna i ufająca Bogu. Trampolina i winda do Nieba. Dlatego jest na celowniku ciemnej strony, czyli samograja jaki zbudował szatan, by zohydzić człowieka w oczach Boga i sprowokować Jego sprawiedliwość, bo liczy na fajerwerki, by przy okazji oskarżyć Go o mściwość i okrucieństwo. Jako Polska leżymy więc na kowadle i masoni napierniczają nas młotem unijnych praw i pomy ...  wyświetl więcej

@swistak: Jesteśmy więc sam na sam z Bogiem. Jeżeli On z nami to nie ważne kto przeciw.
---------------------------
Wyslyj wiec boga na Putina !
Jego rakiety, samoloty, czolgi ,,,,,,,,,,nic to,,,,,,,,bo bog jest z nami !
W dalszy ciagu stawiam sobie pytanie, czy ty jestes geniusz, czy oblakany ?

"Polska to Maryja, posłuszna, pokorna i ufająca Bogu. Trampolina i winda do Nieba." - swistak
Jak na razie dla mnie to cytat roku...

@youngcontrarian: swistak Jak na razie dla mnie to cytat roku...
------------------------
W mroku ?,,,,,,( jak wysoko to niebo ? W ukladzie slonecznym, czy jeszcze dalej ? )

Polały się łzy me czyste, rzęsiste

Na me dzieciństwo sielskie, anielskie,

Na moją młodość górną i durną,

Na mój wiek męski, wiek klęski;

Polały się łzy me czyste, rzęsiste...

"Czy scenariusz rozbiorowy nie został już uruchomiony ?" Polskę szarpią trzy czarne, no, może nie orły, ale gawrony.

  Remter,  18/02/2015

@Leszek Małkowski: A ja widzę węża dwugłowego... który nami zamiata...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska