Login lub e-mail Hasło   

O sensie życia

Pytanie o sens towarzyszy wszystkim myślom o człowieku, także tym o sobie samym. Pytania o ogólne warunki życia w świecie bez poszukiwania sensu własnego istnienia są nie...
Wyświetlenia: 495 Zamieszczono 20/03/2015

Pytanie o sens towarzyszy wszystkim myślom o człowieku, także tym o sobie samym. Pytania o ogólne warunki życia w świecie bez poszukiwania sensu własnego istnienia są niezasadne i jałowe. Bo głębokim pragnieniem człowieka jest mieć sens życia. Czy niejednego człowieka starego nie ogarnie rozpacz, gdy stwierdzi, że utracił sens życia? Czy w ogóle człowiek stary ma poczucie sensu życia? A jaki sens ma dla człowieka starego cierpienie lub dolegliwości wieku starczego? Kto szuka pocieszenia, niech porówna swój stan z tym, co spotkało innego człowieka. Jedyna pociecha, to próba odnalezienia sensu. Jakie pytanie można przeciwstawić pytaniu: po co (jeszcze) tu jestem? Wtedy pojawia się Los. Wtedy pojawia się akceptacja albo odrzucenie Losu jako przyczyny sprawczej tego, co się z nami dzieje.

Ja proponuję akceptację losu jako sytuacji, w której jednostka wyznacza sobie cel życiowo ważny, a dążenie do jego osiągnięcia staje się sensem życia. Środki zaś dla osiągnięcia tego celu dobiera wedle aktualnie dostępnych możliwości. W tej formule mieści się zarówno chrześcijańska pokora wobec wyroków boskich, jak i antyczna zgoda na nieubłagany związek człowieczego życia z wytworami boskich prządek, jak i spokój bramina wobec zjawisk tego świata, jak i ateisty- antropologa. W tym właśnie znaczeniu- jako realizacja własnych życiowo ważnych celów, gdy akceptuje się warunki istnienia i dobiera metody i środki odpowiednie do danych okoliczności- rozumiem sens życia. Pewnie poniższy żartobliwy wierszyk autorstwa Melchiora Wańkowicza tę niewiadomą nieźle opisuje.

Czy tędy, czy owędy

Przejść życie trzeba będzie,

To mając wciąż na względzie,

Że troski spotkam wszędy.

 

 

Mijając świat obłędny,

Szukając wygód wszędzie

Przejść życie trzeba będzie.

           Czy tędy, czy owędy

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1207
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 724
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 935
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1403
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1613
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1328
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1324
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1572
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 727
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 741
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1114
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 546
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 921
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Sens życia. Według mojej opinii, przez całe życie poszukujemy czegoś co przez cały czas jest w zasięgu naszej ręki. Dla jednych sensem życia są pieniądze, bogactwo. Dla innych wychowanie zdrowych i mądrych dzieci. Jeszcze inni doszukają się sensu życia w krzyżu, półksieżycu, czy dawidowej gwieździe. Są tacy dla których sensem życia jest przeczytanie jak największej ilości książek, zagłębienie się ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska