JustPaste.it

Efekt Placebo

(...) Wygląda na to, że działanie substancji czynnych to jedynie dodatek do mechanizmu który nas leczy...

(...) Wygląda na to, że działanie substancji czynnych to jedynie dodatek do mechanizmu który nas leczy...

 

placeboTermin EFEKT PLACEBO zaistniał po raz pierwszy w znanej nam formie w roku 1955 i oznacza obecnie znaczącą część efektu terapeutycznego jaki powstaje na skutek działanie samej sugestii wzięcia leku. W roku 1955 opublikowano prace The powerful Placebo (Potężne placebo), w której Henry K. Beecher przypisał temu fenomenowi około 30 procent ogólnych korzyści terapeutycznych uzyskiwanych z całej klasycznej terapii.

Obecnie niektórzy badacze zjawiska są skłonni przychylić się nawet do nawet 60 procent średniej z całego terapeutycznego efektu! Czym jest ów efekt skoro może być silniejszy w działaniu od samego leku?

Jednym z pierwszych, wnikliwych badaczy placebo, był Stewart Wolf, "ojciec psychosomatycznej medycyny", który opisał je już w roku 1949 latach 1950 stwierdził: "...w przyszłości leki będą oceniane nie tylko pod kątem ich farmakologicznego działania, ale też innych sił biorących udział w grze, jak również okoliczności towarzyszących ich aplikowaniu". Zdziwiłby się gdyby wiedział do jakiego stopnia miał rację.

 

Organizm reaguje na wyobrażenie tak jak by to była rzeczywistość.  

Okazuje się, że wyobrażając sobie różne czynności możemy uruchomić reakcje ciała zbliżone do tych które działają podczas owej czynności.

Wyobrażając sobie, że biegniemy przy odpowiednim zaangażowaniu w tą wizję podniesie się nam tętno, przyśpieszy oddech, spalimy więcej kalorii niż przy wyobrażaniu leżenia na plaży a nawet po takim treningu zwiększy się siła mięśni.

Shackell i Standing badając wpływ treningu mentalnego na siłę mięśni stwierdzili, że grupa tylko wyobrażająca sobie ćwiczenie mięśni bioder uzyskała podobny wzrost siły (24%), co grupa która rzeczywiście ćwiczyła (28%). Analogiczne wyniki uzyskano w badaniach nad siłą palców dłoni.

Podobne zjawisko obserwuje się w sferze różnych umiejętności.

Trzy grupy studentów uczono rzutów wolnych do kosza przez 20 minut dziennie (źródło: Research Quarterly for Exercise and Sport). Pierwsza odbywała regularne treningi fizycznie rzucając piłkę do kosza. Druga grupa nie trenowała wcale ( grupa kontrolna). Trzecia grupa ćwiczyła rzut do kosza, jedynie w wyobraźni.

Efekty:

- pierwsza grupa, która 20 min dziennie rzucała do kosza poprawiła wyniki o 24%;
- druga grupa, która nie trenowała wcale nie poprawiła wyników;
- trzecia grupa, która trenowała jedynie w wyobraźni, poprawiała wyniki o 23%

 

Badania efektu placebo

Współcześnie coraz więcej wydaje się na badania w tym kierunku ponieważ nauka jest zszokowana jego siłą działania. Stał się też sporym problemem przemysłu farmaceutycznego który by zapewne wolał by świat o nim nie słyszał. Obecnie gdy testuje się lek po zrównuje się jego skuteczność z placebo (zamiennikiem bez substancji czynnej). Okazuje się, że wiele leków którymi się obecnie leczymy, ledwo przekracza próg dopuszczenia go do użytku z powodu efektu placebo. Gdy przy testach lek wykazuje skuteczność w leczeniu na poziomie około 55%, przy czym przykładowo 35% skuteczności może wykazywać terapia kostka cukru, którą podaje się pacjentowi mówiąc, że to lek na grypę. Tak umysł leczy ciało. Gdy nie stać Cię na drogi lek może warto użyć darmowej sugestii?  

Jeszcze ciekawiej jest gdy leczy się na tak subiektywne schorzenia jak przykładowo choroby umysłu… Jedno z badań nad desperatami: Przeprowadzono 42 próby kliniczne na 6 lekach. Większość z nich było negatywnych. Łącznie, placebo były w 82% tak skuteczne jak leki, (wedle pomiaru Hamilton Depression Scale ).

Wygląda na to, że działanie substancji czynnych to jedynie dodatek do mechanizmu leczenia który możemy sterować za pomocą psychiki.

 

Efekt placebo w operacjach

Pod koniec XX wieku lekarze posunęli się jeszcze dalej. Postanowiono sprawdzić jak działa efekt placebo w… chirurgii. Udawany rytuał operacji, niewielkie nacięcia na skórze, kilka szwów i wystarczy by pacjent był święcie przekonany, że przeszedł niezwykle skomplikowaną operację i w związku z tym, czuł się znacznie lepiej. Mało tego, doświadczenia te przy pewnych schorzeniach podważyły zasadność stosowania zabiegów, ponieważ efekty  po udawanej operacji były takie same  jak prawdziwej.

 

Nie wątp więc więcej w potęgę swojego umysłu i naturalnych mechanizmów odporności bo jak się okazuje to najdoskonalsze panaceum w walce o zdrowie.

 

http://yourkatharsis.pl/