JustPaste.it

W co wierzą naukowcy?

Brak wątpliwości wyklucza możliwość podważenia obowiązujących poglądów. Wyklucza możliwość wysunięcia nowych oryginalnych hipotez naukowych.

Brak wątpliwości wyklucza możliwość podważenia obowiązujących poglądów. Wyklucza możliwość wysunięcia nowych oryginalnych hipotez naukowych.

 

...

W co wierzą naukowcy?

Naukowcy są różni. Może lepiej byłoby odpowiedzieć na pytanie: - W co powinni wierzyć naukowcy? Albo pytanie: - W co mogą wierzyć naukowcy?

 

Głęboka wiara wyklucza zwątpienie. Brak wątpliwości wyklucza możliwość podważenia obowiązujących poglądów. Brak wątpliwości wyklucza możliwość wysunięcia nowych oryginalnych hipotez naukowych.

Mimo tego jest wielu wierzących naukowców. Są nawet naukowcy religijni.

Niektórzy z nich mogą mieć osiągnięcia. Jest to możliwe jeżeli zakres ich badań i tematyka ich wierzeń są rozłączne. Jest to również możliwe, gdy wierzący naukowcy zajmują się potwierdzaniem obowiązujących teorii, znajdowaniem nowych argumentów na rzecz tego w co głęboko wierzą.

W podsumowaniu: - Pole działania dla religijnych naukowców jest w znacznym stopniu zawężone.

 

Czy naukowiec może być niewierzący? Czy może być skrajnym sceptykiem?

Teoretycznie nie jest wykluczonym. W praktyce nie jest możliwym. Naukowiec musi opierać się na dorobku innych naukowców. Musi zawierzyć swoim zmysłom i posiadanym przyrządom.

 

Element zawierzenia jest koniecznością, gdy przechodzimy od czystej teorii do praktyki.

W filozofii możemy wyłącznie spekulować. Podobnie jest w matematyce. W fizyce i w technice musimy, podejmując działanie, założyć że znamy prawdę i na niej się opieramy. Czyli musimy uwierzyć, że nasza wiedza jest prawdziwa, po to, żeby wyjść z niemocy, na ktorą skazuje nas zwątpienie.

 

Istotą jest konieczność posiadania ograniczonego zaufania do swojej wiedzy.

W matematyce, po przyjęciu określonych założeń, możemy być pewni na 100% prawdziwości bądź nieprawdziwości matematycznego twierdzenia.

W matematyce możemy stosować logikę zero jedynkową – PRAWDA - FAŁSZ - (TAK TAK, NIE NIE)

W fizyce, w technice i w praktycznym działaniu niczego nie powinniśmy być pewni w sposób absolutny. Należy stosować „logikę rozmytą”. W logice rozmytej każdemu zdaniu przypisane jest prawdopodobieństwo jego prawdziwości. Prawdopodobieństwo prawdziwości jest liczbą większą od zera a mniejszą od jedności. Może to być liczba bardzo bliska zera ale nigdy zero, albo liczba bardzo bliska jedności, ale nigdy jeden.

Potocznie przyjmowanie takiej postawy nazywamy stosowaniem – ZASADY OGRANICZONEGO ZAUFANIA.

 

Rzecz jasna: - Wyznawca, nie powinien mieć ograniczonego zaufania do swojego bóstwa i do świętych ksiąg swojej religii. Dlatego prawdziwy postęp w nauce zaczyna się tam, gdzie kończy się wiara.

 

Adam Jezierski

 

Przeczytaj także: >>> Dowód na nieistnienie Boga.

...