Login lub e-mail Hasło   

Ida

Oglądając Idę zastanawiałem się dlaczego robi ona taką karierę. Było jeszcze przed rozdaniem Oskarów, ale sama nominacja, to przecież wielki sukces.
Wyświetlenia: 1.054 Zamieszczono 24/02/2015

...

Ida

Idę obejrzałem w niedzielę. Kilka godzin przed galą oskarową.

- Film jest czarno biały. Akcja rozwija się powoli. Dłużyzny. -

Podejmowane tematy nie są nowe.

Żydowskie dzieci trafiające do sierocińców prowadzonych, wtedy, często przez zakonnice, późno dowiadywały się o swoim pochodzeniu. Czasem zostawały księżmi lub wstępowały do zakonu.

Podczas wojny Polacy mordowali Żydów częściej niż w czasach pokoju. Motywy zbrodni mogły być bardzo różne. Na przykład rabunkowe, albo jak w przypadku pokazanym na filmie, chęć przejęcia żydowskiego domu.

Częstotliwość zbrodni dokonywanych na Żydach była większa ponieważ władze okupacyjne popierały, wspierały i zapewniały bezkarność mordercom.

Wojna zdemoralizował wielu i jej zakończenie nie uzdrowiło stosunków społecznych. To uwaga o charakterze uniwersalnym. Dotyczy wszystkich wojen. Pierwsze lata po II Wojnie Światowej były okresem bezprawia.

Udział osób żydowskiego pochodzenia o poglądach komunistycznych, w stalinowskim systemie represji to też zgrany temat.

I tak dalej...

 

Tym co rzuciło mi się w oczy, to dopracowana w najdrobniejszych szczegółach scenografia, kostiumy idealnie oddające realia epoki lat 60-tych, muzyka z epoki … - ten film nie powstał tak tanim kosztem, jak się czasem mówi.

Oglądając Idę zastanawiałem się dlaczego robi ona taką karierę. Było jeszcze przed rozdaniem Oskarów, ale sama nominacja, to przecież wielki sukces.

 

Reklama reklamą. Inwestycja w promocję. - Tak, ale w końcu ktoś musi pójść na ten film do kina albo kupić DVD.

W Polsce mało kto chciał oglądać Idę. Mimo nagrody na festiwalu w Gdyni. Teraz, wtórnie, wzbudziła zainteresowanie. Nic dziwnego. Mnie też Ida znudziła i od połowy, mniej więcej, bardziej zastanawiałem się nad źródłami jej sukcesu, niż patrzyłem na ekran.

 

Mam taką hipotezę:

Ida spodobała się Żydom amerykańskim pamiętających o swoich związkach z Polską. Tematyka jest jest dla nich jeszcze bardziej ograna niż dla Polaków, ale jest jedno ale …

Świetne odtworzenie realiów Polski lat 60-tych, czyli to, co od razu rzuciło mi się w oczy, wzbudziło zainteresowanie Żydów, dla których jest to obraz z lat dzieciństwa, albo wczesnej młodości.

 

Obrazem lat młodości jest dla emigrantów „wypędzonych” po marcu 1968.

Młodsi, nie tylko żydowskiego pochodzenia, poszli obejrzeć lata 60-te w kraju komunistycznym. Poszli na fali nowej mody. Wzbierającej fali zainteresowania historią lat 60-tych, muzyką lat 60-tych, ideologią hipie'sów, legendą „Lata Miłości”.

Jest rzeczą bardzo interesującą, że rewolucja przełomowego roku 1968 miała ogólnoświatowy charakter. Według dzisiejszej terminologii była pierwszym symptomem nadchodzącej ery globalizmu. Należałoby uznać, że rok 1968 zapoczątkował epokę globalizacji.

 

Dlaczego tak różne realia występujące w Polsce, w Czechosłowacji, w Chinach, w Europie Zachodniej, w USA … wywołały wszędzie, i niemal równocześnie, bardzo podobne efekty?

Na to pytanie nie próbują, jak do tej pory, odpowiedzieć naukowcy, ale jak widać publiczność kinowa jest zainteresowana szukaniem odpowiedzi.

 

Podsumowując:

Ida odniosła sukces na fali mody na lata 60-te XX wieku.

Nasuwa mi się taki wniosek. - Można byłoby pójść za ciosem i wypromować polską muzykę z lat 60-ych. W Idzie klimat stworzyły autentyczne polskie przeboje z tych lat, takie jak „Rudy rydz”, nie mylić z czołgiem Szarika i Donaldem Tuskiem …-:)))

 

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3251
26
komentarze: 31 | wyświetlenia: 4378
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3964
21
komentarze: 28 | wyświetlenia: 2336
19
komentarze: 14 | wyświetlenia: 8358
17
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2560
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10669
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1935
14
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2223
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6563
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4376
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1267
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7619
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Hartman się również interesująco wypowiedział :) http://hartman.blog.polityka.p(...)na-ide/

  Hamilton,  28/02/2015

@Skalny Kwiat: myślę, że ten film jest na tyle uniwersalny, że zasługuje na Oskara. Nasze ludzkie możliwości wyboru w sensie etycznym w okresach ekstremalnie trudnych są niczym czarno-biały film. Czerń moralna jest bliska, rzeczywista i przerażająca, biel bardzo odległa i stanowi jedynie pewien punkt odniesienia. Wszystko wówczas rozgrywa się w odcieniach szarości. Błogosławieni ci którzy nie muszą dokonywać trudnych wyborów, ale nie mają też prawa do osądzania innych.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska