JustPaste.it

Liszaj twardzinowy - nie ma się czego wstydzić

Zazwyczaj pacjenci wstydzą się chorób leczonych przez dermatologów lub wenerologów.

Zazwyczaj pacjenci wstydzą się chorób leczonych przez dermatologów lub wenerologów.

 

Tymczasem część z nich wciąż pojawia się z nieznanych przyczyn i ich objawy nie są związane z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi czy brakiem higieny. Jednym z nich jest liszaj twardzinowy – choroba atakująca zarówno kobiety, jak i mężczyzn oraz dzieci.

Mimo wielu lat badań etiologia liszaja twardzinowego nie jest znana. Jest wiele czynników, które mogą wywoływać chorobę, ale do dziś nie rozstrzygnięto w jakim zakresie oraz przede wszystkim jakie z nich powodują one liszaja twardzinowego. Wśród nich są między innymi czynniki genetyczne, zakażenia czy reakcje autoimmunologiczne. Eksperci nie potwierdzili jednak dotąd co i w jakim stopniu powoduje tę chorobę. Są natomiast pewni, że liszaj twardzinowy nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić od innego nosiciela.

Kto choruje na liszaja twardzinowego?

Wiadomo jedynie, że choroba dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz dzieci. U kobiet zdarza się dziesięciokrotnie częściej, niż u mężczyzn. Szczyt zachorowań u mężczyzn przypada na wiek pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. U kobiet są natomiast dwa szczyty: pierwszy jest w okresie dojrzewania, a drugi w czasie menopauzy.
Nie stwierdzono, by więcej zachorowań pojawiało się w jakimś określonym środowisku, czy grupie zawodowej lub społecznej. Nie ma na nią wpływ także miejsce zamieszkania, orientacja seksualna czy częstotliwość współżycia seksualnego.

Objawy liszaja twardzinowego

Początkowo objawami choroby są małe, białe plamki. Niektórzy twierdzą, że mają one kolor kości słoniowej lub perły. Plamy mogą być gładkie, ale czasami są wypukłe i chropowate. Skóra w miejscu ich pojawienia się jest znacznie cieńsza, z czasem robi się pomarszczona oraz zdecydowanie mniej odporna. Osłabienie niekiedy powoduje jej pękanie. Nierzadkie są też siniaki – czasami jasne, albo nawet fioletowe.

Bolesność miejsc z objawami zależy od tego jak bardzo zaawansowany jest liszaj twardzinowy. W niektórych przypadkach zmiany są bardzo bolesne lub swędzą tak bardzo, że chory zaczyna je drapać, co może skończyć się powstaniem blizn do końca życia. Przy łagodnej odmianie choroby, objawy mogą być praktycznie niewidoczne.

Objawy liszaja twardzinowego

  • Swędzenie
  • Białe plamy na skórze
  • Ból lub dyskomfort
  • Pęcherze
  • Krwawienie

Objawy pojawiają się najczęściej w okolicy narządów płciowych lub odbytu. U 20% pacjentów atakują jednak górną część korpusu z obręczą barkową, ramionami i szyją.

Leczenie liszaja twardzinowego


Niestety, pacjenci często zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy liszaj twardzinowy jest już zaawansowany. Kobiety przychodzą, gdy blizny są na tyle duże, że zwężają pochwę lub powodują ból podczas stosunku seksualnego. Zdarza się, że podczas seksu występuje krwawienie. Mężczyźni też pojawiają się w gabinecie urologa, wenerologa lub dermatologa dopiero wtedy, gdy białe plamy nie chcą znikać lub się powiększają.


Na szczęście w Gdańsku w 2015 roku powstał Zespół Ekspertów zajmujących się chorobami narządów płciowych. Powołany przez Igora Michajłowskiego z Clinica Dermatologica zespół składa się z lekarzy specjalizujących się w dermatologii, wenerologii, urologii i ginekologii.


- Pacjenci zgłaszają się do nas późno, gdy choroba jest już zaawansowana, więc często mogą pojawić się powikłania. Eksperci zajmujący się tym na co dzień gwarantują opiekę w pełnym zakresie i całkowite bezpieczeństwo pacjenta. Taki był cel powołania zespołu ekspertów  – mówi dr Igor Michajłowski, który co roku diagnozuje i skutecznie leczy setki przypadków liszaja twardzinowego u pacjentów z całej Polski.