Login lub e-mail Hasło   

Tęsknota za wieczną, trwałą Prawdą i harmonią.

Zwracam się do eiobowców więc sformulowałem swój teskt w formie pytań
Wyświetlenia: 532 Zamieszczono 28/03/2015

Czy nie uważacie, że jeśli istnieje jakaś obiektywna, wieczna, trwała Prawda do droga do niej nie wiedzie przez sam intelekt, który tworzy wiele koncepcji, wyobrażeń tej Prawdy? Czy Waszym zdaniem jeśli istnieje obiektywna Prawda na poziomie makro to czy nie próbując jej zrozumieć na poziomie mikro, w szczegółach, nie oddalamy się od tej Prawdy, która ma wymiar fundamentalny? Nie tracimy z oczu całości w ten sposób? Czy nie uważacie że pięknie wyjaśnia ten problem Hymn do miłości?

Wiele osób mówi, że takie pojęcia jak Bóg, wieczność, trwała Prawda to wymysły umyslu i człowieka , jego złudzenia. Jednak czy umysł osadzony w czasie i reprezentujący wszystko co czasowe i nietrwale mógłby stworzyć pragnienie wiecznej harmonii i Prawdy?

Skąd ta tęsknota wyrażająca separację i oddzielenie od tej wiecznej Prawdy?


Czy nie uważacie, że te pragnienia nie mogą być zwidami umysłu, który nie lubi świata i ucieka od życia - ponieważ po głębszym zastanowieniu można dojść do wniosku, że umysł kocha świat i kocha się nim rozkoszować ? Czy nie uważacie, że umysł poprzez zmysły ciągnie nas do świata zewnętrznego, tworzy pragnienia, przywiązuje nas do rzeczy materialnych, różnych wyobrażeń i koncepcji i jest tym który blokuje i zakopuje Prawdę? Prawdę , która wg wielu dawnych i obecnych mistyków jest wewnątrz nas, ponad tym co czasowe i umysłowe?

Moim zdaniem gdyby samemu umysłowi zostawić wolną rękę i popuścić mu cugle to ho ho - nigdy nie miałby dość wrażeń tego świata bo jest nienasycony, jest moim zdaniem jak bestia, która pożera wszystko i chce wciąż więcej i więcej. A jakie jest Wasze zdanie? Co wg Was kontroluje nasz umysł i co sprowadza go na dobrą drogą wyciągajac z manowców?

O nieznanym i wiecznym pisał Edward Stachura a Anna Chodakowka pięknie wypowiedziała to w oparciu o jego "Mszę wędrującego" - https://www.youtube.com/watch?v=0Fa6IcacrjE - polecam wysłuchać :-) 

Polecam też inny fragment ze Stachury - https://www.youtube.com/watch?v=fWQ9C7kSprg

Podobne artykuły


13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 639
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1150
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1419
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 824
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1324
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 668
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1402
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1243
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1112
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 363
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 658
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1212
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

1.Należałoby zacząć od tego czym jest obiektywna Prawda wg twojej teorii, bo mam nieodparte wrażenie że stawiasz znak równości pomiędzy "obiektywną Prawdą" a Bogiem "Wiele osób mówi, że takie pojęcia jak Bóg, wieczność, trwała Prawda to wymysły umyslu i człowieka". 2. Tylko coś czasowe i nietrwałe może stworzyć pragnienie " wiecznej harmonii i Prawdy" bo coś trwałe i ponadczasowe zapewne nie odczu ...  wyświetl więcej

@roszpunek: To już sprawa osobista czy nazwiesz obiektywną, wieczną Prawdę Bogiem czy innym terminem. Możesz nazwać ją Duchem. Wielkim Duchem. Źródłem , Ojcem, Matką, - taoizm mówi o Tao - Dao, antyczni filozofowie o Logos, chrześcijaństwo o Duchu świętym, Słowie ("na początku było Słowo), islam o Kalmie, zoroastrianizm o Sraoshy, inne kultury o niebiańskiej muzyce sfer, Nam. Ja po prostu pisałem, ...  wyświetl więcej

@roszpunek: "Tylko coś czasowe i nietrwałe może stworzyć pragnienie " wiecznej harmonii i Prawdy" bo coś trwałe i ponadczasowe zapewne nie odczuwa takiego pragnienia. " - Coś czasowe i nietrwale nie może stworzyć takiego pragnienia bo granicą umysłu jest czas. Więc pragnienie wieczności pochodzi z ponad umysłu. Umysł nie sięga w to co wieczne i pozaczasowe. Ta tęsknota za wiecznością to prawdopodo ...  wyświetl więcej

@roszpunek: "Ludzki umysł jest "bestią", która łaknie wiedzy i rozwoju gdy to osiąga wycisza się i trwa niezmącony i jasny w spokoju. "- mamy inne zrozumienie umysłu. O tym gdzie prowadzi sam umysł pięknie mówi Hymn do miłości który, dowodzi pięknie, że wcale umysł nie staje się jasny i niezmącony, wręcz odwrotnie bo traci z oczu rzeczy fundamentalne jak miłość, pokora na rzecz dumy i egotyzmu i tego, że wydaje się mu iż osiągnął mądrość.

@roszpunek: "Czy sądzisz że można wierzyć w Boga, obiektywną Prawdę i zrozumieć sens istnienia?" - tam gdzie pojawia się coraz więcej istnienia, mniej ego., kiedy świadomości - duszy oddajemy jej należne miejsce - wiara w rozumieniu religijnym kończy się a zaczyna się początek w drodze do przebudzenia do naszej prawdziwej istoty. Czujemy coraz bardziej że jesteśmy wiecznymi istotami. Skoro czujemy to nasza wiara coraz bardziej zamienia się w samowiedzę świadomość.

@roszpunek: "Dopiero gdy wyzwolimy się całkowicie od wyobrażenia, że kimś jesteśmy - będziemy mogli ujrzeć czyste światło. Wtedy popłyniemy z wielkim nurtem życia. Kiedy ego spadnie z tronu iluzji, zamanifestuje się wszechświadomość. Bycie nikim, brak chęci zostania kimś, nagi umysł wyzwolony od wyobrażeń i poglądów. Życie w prostocie. Bez celu, bez drogi, bez metody.

Oświecenie lub urzecz

...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  28/03/2015

Prawdą jest Jezus, Bóg zjednoczony z Ojcem i Duchem Świętym. Przygotował nam Królestwo w transcendentnej przestrzeni dla tych, którzy poobijani, poparzeni i doświadczeni jak syn marnotrawny zechcą powrócić skruszeni do Ojca. Inaczej nie potrafią docenić tego, co miał syn marnotrawny, zanim jego głupota i pycha pognała go w świat.
Szatan jest więc pożytecznym idiotą zohydzającym nam grzech, ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska