Login lub e-mail Hasło   

Rozwód w pigułce

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://kancelariaea.pl/publikacje/47-for(...)du.html
Podejście decyzji o rozwodzie bywa niezwykle trudne i bolesne. Wszakże kończy pewien etap życia dwojga osób, które kiedyś zdecydowały się na wspólne życie.
Wyświetlenia: 505 Zamieszczono 30/03/2015

 Przyczyn rozwodu może być wiele. W niektórych przypadkach małżonkowie są zgodni co do decyzji o rozwiązaniu ich małżeństwa, w innych -  jedna ze stron może zechcieć zrobić wszystko, aby do rozwodu nie dopuścić lub go najbardziej utrudnić. W niniejszym artykule przedstawimy krótko, na czym polega rozwód oraz jak się do niego przygotować.

 Czym jest rozwód

Z prawnego punktu widzenia jest to po prostu sądowe rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego. Aby rozwód mógł dojść do skutku, musi zostać złożony pozew do sądu.

 Okoliczności rozwodu

Pozew o rozwód może mieć dwie formy, z lub bez orzeczenia o winie. 

Rozwód z orzeczeniem o winie jest bardziej skomplikowany i wymaga wskazania oraz udowodnienia winy drugiej strony. Rozwód z orzeczeniem o winie może nastąpić z wielu powodów. Do najczęściej spotykanych zaliczamy agresję współmałżonka, zdradę, nieetyczne postępowanie, brak udziału w utrzymaniu rodziny, zaniedbanie rodziny, nadużywanie alkoholu etc.

Pozew rozwodowy w takich przypadkach musi zawierać dokładny opis sytuacji, a także wskazywać na dowody. Mogą nimi być smsy, maile, nagrania audio i wideo, zeznania świadków, wyciągi z kart płatniczych oraz bilingi telefoniczne. 

 Rozwód bez orzeczenia o winie z reguły przebiega szybko i dość sprawnie, gdyż obydwie strony (małżonkowie) są zgodni co do tego, że chcą rozwiązać związek małżeński. Najczęstszym powodem podawanym wówczas przez strony jest niezgodność charakterów czy różnice światopoglądowe.

 Koszty rozwodu

Warto pamiętać, iż wniesienie pozwu rozwodowego wiąże się z uiszczeniem kosztów wpisu sądowego w wysokości 600zł w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie. Połowę tej kwoty musi pokryć wówczas winny rozwodu. Z kolei w przypadku rozwodu bez orzekania o winie koszt wpisu wynosi 300zł.

 Podział majątku po rozwodzie

 Oprócz ogłoszenia rozwodu sąd orzeka również w sprawie podziału majątku, korzystania ze wspólnego gospodarstwa domowego, a także o alimentach oraz o władzy rodzicielskiej. Często właśnie ta część rozwodu wywołuje bardzo dużo emocji oraz konfliktów pomiędzy małżonkami, gdyż nikt z nic nie chce czuć się pokrzywdzony.

 Pomoc prawna

Jeśli obawiamy się, że współmałżonek może w trakcie rozwodu sprawiać problemy lub utrudniać zakończenie sprawy, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który będzie czuwał nad pomyślnym dla nas przebiegiem procesu od początku do końca. Pomoże przygotować pozew rozwodowy, wskaże możliwe trudności, a także będzie nas reprezentował przed sądem. To nie tylko zaoszczędzi nam stresu, ale również pomoże zakończyć sprawę jak najszybciej.

Podobne artykuły


37
komentarze: 60 | wyświetlenia: 12892
33
komentarze: 69 | wyświetlenia: 10610
32
komentarze: 98 | wyświetlenia: 9792
71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17419
20
komentarze: 19 | wyświetlenia: 1998
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 7334
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5925
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10887
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5391
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3551
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21500
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 66809
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska