Login lub e-mail Hasło   

Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy - o czym powinieneś wiedzieć?

Niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się, czy współpraca z biurem rachunkowym zwolni ich z odpowiedzialności podatkowych i ZUS-u w przypadku, gdy wystąpi ewentualny błąd.
Wyświetlenia: 727 Zamieszczono 10/03/2015

Jaką odpowiedzialność ponosi biuro rachunkowe w przypadku pomyłki?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, są w obowiązku, aby obliczać podatki należne fiskusowi, a także wywiązywać się z rozmaitych zobowiązań natury rozliczeniowo-księgowej. Dlatego właśnie wielu z nich zastanawia się, czy – gdy podpiszą umowę z biurem rachunkowym – będą zwalniani z odpowiedzialności względem urzędu skarbowego czy ZUS-u.

Z przepisów wynika jednak, że za wszelkie błędy, również za te, które popełni biuro rachunkowe, odpowiada albo podatnik, albo płatnik podatków i składek. Biuro rachunkowe, w przypadku ewentualnego błędu, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą jedynie na drodze cywilnej, o ile podatnik podejmie decyzję, aby takie biuro pozwać do sądu.

Jak ograniczyć ryzyko błędu? 5 istotnych kwestii, o których warto pamiętać

1. Wybierając biuro rachunkowe, należy pamiętać, że przedsiębiorca może zminimalizować ewentualne ryzyko związane z możliwością popełnienia błędu. Kluczową kwestią jest sprawdzenie, czy wybrane biuro księgowe posiada wymagane uprawnienia i może świadczyć usługi księgowe. W przypadku biura rachunkowego wymaganym uprawinieniem jest certyfikat Ministra Finansów.

2. Równie ważne jest również sprawdzenie, czy biuro rachunkowe, z którym przedsiębiorca rozważa nawiązanie współpracy, ma wykupione ubezpieczenie. Warto także sprawdzić, na jaką kwotę opiewa takie ubezpieczenie. Jeżeli ubezpieczenie takie jest wyższe niż wymagane minimum, to przedsiębiorca może mieć pewność, że biuro troszczy się o bezpieczeństwo swoich Klientów.

3. Nie mniej istotną kwestią jest zadbanie o to, by umowa, jaką podpiszemy z biurem księgowym, została prawidłowo sformułowana. Umowa taka powinna pełnić rolę zabezpieczenia na wypadek wystąpienia błędu. Korzystnym zapisem w umowie jest określenie odpowiedzialności biura rachunkowego za własne błędy co najmniej na poziomie ubezpieczenia.


4. Warto przy tym pamiętać, iż umowa o wyłączeniu odpowiedzialności związanej z podatkami nie będzie dla organu podatkowego stanowić podstawy do dochodzenia zaległości od osoby innej niż podatnik. Stanowi o tym art. 26 ordynacji podatkowej – mowa w niej o tym, że za podatki całym swoim majątkiem odpowiada nikt inny jak podatnik.

5. Nierzadko zdarza się, że podatnik chciałby, aby jego deklaracje podatkowe podpisywał pełnomocnik. W takiej sytuacji niezbędne jest podpisanie stosownego upoważnienia. Warto pamiętać, że pełnomocnictwo o charakterze ogólnym, które mówi o zezwoleniu na reprezentowanie podatnika przed ZUS oraz właściwym urzędem skarbowym, może nie wystarczyć. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest pełnomocnictwo szczegółowe, w którym istnieje możliwość precyzyjnego wyznaczenia umocowania do podpisywania deklaracji podatkowych przez pełnomocnika  w imieniu przedsiębiorcy.

Obowiązki przedsiębiorcy a błąd w rozliczeniach

Podsumowując, możemy stwierdzić, że o odpowiedzialności biura księgowego za ewentualne błędy można mówić na tyle, na ile takie biuro jest  profesjonalne. Rzetelne biuro księgowe zawsze zadba o zabezpieczenie interesów Klienta, decydując się na ubezpieczenie. Przede wszystkim zaś zatrudnia kompetentnych i uczciwych pracowników, którzy nie mają w zwyczaju popełniania błędów. Warto też wspomnieć, że często zdarza się, iż pewna część odpowiedzialności leży po stronie podatnika, który powinien terminowo przekazywać biurowi rachunkowemu wymaganą dokumentację.

Więcej publikacji na stronie biura rachunkowego z Krakowa - Perfekto

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1596
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 664
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1158
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 768
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 652
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1026
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 735
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 394
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 451
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 348
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 626
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 471
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 964
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Suzi,  11/03/2015

Rachunkowość to dla mnie czarna magia, ale mimo wszystko uważam, że każdy szanujący się przedsiębiorca powinien posiadać jej podstawy. Same biura rachunkowe są jak najbardziej potrzebne, ale należy również pamiętać że człowiek nie maszyna - pomylić się może. Tym bardziej, że wielu przedsiębiorców prosi o "kreatywna księgowość", w której łatwo można się pomylić. Dlaczego i za to ma odpowiadać biuro rachunkowe?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska