JustPaste.it

Zwrot podatku z zagranicy - najważniejsze informacje

Każdy kto legalnie pracował za granicą może liczyć, podobnie jak w przypadku pracy w Polsce, na zwrot nadpłaconego podatku. W tym artykule podpowiadamy jak się do tego zabrać!

Każdy kto legalnie pracował za granicą może liczyć, podobnie jak w przypadku pracy w Polsce, na zwrot nadpłaconego podatku. W tym artykule podpowiadamy jak się do tego zabrać!

 

Podstawowe warunki

Podstawowym warunkiem pozwalającym do ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy jest udokumentowanie uzyskiwanie legalnych dochodów z pracy w danym kraju. W przypadku większości krajów będzie to tak zwane rozliczenie okresowe, które jest wydawane przez pracodawcę i jest odpowiednikiem polskiego Pit-11. Na tym dokumencie będzie przedstawiona wysokość pensji pracownika, a także kwota, która została pobrana na rzecz zaliczki na podatek. 

Dodatkowo, zagraniczny pracodawca jest zobowiązany do tego, aby dostarczyć byłemu lub obecnemu pracownikowi kartę podatkową. oczywiście, możemy zażądać jej wydania nawet wtedy, gdy wróciliśmy już do Polski.

Za jaki okres możemy odzyskać nadpłacony podatek?

Co warte podkreślenia, zwrot podatku  możemy uzyskać, w zależności od Państwa w którym pracowaliśmy nawet do 5 lat wstecz. Jest to bardzo ważna i istotna wskazówka, ponieważ wiele osób, które kilka lat temu pracowały za granicą rezygnuje ze starań o zwrot nadpłaconego podatku. Jest to błąd, ponieważ taki zwrot będzie zawsze solidnym zastrzykiem gotówki dla domowego budżetu. 

Ile wynosi średni zwrot podatku z zagranicy?

Z obserwacji Mag-Tax wynika, że średnia kwota zwrotu podatku z zagranicy waha się miedzy 2 a 5 tysiącami złotych. Czyli warto się starać, ponieważ nawet 3 miesiące wakacyjnej pracy mogą przynieść nam dodatkowe pieniądze. 

Co zrobić, gdy nie mamy odpowiednich dokumentów?

Zdarza się, że z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie zdobyć wszystkich wymaganych do uzyskania zwrotu podatku dokumentów.Jednak z doświadczenia Mag-Tax wynika, że nawet w takiej sytuacji nie jesteśmy skazani na porażkę. Należy wtedy przedstawić jak najwięcej danych, którymi udokumentujemy naszą pracę, tj. dokładne dane pracodawcy oraz okres zatrudnienia. Istnieje wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo, że mimo wszystko biuru uda się odzyskać nadpłacony przez nas podatek.