JustPaste.it

Przegląd i konserwacja systemów rynnowych

Systemy odwodnień dachowych muszą podlegać regularnym przeglądom. Najlepsze pory na tego rodzaju zadania to wczesna wiosna i późna jesień. Właśnie zbliża się czas jednej z nich.

Systemy odwodnień dachowych muszą podlegać regularnym przeglądom. Najlepsze pory na tego rodzaju zadania to wczesna wiosna i późna jesień. Właśnie zbliża się czas jednej z nich.

 

Panujące na dachu warunki potrafią być naprawdę ekstremalne. Wilgoć, susza, unoszony z wiatrem pył, temperatura sięgająca od -30 do +90 stopni Celsjusza, do tego butwiejące gałęzie, gnijące liście oraz żrące odchody i sadze – wszystko to sprawia, że nasze rynny wystawiane są każdego roku na naprawę ciężką próbę. Aby najlepiej zapobiegać szybkiemu zużywaniu się materiału, należy pamiętać o szeregu czynności, które pomogą cieszyć się elementami systemu dachowego przez długie lata.

Przegląd na wiosnę

Pierwszego przeglądu rynien dokonujemy tuż po pierwszych wiosennych roztopach. Robimy tak po to, by upewnić się, że roztapiający się śnieg będzie miał gdzie spływać. Wiosną występuje u nas najwięcej opadów, więc sprawne rynny to podstawa. Nieszczelna rynna przestaje chronić ściany zewnętrzne, woda przedostająca się szczelinami spływa po tynkach, powodując ich pękanie. To z kolei wpływa na obniżenie właściwości termoizolacyjnych całego budynku. Należy też dodać, że niekontrolowany odpływ wody może stanowić zagrożenie dla fundamentów.

Oprócz szczelności rynien, wiosną sprawdzamy także obowiązkowo połączenia elementów całego systemu odwodnienia. Zwracamy uwagę na łączniki rynnowe, uchwyty rur, wzmocnienia rynien. Warto też sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić uszczelnienia na łącznikach oraz deklach.

Jesienna konserwacja

Jesienią dokonujemy kolejnego przeglądu ze szczególnym uwzględnieniem drożności całego systemu rynnowego. Najlepiej wybrać do tego moment, kiedy liście już opadły, ale śnieg się jeszcze nie pojawił. Wybór momentu jest tu o tyle ważny, że to właśnie liście i gałęzie są najpowszechniejszym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania odwodnienia dachu.

Jesienią mamy też możliwość przygotowania dachu na opady śniegu. Zimą rynny narażone są na uszkodzenia powodowane przez masy białego puchu oraz zamarzającą wodę. By je chronić, można zamontować na pokryciu płotki lub belki przeciwśnieżne, które umożliwiają zatrzymanie zsuwającego się śniegu. Oczywiście warto pomyśleć też o wzmocnieniu rynien, czy to poprzez zastosowanie usztywniaczy, czy też specjalnych wzmocnień.

Pamiętajmy jednak, że wszelkie prace związane z przeglądem i konserwacją systemów odwodnienia dachu to prace prowadzone na sporej nieraz wysokości, a więc obarczone niemałym ryzykiem. Ich wykonywaniem powinny zajmować się specjalistyczne firmy dekarskie.

 

Źródło: http://www.struga-rynny.pl/