Login lub e-mail Hasło   

Smoki pożerają dziewice

Smoki jako szatańskie stworzenia, przeciwnicy Boga i ludzi nienawidziły największego skarbu jakim jest cnota. Dlatego czyhały one na cnotliwe niewiasty.
Wyświetlenia: 1.200 Zamieszczono 03/03/2015

 Motyw pożerania dziewic przez smoki sięga czasów starożytnych. Z greckiej mitologii znana jest historia uwolnienia przez Perseusza dziewicy Andromedy, którą chciał pożreć smok.

Perseusz uwalnia Andromedę,
ilustracja na podstawie ryc. z pocz. XVII wieku

 

 Paskudne smoki nie lubiły żadnej świętości, nie tylko bohaterów Chrystusowych, ale też nie cierpiały one pobożnych dziewic. W tradycji religijnej dziewictwo uważano za skarb i „wonne kwiaty Kościoła”, za obraz cnoty anielskiej. Dziewictwo jest według Kościoła jedną z trzech rad ewangelicznych na drodze do zbawienia. Dlatego smok jako bezwzględny przeciwnik czyhał na takie niewiasty. Chciał je pożreć, zlikwidować ich dziewictwo, a przez to doprowadzić do zniszczenia skarbu, jakim jest cnota dziewicza. Ten czyn smoka miał jeszcze inną przyczynę i bardzo ważną teologiczną motywację (w rozumieniu katolickim). Dziewicą jest według Przenajświętsza Panienka, którą zgodnie z literą apokaliptycznej wizji chciał pożreć swego czasu smok: „I stanął smok przed Niewiastą, która miała porodzić, aby, skoro tylko porodzi, pożreć jej Dziecię” (Ap 12,4). Jednak nie mógł tego dokonać, dlatego mścił się później na świętych dziewicach, Jej naśladowczyniach (katolicy ową Niewiastę utożsamiają z Maryją, a protestanci z symbolem Kościoła).

Smok i Niewiasta Apokaliptyczna, XIII w.

 Owe błogosławione dziewice radziły sobie dobrze ze smokami. Pełne wiary, stawały one do walki z nimi. Smokobójczynią i dziewicą była św. Małgorzata z Antiochii, męczennica, wielce czczona przez Kościół w dawnych czasach. Jej to objawił się szatan w postaci smoka, a ona zgładziła go, uderzając krzyżem. Tym szatanem miał być pogański dostojnik, którego owa niewiasta odrzuciła, gdyż wybrała Chrystusa – tak to zwykle bywało ze świętymi dziewicami.

Św. Małgorzata i smok, pocz. XV w.

 Smoka ponoć zabiła też św. Marta, siostra Łazarza, którego wskrzesił Jezus. Przed prześladowaniami uciekła ona aż na teren obecnej Francji i tam pokonała smoka Tarasque’a. Żył on w lesie nad Rodanem, wyglądał w połowie jak ryba i był grubszy od wołu, a dłuższy od konia. Miał zęby ostre jak miecze, a nadto rogi, a głowę jego z dwóch stron chroniły tarcze. Smok ten przebywał w rzece i zabijał wszystkich, którzy chcieli się przeprawić, nawet zatapiał statki. Pochodził od samego Lewiatana – biblijnego potwora – okropnego morskiego smoka. Swego czasu pobożni ludzie zauważyli, jak smok pożerał człowieka i wezwali św. Martę na pomoc. Jak czytamy w Złotej legendzie, słynnym przez stulecia dziele Jakuba de Voragine: „Pokropiła go tedy wodą święconą i pokazała mu krzyż, a smok natychmiast pokonany stanął spokojnie jak owca. Wówczas Marta związała go własnym paskiem, a następnie lud zabił go dzidami i kamieniami”.

Św. Marta i smok Tarrasque,  pocz. XIV w.

 Świętych dziewic walczących ze smokiem można naliczyć jeszcze kilka w chrześcijańskiej hagiografii, do nich należy np. św. Juliana, św. Marina i św. Perpetua, a także św. Wiktoria. W zasadzie wszystkie ich smokobójcze walki były podobne, bo zawsze był ten sam przeciwnik i walce z nim przeświecała ta sama idea: pokonanie szatana przy pomocy znaku Krzyża Świętego.

 O tych smokobójczych czynach czytamy w życiorysach świętych pańskich, m.in. we wspomnianym tu wielokrotnie dziele Jakuba de Voragine’a Złota legenda, które w późniejszych czasach naśladowali różni hagiografowie. U nas czynił to jezuita Piotr Skarga – autor Żywotów świętych, najbardziej poczytnej lektury religijnej, wydawanej aż po dzień dzisiejszy. O smokobójcach poważnie rozprawiali swego czasu jezuiccy uczeni, tzw. bollandyści, autorzy Acta Sanctorum – krytycznego i olbrzymiego, bo wielotomowego zbioru dziejów świętych pańskich.

napisał Marek Sikorski

Opracowano na podstawie książki:

Marek Sikorski, Smoki i smokobójstwo, Wyd. Sativa Studio 2015.

Na temat tej książki polecam stronę internetową:

 www.smokobojcy-smoki.blog.pl 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 803
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 739
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 954
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 600
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 995
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142241
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242604
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112329
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122569
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Zawsze, gdy spotkam się z sestawieniem smok contra dziewica, nie mogę oprzeć się pytaniu: skąd właściwie smok wie czy kobieta jest dziewicą? :)

@Aneta Zdrojewska: po zapachu ?:-)))

Fajny materiał, pytanie też gdzie te wszystkie smoki się podziały? :-)

  nse,  03/03/2015

@SZKOLENIA.COM: ... pewnie z głodu pozdychały :D

@Mariusz Kajstura: nie skomentuję - po prostu się uśmiałem :-D

@Aneta Zdrojewska: "Zawsze, gdy spotkam się z sestawieniem smok contra dziewica, nie mogę oprzeć się pytaniu: skąd właściwie smok wie czy kobieta jest dziewicą? :) "
Sprawa prosta, przecież z biologicznego punktu widzenia niewiasty przychodzą na świata jako dziewice. Nie ma żadnych legend i innych opowieści o smokach pożerajacych "starsze panie", a tylko młode niewiasty ( dzięki Pani uwadze ...  wyświetl więcej

@SMOKI i smokobójstwo: w czasach gdy powstawały legendy i historie o smokach ludzie w wieku 13/14 lat byli już uznawani za dorosłych/starszych. W jakim wieku więc te niewiasty były pożerane? :-)

@SZKOLENIA.COM:
Dotyczy Pana wypowiedzi, cytat: „po prostu się uśmiałem”.
Sz. Panie, czy nie zauważył Pan, że w polskiej kulturze religijnej jest mowa o świętości dziewictwa?
Od stuleci Polacy oddają cześć Najświętszej Dziewicy a nawet uznają Ją za Królową Polski.
Większość polskich niewiast beatyfikowanych i błogosławionych to postacie uznane za dziewice.
Co w t ...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM:
Dotyczy Pana wypowiedzi, cytat: „po prostu się uśmiałem”.
Sz. Panie, czy nie zauważył Pan, że w polskiej kulturze religijnej jest mowa o świętości dziewictwa?
Od stuleci Polacy oddają cześć Najświętszej Dziewicy a nawet uznają Ją za Królową Polski.
Większość polskich niewiast beatyfikowanych i błogosławionych to postacie uznane za dziewice.
Co w t ...  wyświetl więcej

  nse,  04/03/2015

@SMOKI i smokobójstwo: Tak na marginesie zapytam czy świętość dziewictwa polega na zachowaniu "dziecięcej czystości" ?? , a smok jest uznawany jako zło ??

@Mariusz Kajstura:
Sz. Panie, w sprawie Pańskiego pytania
proponuję posłużyć się tzw. "klasycznymi definicjami", które znajdzie Pan nawet w internetowych słownikach teologicznych. Trzeba jednakże podkreślić, że wbrew pozorom to temat ważny w teologii i także w sztuce sakralnej. Pozdrawiam! =ms=

  nse,  04/03/2015

@SMOKI i smokobójstwo: Łatwo się pogubić z tym czy smok to zwierze które wyginało, czy smok to przyjęty przez ludzi symbol zła, a w rzeczywistości zespół negatywnych cech ludzkich opieczętowanych symbolem zła ... Smok występujący jako symbolika zła, czyli bestia której cechy doprowadziły do samounicestwienia w ostatecznym rozrachunku okazuje się być istotą żałosną.
Pozdrawiam MK :)

@Mariusz Kajstura: dotyczy : "Łatwo się pogubić z tym czy smok to zwierze ..."
Sz. Panie,
według danych przyrodników, znawców gadów to smoki uważano za realne istoty świata fauny. Świat fauny tworzyły zwierzęta stworzone przez Boga i zwierzęta powstałe przez działanie szatana - tak mówią źródła historyczne do wiedzy o przyrodzie i teologii.
Polecam Panu moją książkę pt. "Smoki ...  wyświetl więcej

@SMOKI i smokobójstwo: Bardzo poważnie podszedł Pan do mojego komentarza. Ja wypowiedź Pana Mariusz Kajstura odebrałem w trochę inny sposób - smoki zdechły z głodu bo żywiły się dziewicami - resztę proszę sobie dopowiedzieć samemu jeżeli z kontekstu za pierwszym razem nie wychwycił Pan dowcipu

  nse,  05/03/2015

@SMOKI i smokobójstwo: Mam nadzieję że kiedyś przeczytam Pańskie książki ze zrozumieniem, w najbliższym czasie muszę przeczytać Pańskie artykuły; ciekawią mnie kwestie "Dobra" i "Zła " widziane z perspektywy Historyka.

@SZKOLENIA.COM:
Sz. Panie, ma Pan racje. Jednak to wielka sztuka, aby odróżnić powagę sprawy od dowcipu w tak trudnej materii jako smoki pożerające dziewice (może Pan domyślić się jak cenne społecznie i życiowo były i są owe dziewice). Nie każdy potrafi też zauważyć, że coś jest dowcipnem, ale przynajmniej niektórzy mogą się przyznać do popełnionego błędu i to jest wielkim czynem, który można nawet porównać do smokobójstwa, czyli do walki ze złem w imię cnoty. Pozdrawiam! =ms=

@Mariusz Kajstura:
Sz. Panie,
na tym blogu jest mój skromny artykuł na temat zła : "Smoki, potwory i pochodzenie zła". Uważam, że problem zła jest najwiekszym paradoksem człowieka, bo niby jakże może w tak rzekomo doskonałym Kosmosie, w którym rządzą perfekcyjne prawa materii zaistnieć takie coś jak zło przyrody - twór świata materii. Jeśli materia jest zdolna do tworzenia skomplikow ...  wyświetl więcej

@SMOKI i smokobójstwo: Nie bardzo rozumiem jakiego błędu? Błędu, że ktoś nie zrozumiał dowcipu czy błędu, że ktoś dowcip zrozumiał ale bez jednoczesnego zrozumienia samej powagi tematu? Smoki to postacie z legend i opowieści (chyba, że mówimy o obecnie żyjących waranach nazywanych również smokami z komodo), i niebawem nawet te dziewice staną się legendą i opowieścią - i to była kwestia dowcipu z u ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska