JustPaste.it

Bajkotwory – kreator bajek

Jeszcze dwadzieścia lat temu czytanie książek było jednym z atrakcyjniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Od tego czasu wiele się zmieniło.

Jeszcze dwadzieścia lat temu czytanie książek było jednym z atrakcyjniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Od tego czasu wiele się zmieniło.

 

Dziesięć lat temu młodego pokolenia nie trzeba było długo zachęcać, aby otworzyło pierwszą stronę powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”. Magiczny świat ukazany na poszczególnych kartkach książki zdawał się sam zapraszać czytelników. Wiele osób twierdziło, że lubi nawet zapach papieru, na którym wydrukowano tekst. Źródłem pozytywnych wrażeń była również pierwsza wizyta w bibliotece. Pewnie niejedna i niejeden z nas pamięta, jakim przeżyciem było założenie bibliotecznej karty. Od tego czasu wiele się zmieniło. Skomputeryzowane są nie tylko zasoby biblioteczne, ale i wiele innych dziedzin naszego życia. Nowe technologie stały się źródłem wielu pozytywnych zmian, między innymi w zakresie spędzania wolnego czasu. Okazało się, że zafascynowanie technologicznym światem można wykorzystać do realizacji pozytywnych celów. Dostępne są czytniki książek elektronicznych. Internet można wykorzystać do znalezienia interesujących artykułów na każdy temat. Telewizja natomiast oferuje coraz więcej programów edukacyjnych.

Współczesne trendy rozwoju technologicznego, jak pokazuje praktyka, znajdują również zastosowanie w spełnianiu potrzeb maluchów. Nie tylko my, dorośli, chętnie sięgamy po urządzenia mobilne. Obecnie i dzieci wykazują większe zainteresowanie zabawą z tabletem czy laptopem niż spędzaniem czasu z książką czy kartką papieru i kredkami. Kiedyś kolorowy świat można było wykreować za pomocą wspomnianych kredek. Dziś jest on dostępny w telewizorze, komputerze, a nawet w telefonie. Wystarczy po niego sięgnąć. Takie podejście może jednak skutkować ograniczeniami w rozwoju dziecka, w tym spowolnionym rozwojem jego kreatywności.

Chcąc zapobiec takiemu scenariuszowi warto zapoznać się z aplikacją Bajkotwory. Ten pierwszy na polskim rynku kreator bajek animowanych dla dzieci sprzyja rozwojowi dziecięcej kreatywności, uruchamia wyobraźnię najmłodszych, jest źródłem nauki poprzez zabawę. W bajkowym świecie dostępnym w serwisie www.bajkotwory.pl maluchy mogą wcielić się w różne postacie, wybrać rozmaite tła oraz przedmioty, z którymi poszczególni bohaterowie wchodzą w interakcje.Bajkę można uatrakcyjnić poprzez dodanie dźwięków i głosów.

Do tej pory baśniowy świat dzieci mogły stworzyć na kartce papieru czy też podczas zabawy w teatr. Dzięki Bajkotworom pomysły na odgrywane scenki można przenieść na ekran komputera. Ważne jest to, że dziecko może puścić wodze swojej fantazji w każdej chwili. Aby umożliwić mu zabawę w aktora i reżysera, rodzice nie muszą już martwić się o przygotowanie odpowiednich przedmiotów, które mogłyby wystąpić w roli rekwizytów. Nie muszą przygotowywać stroju superbohatera czy księżniczki. Nie muszą aranżować przestrzeni. Wystarczy laptop czy tablet, na którym można uruchomić aplikację Bajkotwory.

Możliwość wykorzystania możliwości aplikacji na dowolnym urządzeniu mobilnym sprawia, że dzieci mogą tworzyć magiczny świat w dowolnych warunkach. Dzięki temu ich pomysłowość i ciekawość jest nieustannie zaspokajana. Bajkotwory przyciagną uwagę dziecka i skupią jego zainteresowanie w wielu trudnych sytuacjach, takich jak długa podróż samochodem. Mnogość scenariuszy pozwala na spokojną zabawę przez długie godziny.

Warto zauważyć, że efekty dziecięcej aktywności twórczej można zamieszczać na portalach społecznościowych. W rezultacie bajkę oglądają nie tylko członkowie najbliższej rodziny, ale i znajomi. Ponadto „Bajkotwory” doskonale wpisują się w założenia współczesnej edukacji. Dają nauczycielom możliwość kształcenia przy pomocy urządzeń multimedialnych. Tworząc samodzielnie scenki dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, uczą się planowania, trenują umiejętność koncentracji. Choć wyobraźnia młodego pokolenia nie zna granic, wiele pozytywnych efektów pracy z aplikacją „Bajkotwory” zależnych jest od inwencji nauczyciela. To on może bowiem zlecić zadanie, w wyniku którego dzieci nauczą się czegoś nowego, np. konstruowania scen z tekstem w języku angielskim.  Funkcja pedagogiczna kreatora zauważalna jest również na innych płaszczyznach. Pozwala on nauczycielom lepiej poznać własnych uczniów. Pedagodzy widzą, jakie interakcje dziecko ukazuje w swojej bajce, w jakim jest nastroju, co lubi robić, o czym marzy. Te same czynniki powodują, że i rodzice mogą lepiej przyjrzeć się własnym dzieciom.

Współczesne trendy rozwoju technologicznego pozwalają przypuszczać, że w najbliższych latach metody nauczania ulegną zmianom. Być może w niedalekiej przyszłości uczniowie korzystać będą głównie z urządzeń mobilnych. Taka perspektywa zwraca uwagę na spory potencjał tkwiący w kreatorze bajek. Już dziś jest on doskonałą zabawą i spełnieniem dziecięcych marzeń o byciu reżyserem czy aktorem. Zadowoleni mogą być również dorośli. Korzystając z „Bajkotworów” ich pociechy łączą bowiem zabawę z nauką.